JE LI MOGUĆE?

Novi vid represije: Gruzija prosvjednicima zabranila prekrivanje lica i pirotehniku, kazne su paprene

Zakon, koji izriče novčanu kaznu od 2000 larija (680 eura) za prekršitelje, usvojen je jednoglasno

Prosvjed u Tbilisiju

 Giorgi Arjevanidze/Afp

Gruzijski parlament usvojio je u petak zakon kojim se prosvjednicima zabranjuje pokrivanje lica, kao i upotreba pirotehnike i lasera na prosvjedima nakon sukoba policije i civila na proeuropskim prosvjedima.

Zakon, koji izriče novčanu kaznu od 2000 larija (680 eura) za prekršitelje, usvojen je jednoglasno, objavila je novinska agencija Interpress.

U parlamentu je također odobreno povećanje kazni za nagrđivanje zgrada i blokiranje prometa. Organiziranje blokada cesta nosi novčane kazne do 15.000 larija (5100 eura).

Više od 400 ljudi uhićeno je od početka prosvjeda krajem studenog, nakon što je vlada najavila da će odgoditi kandidaturu za pridruživanje Europskoj uniji.

Odluka je razbjesnila mnoge u Gruziji, gdje je ideja o pristupanju EU popularna. Preko 100 diplomata potpisalo je otvoreno pismo u znak prosvjeda, a nekoliko je veleposlanika dalo ostavke na svoja mjesta.

Mnogi prosvjednici nose plinske maske i improvizirana pokrivala za lice kako ne bi bili identificirani, a policija u glavnom gradu Tbilisiju protiv njih koristi vodene topove i suzavac.

Prosvjednici bacaju pirotehnička sredstva na policiju ili laserima pokušavaju zaslijepiti policiju i nadzorne kamere ispred zgrade parlamenta na glavnoj prometnici Tbilisija.

Deseci ljudi, uključujući policajce, ozlijeđeni su. Oko 30 osoba suočeno je s kaznenim prijavama, a dvojica čelnika proeuropske oporbe su iza rešetaka.

Veleposlanik EU-a u Gruziji rekao je ovaj tjedan kako je policijsko postupanje s prosvjednicima neprihvatljivo i moglo bi izazvati sankcije Bruxellesa.

Premijer Irakli Kobahidze brani reakciju policije, a ministarstvo unutarnjih poslova kaže da je više od 150 pripadnika policijskih snaga ozlijeđeno.

Grupe za zaštitu ljudskih prava podigle su uzbunu zbog napada na oporbene političare, aktiviste i neke novinare, koje navodno izvode bande maskiranih muškaraca u crnom.

Kažu da je ovaj sukob prosvjednika s vlastima najvećih razmjera u toj južnokavkaskoj zemlji, tradicionalno jednoj od najviše prozapadnih i najdemokratskijih bivših sovjetskih republika.

Gruzijski parlament trebao bi u subotu izabrati predsjednika koji će zamijeniti Salome Zurabišvili, proeuropsku kritičarku vladajuće stranke.

Jedini nominirani kandidat je Miheil Kavelašvili, bivši zastupnik vladajuće stranke s antizapadnim stavovima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. siječanj 2025 00:47