Znanstvenici u Nairobiju traže nove načine kako da se riješe skakavaca dok drugi val te pošasti prijeti usjevima Istočne Afrike, a opcije su jesti ih, trovati ili koristiti miris koji bi ih natjerao na kanibalizam.
Rojevi skakavaca najgori su u tri generacije, a pogoduje im neočekivano vlažno vrijeme i raspršuje ih rekordni broj ciklona.
Najezda skakavaca mogla bi koštati Istočnu Afriku i Jemen 8,5 milijardi dolara ove godine, priopćila je Svjetska banka.
Obrana od skakavaca obično uključuje korištenje pesticida još dok ne mogu letjeti, ali kemikalije mogu naškoditi drugim kukcima i okolišu.
Suočeni s tim problemom, znanstvenici Međunarodnog centra za fiziologiju kukaca i ekologiju (ICIPE) eksperimetiraju s biopesticidima i uporabom skakavaca kao ljudske i životinje hrane dok traže ekološke načine njihova istrebljenja.
Znanstvenici ICIPE-a bili su dio skupine koja je otkrila da izolat gljive, Metharizium acridum, može ubiti skakavce, a da ne naškodi drugim stvorenjima. Izolat se sad koristi diljem Istočne Afrike.
Sad znanstvenici proučavaju 500 drugih gljiva i mikroba u svojoj biobanci u nadi da će pronaći još jedan otrov za skakavce. Istraživanje znanstvenika ICIPE-a Baldwyna Tortoa većinom je usredotočeno na mirise i feromone skakavaca.
Prije nego što skakavci mogu letjeti, oni imaju jedinstveni miris koji im omogućuje da ostanu u skupini, rekao je. Taj se miris mijenja tijekom sazrijevanja skakavaca. Širenje mirisa odraslih među mladima moglo bi pomoći u uništenju skakavaca.
- Oni postaju dezorijentirani, skupina se razdvaja, napadaju i jedu jedni druge te postaju još osjetljiviji na biopesticide - izjavio je.
Postoji još jedan način borbe protiv skakavaca, koji je također ekološki, a riječ je o tome da ih se koristi za hranu. ICIPE razvija mreže i svojevrsne usisavače kako bi uhvatio veliki broj skakavaca, a zatim se ti kukci bogati proteinom mogu kuhati i pogodni su kao hrana za ljude i životinje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....