PREOKRET NA PACIFIKU

Oglasila se zvona na uzbunu u Pekingu: Nakon odluke Japana sve se jače steže obruč oko Kine...

Vijest je stigla dok su trajale pomorske vježbe SAD-a, Japana, Australije i Filipina u Južnom kineskom moru

Zajednička vojna vježba Australaca, Filipinaca i Amerikanaca

 Ted Aljibe/Afp

Njemački kancelar Olaf Scholz stiže u posjet Narodnoj Republici Kini, a prije koji dan je tu bio francuski ministar vanjskih poslova, što godi liderima Komunističke partije. Ipak, kakve god bile poruke tih susreta, ne mogu se usporediti s posjetom američke ministrice financija Janet Yellen, koja je kineskim čelnicima poslala izrazito oštre poruke mirnim, pristojnim izričajem. Znaju političarke i političari i tako razgovarati, ne biste vjerovali, preciznije - ne bismo vjerovali svi mi zasuti padom razine diskursa u hrvatskoj političkoj realnosti.

U sporu sa svima

U Pekingu su zvona na uzbunu zazvonila u nedjelju, kad je Financial Times objavio da bi Japan mogao postati član obrambenog saveza AUKUS. Vijest je stigla dok su trajale pomorske vježbe SAD-a, Japana, Australije i Filipina u Južnom kineskom moru, pa je Peking poslao pomorsku i zračnu patrolu. Vježbe su se odvijale u isključivom gospodarskom pojasu Manile.

image

Janet Yellen

Pedro Pardo/Afp

NR Kina je gotovo na granici sukoba s Filipinima zato što smatra da su određeni otoci i hridi pod njezinim suverenitetom iako je međunarodni Stalni arbitražni sud potvrdio da pripadaju Manili. Sve sudionice vježbi traže od Pekinga da prihvati pravorijek. NR Kina se tome protivi jer smatra da su njezine granice definirane "linijom devet točaka" koju je jednostrano proglasila u Južnom kineskom moru, zbog čega je u sporu sa svim državama u tom akvatoriju.

FT u ponedjeljak javlja da će američki predsjednik Joe Biden NR Kinu zbog sve agresivnijih aktivnosti "u Južnom kineskom moru upozoriti tijekom sastanaka na vrhu s japanskim premijerom Fumiom Kishidom i filipinskim predsjednikom Ferdinandom Marcosom". U srijedu će u Washingtonu u službenom posjetu boraviti Kishida. Već je najava tog sastanka izazvala buru u Pekingu jer je opet FT prije dva tjedna objavio da dvije zemlje pokreću unapređenje sigurnosnog saveza, najveće od 1960. godine, kad su potpisale obrambeni sporazum.

image

Japanski premijer Fumio Kishida

Eugene Hoshiko/Afp

Peking se nema ljutiti na koga osim na sebe jer je upravo agresivna vanjska i sigurnosna politika, koja je obilježje NR Kine od dolaska na vlast šefa Partije i predsjednika Xi Jinpinga, dovela do supstancijalne promjene japanske sigurnosne politike. Trenja u odnosima su počela i prije Xija, oko otočića koje Japan imenuje Senkaku, a NR Kina Diaoyu.

Slijedi snažan pritisak Partije na Republiku Kinu na Tajvanu, što sve prate ratoborne aktivnosti Demokratske Narodne Republike Koreje (DPRK), sjeverne, koju bi Peking trebao kontrolirati - debeli diktator te sirote i gladne zemlje Kim Jong-un koristi trenutak da bi ostvario što više ustupaka, što mu je u konačnici i uspjelo jer je Rusija prije desetak dana stavila veto na kontrolu provedbe UN-ovih sankcija. I prije toga je Moskva počela slati gorivo Pjongjangu, što je dio cijene isporuke više od milijun topničkih granata koje Rusija koristi protiv Ukrajine.

Francuske podmornice

Tokio će u takvim okolnostima povezati stabilnost Republike Kine na Tajvanu s japanskom nacionalnom sigurnošću i međunarodnom stabilnošću. Istodobno je snažno povećao obrambeni proračun, da bi ojačao vojne kapacitete u svim rodovima, pa je sada osmi na svijetu po potrošnji, uz trend rasta.

Agresivne politike NR Kine i DPRK su krajem prošlog desetljeća oživjele Quad, četverostrani sigurnosni dijalog u kojem su SAD, Indija, Australija i Japan. AUKUS, savez u kojem su Australija i Ujedinjena Kraljevina, izazvao je potres u transatlantskoj suradnji jer je Canberra raskinula sporazum, vrijedan 40 milijardi dolara, o kupnji francuskih podmornica u korist američkih, nuklearnih.

Pariz se s vremenom smirio, a Japan je tražio savez snažnije okrenut obrambenoj suradnji od Quada, koji je i dalje primarno dijalog. Tokio bi trebao postati dio drugog stupa AUKUS-a koji za cilj ima suradnju u razvijanju podmorskih sposobnosti i hipersoničnog oružja. Stvara se tako snažan obruč oko NR Kine na Pacifiku, radi odvraćanja Pekinga od bilo kakvih avantura, što podrazumijeva i mogući udar na Republiku Kinu na Tajvanu.

Još jedna trilaterala

Prijetnja DPRK i kinesko mirno promatranje eskalacije - nije isključeno da se Kim odmetnuo od kontrole Pekinga svjestan da će ga Partija braniti u bilo kojem slučaju, budući da bi pad njegova režima predstavljao ozbiljan strateški problem: s jedne bi strane, ujedinjenjem poluotoka, omogućio dolazak američke vojske na kineske granice, a s druge bi izazvao navalu sjevernokorejskih izbjeglica - prisilili su Japan i Republiku Koreju, južnu, da nadrastu sporove i s SAD-om u kolovozu prošle godine sklope sporazum o jačanju strateške suradnje koji pokriva i DPRK i područje Indo-Pacifika (Partija ne prihvaća taj geopolitički pojam i koristi Azija-Pacifik).

image

Filipinski brod u spornim vodama

Ted Aljibe/Afp

U četvrtak će se Bidenu i Kishidi pridružiti Marcos, a japanski je premijer u razgovoru za Nikkei Asiju rekao da "svijet ulazi u novu fazu i Japan mora pokazati prisutnost i preuzeti veću odgovornost da bi osigurao opcije za zemlje jugoistočne Azije kao što su Filipini".

Prvi trilateralni summit ovih država je "osmišljen da bi pokazao snažno partnerstvo u rješavanju regionalnih izazova, uključujući sve odlučniju Kinu", tumači Nikkei. Filipini su još jedna država koja je suradnju s NR Kinom ostavila na razini ekonomske dok je sigurnosnu vratila prema Washingtonu, a Japan predstavlja logično proširenje jer se dvije otočne države spajaju preko Tajvana.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 09:19