ŠKOTSKA JE REKLA NE!

OBJAVLJENI KONAČNI REZULTATI Škoti većinom od 55 % glasova odlučili da ne žele napustiti Ujedinjeno Kraljevstvo IZ EDINBURGHA REPORTERKA JUTARNJEG ANA MUHAR Na ulicama je puno razočaranih lica, snovi o samostalnosti su razbijeni

Glasovanje o opstanku 307 godina stare unije donijelo je olakšanje milijunima Britanaca i premijeru Davidu Cameronu, kao i britanskim saveznicima u EU-u i drugim velikim silama koje su strahovale od posljedica raspada Velike Britanije. Pošto su objavljeni rezultati iz svih izbornih jedinica, jasno je da su pristaše neovisnosti osvojile oko 45 posto glasova, dok su zagovornici opstanka Ujedinjenog Kraljevstva pobijedili s oko 55 posto glasova
 AFP

>>> NOVO 11:15 [iz Edinburgha za Jutarnji izvještava Ana Muhar] Škotska ostaje dijelom Ujedinjenog Kraljevstva; odluka je to većine glasača koji su jučer izišli na povijesni referendum. 55% glasača, odnosno 2,001,926 glasača glasalo je za ostanak u tri stoljeća dugoj uniji s Englezima na spram 1,617,989 koji su se opredijelili za samostalnu Škotsku.

Prošla noć za mnoge građane iz svih dijelova Ujedinjenog Kraljevstva provedena je u bdijenju. Službeni rezultati objavljeni su u ranim jutarnjim satima nakon čega su se Britancima obratili premijer David Cameron i prvi ministar Škotske Alex Salmond.

“Škotska nacija se izjasnila. Ovo je jasan rezultat. Zadržali su našu zemlju četriju nacija zajedno. Kao milijuni drugih ljudi, presretan sam.”, rekao je premijer.

Dok su unionisti tijekom noći i jutra slavili ne skrivajući emocije, na ulicama škotskih gradova vidno je razočaranje - kampanja za samostalnost škotske bila je agresivnija i mnogima je hranila snove o samostalnosti.

Ipak, mnogima je laknulo. Michael Duffy, bankar iz Edinburgha, jutros je komentirao: “Osjećam se kao da sam se probudio iz ružnog sna. Sada možemo nastaviti živjeti normalno i posvetiti se stvarnim izazovima.”

Izazovi čekaju i Westminster; David Cameron obećao je veće ovlasti škotskom parlamentu Holyrood i u idućim će se danima čekati na konkretne prijedloge koji će, nema sumnje, nastaviti debatu o budućnosti Škotske. S jednom bitnom razlikom – ona ostaje unutar Ujedinjenog Kraljevstva.

---------------------------

10:40 Škoti su na referendumu održanom u četvrtak većinom od oko 55 posto glasova odbacili neovisnost i izabrali ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu, a službeni se London unaprijed obvezao da će u tom slučaju na škotski parlament prenijeti veće ovlasti.

Čelnici triju glavnih britanskih stranaka - konzervativaca, laburista i liberalnih demokrata - šokirani naglim rastom broja pristaša neovisnosti nekoliko tjedana uoči referenduma, obećali su da će Škotska dobiti veću autonomiju ako ostane unutar Ujedinjenog Kraljevstva. "Škotska očekuje da će se ta obećanja brzo ispuniti", rekao je škotski premijer Alex Salmond nakon objave rezultata referenduma.

Britanski premijer David Cameron najavio je da će nacrt novog zakona koji će Škotskoj dati veće ovlasti biti objavljen u siječnju i poručio da je rezultat referenduma utro put donošenju novog uravnoteženog ustavnog rješenja za cijelu Veliku Britaniju, uključivo Englesku.

"Kao što će Škotska glasovati odvojeno u škotskom parlamentu o svojim porezima i potrošnji tako će i Engleska, Wales i Sjeverna Irska moći glasovati o tim pitanjima (na svom području). I sve se to mora provesti u tandemu sa Škotskom i u isto vrijeme".

Cameron je Škotskoj obećao veće ovlasti u poreznoj politici i potrošnji, a to su potvrdili i čelnici drugih dviju vodećih političkih stranaka.

Hodogram prijenosa ovlasti trebao izgledati ovako:

Dan poslije referenduma - Glavne stranke u Westminsteru, konzervativci, laburisti i liberalni demokrati, najavili su da će već 19. rujna početi planirati prijenos ovlasti na Škotsku u području financija, poreza i socijalne politike.

Konac listopada - London će objaviti tzv. "command paper", službeni dokument s prvim nacrtom prijedloga o kojima će onda u Škotskoj biti povedena javna rasprava.

Konac studenoga - London će objaviti konačne prijedloge.

25. siječnja 2015. - Nacrt zakona o prijenosu ovlasti bit će objavljen na Burnsovu noć, dan kada Škotska obilježava rođendan svog nacionalnog pjesnika Roberta Burnsa.

7. svibnja 2015. - Izbori za britanski parlament. Drugo čitanje novog Zakona o Škotskoj trebalo bi biti na dnevnom redu odmah poslije formiranja nove vlade.

5. svibnja 2016. - Izbori za škotski parlament.

2017. - Bude li ponovo izabran, britanski premijer David Cameron najavio je referendum o ostanku Velike Britanije u EU-u. Ako Britanci izglasaju izlaz iz Unije, to bi iznova moglo potaknuti nacionalističku kampanju u Škotskoj, koja je više europski orijentirana od ostatka države.

---------------------------

9:46 Stigli su i rezultati iz posljednjeg izbornog okruga Highlanda (NE 52.9 posto, ZA 47 posto), pa je predsjednica Državnog izbornog povjerenstva Mary Pitcaithly objavila konačne rezultate referenduma. Omjer se nije promijenio - protiv neovisnosti je glasovalo 55.30 posto birača (2,001,926), a za neovisnost 44.70 (1,617,989).

8:10 Narod Škotske je glasovao. Rezultat je jasan. Presretan sam kao i milijuni mnogih ljudi jer četiri nacije u sastavu Ujedinjenog Kraljevstva ostaju zajedno, rekao je britanski premijer David Cameron u prvom obraćanju naciji nakon što su postali jasni rezultati referenduma o neovisnosti i pobjedi unionista.

- Vrijeme je da Ujedinjeno Kraljevstvo krene naprijed. Ne smije biti neriješenih pitanja među nama. Engleska, Wales i Sjeverna Irska morali bi moći glasovati o porezu, potrošnji i i socijalnoj skrbi.

- Škotska mora biti ponosna na veliki odaziv na referendum. Srce bi mi se slomilo da je došao kraj Velikoj Britaniji. Ovo pitanje riješeno je za cijelu jednu generaciju, a možda i za cijeli život.

Cameron je rekao da će u potpunosti ispoštovati sve što je obećao Škotskoj tijekom referenduma. Opširnije pročitajte OVDJE

CARL COURT
British Prime Minister David Cameron addresses the media outside 10 Downing Street in London, on September 19, 2014, following results in the Scottish referendum on independence. Scotland's First Minister Alex Salmond on Friday conceded defeat in his party's campaign for independence from the rest of the United Kingdom, after all but one result from the historic referendum was declared. AFP PHOTO / CARL COURT

CARL COURT
British Prime Minister David Cameron addresses the media outside 10 Downing Street in London, on September 19, 2014, following results in the Scottish referendum on independence. Scotland's First Minister Alex Salmond on Friday conceded defeat in his party's campaign for independence from the rest of the United Kingdom, after all but one result from the historic referendum was declared. AFP PHOTO / CARL COURT

8:00 Prema zasad pristiglim rezultatima izlaznost je na referendumu bila vrlo visoka - 84,5%. Predsjednica Državnog izbornog povjerenstva Mary Pitcaithly objavit će službene rezultate u centru Royal Highland izvan Edinburga.

---------------------------

Škotski premijer Salmond priznao poraz

7:11 Poraz je priznao i škotski premijer Alex Salmond, koji je u obraćanju pristalice pozvao da prihvate volju većine.

'Iako rezultat još nije potpun, znamo da će većina biti protiv osamostaljenja Škotske. U ovom je trenutku škotski narod odlučio reći da ne želi neovisnu Škotsku, prihvaćam volju naroda i pozivam sve da poštuju demokratsku presudu škotskog naroda', rekao je između ostalog Salmond. Najavio je daljnju suradnju sa središnjim vlastima u Londonu, ali je odmah izrazio očekivanje da će hitro biti ispunjena obećanja o prijenosu dodatnih ovlasti s Londona na Škotsku.

---------------------------

7:03 Stigli su i rezultati za Edinburgh, čiji su građani u velikom broju (61 posto) odbacili odcjepljenje. Ostao je tek jedan okrug iz kojeg nisu stigli rezultati, a ukupni skor trenutno iznosi 55,42 posto za unioniste, 44.58 posto za separatiste. Prosječni odaziv u cijeloj Škotskoj bio je rekordnih 86 posto.

Zamjenica škotskog premijera Nicola Sturgeon formalno je priznala poraz tabora koji je zahtijevao osamostaljenje Škotske.

Britanski premijer David Cameron medijima će se obratiti nakon 8 sati po hrvatskom vremenu, a kraljica Elizabeta II u poslijepodnevnim bi satima o rezultatu referenduma trebala dati pisanu izjavu.

---------------------------

6:39 Britanski premijer David Cameron oglasio se putem Twittera kako bi čestitao voditelju kampanje protiv škotskog otcjepljenja Alistairu Darlingu. 'Razgovarao sam s Alistairom darlingom i čestitao mu na dobro odrađenoj kampanji', rekao je britanski premijer, koji je proteklih tjedana i sam intenzivno sudjelovao u kampanji.

Na Twitteru se oglasio i Alex Salmond, koji je u međuvremenu stigao u Edinburgh. 'Čestitam Glasgowu i škotskom narodu na tako velikoj podršci', napisao je Salmond, aludirajući na premoćnu pobjedu nacionalista u najvećem škotskom gradu.

Inače, ukupni rezultat i dalje je uglavnom nepromijenjen. Još se čekaju podaci iz šest okruga, no unionisti vode s 54,3 posto glasova, što se praktički u postotak poklapa s rezultatom ankete organizacije YouGov provedene na dan referenduma. Predstavnik YouGova je prilikom predstavljanja rezultata izjavio da je 99 posto siguran kako će rezultat referenduma biti na liniji njegove ankete.

---------------------------

6:13 Još je osam izbornih okruga koji nisu objavili rezultate, no samo bi čudo moglo promijeniti konačni ishod referenduma. Rezultat je sada 54,2 posto za ostanak u Velikoj Britaniji, a BBC je izašao sa svojom službenom projekcijom da je Škotska definitivno odlučila ne ići putem neovisnosti.

---------------------------

5:49 Najveći škotski grad Glasgow podržao je odcjepljenje od Velike Britanije. Za je glasovalo 53,5 posto birača, dok je za ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu bilo 46,5 posto glasova. Ipak, to nije bilo dovoljno za promjenu stanja u cijeloj Škotskoj, s obzirom da unionisti i dalje vode sa solidnih 54,3 posto glasova.

Analitičari na BBC-jevoj četvrtoj radijskoj mreži gotovo su se uglas složili da je sada gotovo nezamislivo da su separatisti pobijedili na ovom referendumu.

Škotska, kako se čini, vrlo vjerojatno ostaje dio Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske.

---------------------------

5.40 Stigli su rezultati iz dvaju velikih okruga, North i South Lanarkshirea. North je većinom od 51,1 posto podržao neovisnost, dok se South Lanarkshire većinom od 54,7 posto neovisnosti usprotivio.

Istovremeno, unionisti su veliku pobjedu sa 60,2 posto odnijeli u Perth & Kinrossu tako da je ukupni rezultat za unioniste i dalje povoljan. Trenutno vode s 55,3 posto glasova.

Kako vrijeme odmiče, pozicija unionista sve je snažnija, a pojavile su se brojne glasine o tome gdje je škotski premijer i vođa pokreta za odcjepljenje Alex Salmond. Ranije je otkazao pojavljivanje i govor u svom stožeru, a viđen je kako odlazi na aerodrom i navodno putuje prema Edinburghu.

FOTOGALERIJA: Unionisti slave, nacionalisti tuguju (FOTO: AFP)

5:23 Nekoliko okruga jedan za drugim izvijestilo je o rezultatima referenduma i u svima su velike pobjede odnijeli unionisti. Među tim okruzima je i grad Aberdeen, u kojemu je 58,6 posto građana glasovalo za ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Protiv napuštanja Velike Britanije većinom su bili i birači u Dumfries and Gallowayju (65,6 posto), Angusu (56,3 posto), East Renfrewshireu (63,2 posto) i East Dunbartonshireu (61,2 posto).

Na razini cijele Škotske rezultat je 56,25 posto za unioniste, 43,75 posto za separatiste.

---------------------------

5:17 Stigli su rezultati iz još dvaju okruga, u oba su veliku pobjedu odnijeli protivnici neovisnosti. Na području East Lothiana osvojili su 61,7 posto glasova, dok je separatistima pripalo 38,3 posto glasova.

Na području Stirlinga pobijedili su s 59,8 posto glasova, dok su separatisti dobili 40,2 posto glasova.

U Falkirku su također pobijedili unionisti, osvojili su 53,5 posto glasova.

Rezultat za cijelu Škotsku izgleda sada ovako: unionisti 53, separatisti 47 posto.

---------------------------

5:04 U West Dunbartonshireu pobijedili su zagovornici neovisne Škotske, osvojivši 54 posto glasova, dok su unionisti osvojili 46 posto glasova. U Midlothianu pobjedu su odnijeli unionisti s 56,3 posto glasova, dok su separatisti ondje osvojili 43,7 posto.

Na razini cijele Škotske rezultat ostaje 50,9 posto za unioniste, 49,1 posto za separatiste.

Na fotografiji: Brojanje glasova u Edinburghu potrajalo je do ranih jutarnjih sati (Foto: Getty Images)

---------------------------

4:45 U Renfrewshireu su unionisti pobijedili s 52,8 posto glasova, dok su separatisti osvojili 47,2 posto.

Istovremeno, stigli su i rezultati iz Dundeeja, prvog okruga u kojemu su pristalice neovisne Škotske odnijeli pobjedu. Osvojili su solidnih 57,3 posto glasova u odnosu na 42,7 posto, koliko su osvojili unionisti.

Rezultat na razini cijele Škotske i dalje ide u korist protivnika neovisnosti, no razlika se znatno smanjila i iznosi manje od dva posto. Unionisti imaju 50,9, a separatisti 49,1 posto glasova.

---------------------------

4:27 U Inverclydeu je rezultat bio gotovo do u glas izjednačen. Ipak, i ovdje su pobjedu odnijeli protivnici neovisnosti, doduše za tek 86 glasova, odnosno s 50,08 posto podrške. Ukupno se na birališta odazvalo nešto više od 54.000 ljudi.

Na razini cijele Škotske rezultat je i dalje u korist unionista, koji dobivaju oko 55 posto, dok separatisti gube s oko 45 posto glasova.

Najmnogoljudniji izborni okruzi još uvijek nisu dostavili rezultate.

---------------------------

3:56 U izbornom okrugu Comhairle nan Eilean Siar protivnici neovisnosti također su odnijeli pobjedu. Osvojili su 53,4 posto glasova, dok su pristalice odcjepljenja osvojili 46,6 posto glasova. Riječ je o manjem otočnom okrugu koji pokriva područje Vanjskih Hebrida.

Agencija AFP javlja da je pobjeda unionista u ovom okrugu iznenađenje.

Ukupno vodstvo unionista, nakon objave rezultata u četiri okruga, sada iznosi oko 58 posto u odnosu na 42 posto podrške za neovisnost Škotske.

Na fotografiji: Slavljenička atmosfera u stožeru protivnika neovisnosti u Glasgowu (Getty Images)

---------------------------

3:35 Stigli su i rezultati za Shetlandsko otočje, na kojemu je većina od 63,7 posto odabrala ostanak u Velikoj Britaniji, dok je 36,3 posto birača glasovalo za neovisnost Škotske.

Na razini cijele Škotske unionisti zasad imaju oko 59 posto, a zagovornici neovisnosti oko 41 posto podrške.

---------------------------

3:21 Nakon objave prvih rezultata britanska je funta ojačala za gotovo 1 posto prema američkom dolaru i dosegnula najviši tečaj u zadnje dvije godine. Kao što je poznato, jedna od glavnih tema referendumske kampanje posljednjih tjedana i mjeseci bilo je pitanje koju će valutu koristiti Škotska, u slučaju da postane neovisna. Voditelji kampanje za neovisnost nisu uspjeli dati sasvim jasan odgovor na to pitanje, dok je establishment u Londonu u više navrata isticao da zadržavanje britanske funte ne bi dolazilo u obzir.

---------------------------

2:56 Na području otočja Orkney izlaznost je također bila visoka, iznosila je 83,7 posto. U skladu s očekivanjima prije referenduma, ondje je premoćna većina birača odabrala ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu. Konkretno, za neovisnost je bilo 4,883 birača (32,8 posto), dok je protiv bilo 10.004 birača (67,2 posto).

Ukupni je rezultat sada 57,76 posto za unioniste, 42,24 posto za pristalice neovisnosti. Valja napomenuti da je ovo rezultat tek dvaju okruga s izrazito malim brojem birača u odnosu na više od četiri milijuna građana koji su imali pravo glasa.

Na fotografiji: Pristalice neovisnosti nakon zatvaranja birališta mašu škotskom zastavom u blizini zgrade škotskog parlamenta u Edinburghu (AFP)

---------------------------

2:25 Stigli su prvi službeni rezultati referenduma. U Clackmannanshireu je za neovisnost Škotske bilo 16.350 ili 46,2 posto birača, dok ih je za ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu bilo 19.036, odnosno 53.8 posto.

Nakon što je predstavnica biračkog odbora pročitala rezultat, okupljeni protivnici neovisnosti počeli su vikati u znak odobravanja.

S obzirom da je riječ o dosad jedinom objavljenom rezultatu, to su trenutne brojke koje vrijede za cijelu Škotsku.

---------------------------

1:38 Prema neslužbenim informacijama BBC-ja, u Glasgowu je navodno 54 posto birača glasovalo protiv odcjepljenja, a 46 posto za osamostaljenje Škotske.

Jedine službene informacije su i dalje one o odazivu, a on na razini cijele Škotske prema dosad raspoloživim informacijama iznosi 87.09 posto.

Najavljeno je da će u petak poslijepodne kraljica Elizabeta II izdati pisano priopćenje kojim će prvi put formalno komentirati škotski referendum.

Istovremeno, Sky News izvještava o navodnoj izbornoj prevari u Glasgowu. Policija je pokrenula istragu, a navodno su neki ljudi, i to u najmanje deset slučajeva, uspjeli glasovati dvaput. Ne očekuje se da bi, potvrdi li se da je doista riječ o prevari, ovo trebalo imati utjecaj na konačni ishod referenduma.

---------------------------

1:12 Škotski premijer Alex Salmond otkazao je ranije najavljen posjet referendumskom stožeru u svom izbornom okrugu, što su neki ocijenili mogućom naznakom da će službeni rezultati ići u smjeru anketnih procjena organizacije YouGov.

ŠKOTSKI RATNIK BEZ MAČA I KILTA Alex Salmond, prepredeni i šarmantni vođa separatista

---------------------------

0:22 Prebrojavanje glasova u punom je jeku, no BBC predviđa da bi prvi službeni rezultati mogli doći tek oko 2 sata po hrvatskom vremenu. Zasad se spominju tek službeni rezultati o odazivu, koji je posvuda u Škotskoj izuzetno velik. U Edinburghu je, prema informacijama Sky Newsa, na birališta izašlo više od 80 posto birača, a putem pošte je glasovalo više od 90 posto birača.

Unatoč ranijim procjenama YouGova, prema kojima je izgledna pobjeda tabora koji se zalaže za ostanak Škotske u Ujedinjenom Kraljevstvu, rijetko tko je spreman davati bilo kakve konkretnije komentare, s obzirom da bi u konačnici ipak moglo doći do obrata.

U međuvremenu, korisnici društvenih mreža raspisali su se o jednom gafu američkog CNN-a, koji se propisno osramotio objavljujući potpuno pogrešan i nemoguć rezultat jedne ankete. Više o tome OVDJE .

FOTOGALERIJA: Prebrojavanje glasova u Škotskoj

---------------------------

23:30 Prema anketi YouGova provedenoj na dan referenduma, većina birača u Škotskoj odbacila je ideju o osamostaljenju svoje države, izvijestio je Reuters. Protiv neovisnosti izjasnilo se 54 posto, a za 46 posto anketiranih birača. Službeni rezultati bit će objavljeni naknadno.

Predstavnik YouGova Peter Kellner u razgovoru za BBC rekao je da je vjerojatnost da će službeni rezultat biti u skladu s rezultatom današnje ankete 99 posto, ali je cinično napomenuo da bi se za nekoliko sati moglo pokazati da je ispao potpuni idiot.

Inače, kao što je najavljeno, prvo je započelo prebrojavanje glasova koji su pristigli poštom.

Prema nepotvrđenim informacijama Mirrora, navodno je većina građana koji su na ovaj način glasovali bila protiv odcjepljenja, no jedan neimenovani dužnosnik iz pokreta za ostanak Škotske u Ujedinjenom Kraljevstvu upozorio je da treba biti oprezan te da je 'duga noć pred nama'.

Na fotografiji: Prebrojavanje glasova pristiglih poštom (AFP)

---------------------------

Za građane Škotske četvrtak je bio povijesni dan. Prvi put u svojoj povijesti na referendumu odlučivali su o odcjepljenju od Ujedinjenog Kraljevstva i stvaranju neovisne države.

Pravo izlaska na referendum imalo je oko 4,3 milijuna građana, a njih se 97 posto registriralo na svojim biračkim mjestima.

Svoje pravo glasa birači su mogli iskoristiti do 23 sata po hrvatskom vremenu, dok se rezultati očekuju tijekom noći i u petak ujutro.

U trenutku zatvaranja birališta počinje brojanje glasačkih listića među kojima je čak 789 tisuća onih koji su glasovali putem pošte, što je najveći broj u povijesti Škotske.

Kada se doznaju rezultati iz sva 32 upravna područja lokalni dužnosnici će ih poslati čelnici referendumskog povjerenstva Mary Pitcaithly, koja će objaviti službene rezultate referenduma iz izložbenog centra Royal Highland, koji se nalazi pored Edinburgha.

Mary Pitcaithly je najavila da će konačne rezultate objaviti u petak između 7,30 i 8.30 po hrvatskom vremenu.

Razlog tome je što su i rezultati izbora za britanski parlament 2010. godine, ali i oni za škotski godinu kasnije bili objavljeni u to vrijeme.

Podsjetimo, ispitivanja javnog mišljenja pokazuju da će rezultati odgovora na pitanje "Treba li Škotska biti neovisna država?" biti neizvjesni do samoga kraja. Prema posljednjim anketama objavljenim u srijedu navečer, tijesna većina škotskih glasača je za ostanak Škotske u Ujedinjenom Kraljevstvu.

U anketi Survationa za list Daily Record, protiv neovisnosti bilo je 53 posto ispitanih, a za opstanak unije 47 posto. U istraživanju YouGova za listove Time i Sun 52 posto ispitanih je bilo za očuvanje Velike Britanije, a 48 posto za neovisnu Škotsku. Slične rezultate pokazale su i druge ankete objavljene u posljednjih nekoliko dana.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 23:36