I NJIH HVATAJU

Nikad više špijuna od Hladnog rata: Lukašenko uhitio Japanca, Kineskinja u Filipinima izvela bijeg a la Gotovina

Kad god se piše o kontraobavještajnim uspjesima na umu treba imati da u pravilu uvijek ostaje neotkrivenih stranih špijuna

Bjelaruski predsjednik Aleksandar Lukašenko i ruski Vladimir Putin, saveznici bez granica na svim poslovima

 Alexander Kazakov/Afp

Dok srpske kontraobavještajne službe i dalje nikako da potvrde uhićenje navodnog špijuna koji je radio za Hrvatsku, vlasti u Minsku odlučile su da ni na koji način neće biti lošije od njih. U srijedu je državna televizija objavila da su snage sigurnosti privele osumnjičenog japanskog obavještajca. Svašta smo o njemu doznali, ima 59 godine, u braku je s Bjelaruskinjom, predavao je japanski na Sveučilištu u gradu Gomelu.

Dobili smo čak i odgovor zašto Japanac, bjelaruski izvori navode da je snimao vojne baze u pograničnom području s Ukrajinom. Početkom srpnja Kineska narodnooslobodilačka vojska održala je prve vježbe s bjelaruskom.

I, prenosi Reuters, japanski je državljanin navodno bio uključen u prikupljanje obavještajnih podataka o društvenim i ekonomskim uvjetima u Bjelarusu/Bjelorusiji i provedbi kineske inicijative "Jedan pojas, jedan put". Uvjerljivi argumenti. I posao odrađen lege artis, navodni je špijun uhićen 9. srpnja, javnost izviještena 4. rujna, kad je obavljeno sve potrebno ispitivanje.

Russia Today nije dobrodošla u SAD-u

Špijunira se više nego na vrhuncu Hladnog rata jer sada tehnološke mogućnosti i manjim zemljama pružaju mogućnost pribavljanja informacija. Veliki su i dalje u punom zamahu, Politico u četvrtak objavljuje debeli snop dokumenata, izvor je FBI, koji potvrđuje što smo znali, ruske tajne službe aktivno rade na manipulaciji njemačkim, talijanskim i britanskim političarima, poslovnim ljudima i drugim utjecajnim osobama. I cilj je poznat, posijati podjele unutar EU i diskreditirati transatlantsku suradnju. SAD u srijedu pod sankcije stavlja devet osoba iz ruske mreže RT (Russia Today) zbog pokušaja miješanja u predsjedničke izbore.

Ne treba zaboraviti da su ruske službe prije nešto više od godinu dana aktivno radile u korist Roberta Fica koji je na kraju pobijedio na slovačkim izborima - riječ je o političaru koji je aktivno zagovarao proruske stavove. SAD tvrdi da su Margarita Simonjan, glavna urednica RT, i drugih devet osoba tajno novačili utjecajne osobe na društvenim mrežama kako bi djelovali na američko javno mnijenje i širili proruske poruke. Američka je vlada također optužila Iran za pokušaj utjecaja na predstojeće izbore putem kibernetičkih operacija protiv obje kampanje (taktika "što gore, to bolje").

Obavještajne agencije procijenile su da Kina ne planira intervenirati u predsjedničkoj utrci kako bi favorizirala jednog kandidata, prenosi Reuters. Ali zato postavlja agentice na visoke položaje. AP podsjeća na tajnu kinesku policijsku postaju pred nosom vlasti u New Yorku i nadzor kineskih iseljenika u SAD-u koji je često prelazio u zlostavljanje. Poznato je i da su kineski studenti na sveučilištima organizirali skupine koje su zagovarale prokineske politike.

Posljednji je slučaj Linda Sun, bivša zamjenica šefa kabineta Kathy Hochul, guvernerice savezne države New York koja je bila pomoćnica bivšeg guvernera Andrewa Cuoma. Dovoljno visok položaj da dođe u posjed osjetljivih podataka o američkoj politici jer je guvernerica demokratkinja.

Američki izvori navode i da je cilj obavještajke, čije su bliske veze s kineskim konzulatom u New Yorku naknadno otkrivene, bio i dostup informacijama o politici na lokalnoj razini kao što su radna pitanja ili lokalni propisi o korištenju zemljišta. Ovog su proljeća američki mediji objavili da tvrtke povezane s kineskom vladu ciljano kupuju zemljište oko američkih vojnih baza.

Korejac postaje Kyle uz pomoć AI

The Wall Street Journal u četvrtak predstavlja novu strategiju Demokratske Narodne Republike Koreje, sjeverne, čije zloglasne kibernetičke jedinice ucjenjuju i tako zarađuju novac, hakiraju, dokazano su sposobne. Zahvaljujući mogućnosti rada na udaljenosti, stotine, možda i tisuće korejskih informatičara zaposlilo se u američkim tehnološkim tvrtkama na slabo plaćenim poslovima za koje se teško nalaze zaposlenici.

I taj novac dobro dođe režimu u Pyongyangu dok istodobno "zaposlenici" imaju izravan ulaz u sustave kompanija i pristup poslovnim tajnama među kojima se nađu i vladine. Razmjeri sjevernokorejskog upada u američke kompanije počeli su izlaziti na vidjelo kad je novi djelatnik, zaposlen kao Kyle – slike na webu obradio je umjetnom inteligencijom - već prvog dana posla pokušao aktivirati zlonamjerni softver što je izazvalo uzbunu na razini internih sigurnosnih sustava poduzeća. Neki su pak koristili stvarne američke građane plaćajući im da se prijave za posao koji bi zatim oni preuzimali.

Kako prenosi BBC, Alice Guo je u srijedu vraćena na Filipine koji ju traže jer je špijunirala za Kinu. Bijeg je bio spektakularan, podsjećao je na Antu Gotovinu, filipinske su je vlasti tražile u četiri zemlje bojeći se da joj je cilj dokopati se "zlatnog trokuta" na razmeđi Mjanmara, Tajlanda i Laosa u kojem caruju kriminalne skupine odakle bi se lako prebacila u Kinu nakon što je u srpnju nestala da bi je konačno uhitila Indonezija.

Kad god se piše o kontraobavještajnim uspjesima na umu treba imati da u pravilu uvijek ostaje neotkrivenih stranih špijuna. Bilo je operacija, kao kineska 2012. godine, koja je gotovo u potpunosti uništila američku špijunsku mrežu u toj zemlji, 20 ljudi koji su radili za Amerikance tada je bilo pogubljeno. Takve se operacije na razglašavaju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
01. siječanj 2025 20:20