DO SADA 26 MRTVIH

Nijemci opet pronašli bakteriju E. coli u krastavcima, preminuo muškarac

Smrtonosnom bakterijom u Poljskoj su zaraženi jedna žena i jedan dječak, dok je u Švicarskoj otkriveno 5 novih slučajeva zaraze
Samples of vegetables are tested for the enterohaemorrhagic E. coli (EHEC) bacteria in a laboratory at the chemical and veterinary examination office Rhein-Ruhr-Wupper in the western German city of Krefeld on June 7, 2011.The source of the killer bacteria remained elusive after Germany announced that initial tests on suspected organic sprouts had proved negative and the outbreak's death toll grew to 23. Some 2,000 people have become ill across Europe from the enterohaemorrhagic E. coli (EHEC) outbreak which has affected 12 countries. AFP PHOTO / ROLAND WEIHRAUCH GERMANY OUT
 AFP

ZAGREB - Prema pisanju njemačkog Bilda , bakterija E. coli opet je pronađena u ostacima krastavca u otpadu u Magdeburgu. U Njemačkoj je preminuo 73-godišnji muškarac, no osim zaraze bakterijom, Nijemac je imao i cijeli niz drugih zdravstvenih problema pa se sa još uvijek sa sigurnošću ne može reći od čega je umro.

Prve slučajeve zaraze smrtonosnom bakterijom E. coli bilježe i Poljaci. Naime, u Poljskoj je oboljela jedna 29-godišnjakinja koja je prije toga boravila na području Hamburga te sedmogodišnji dječak, koji je u teškom stanju jer ima hemolitičko uremički sindrom (HUS), a njegov se otac vratio iz Njemačke prije nekoliko dana. U Švicarskoj je otkriveno 5 novih pacijenata zaraženih bakterijom E. coli, čime se broj oboljelih od početka svibnja popeo na 13.

No, čini se da se epidemiji E. coli nazire kraj jer broj oboljelih ne raste u istoj mjeri kao proteklih tjedana, tvrdi njemački ministar zdravstva Daniel Bahr. Ipak, moglo bi biti još smrtnih slučajeva među oko 700 bolesnih Nijemaca kojima su stradali bubrezi.

Do danas je umrlo 26 osoba, od kojih 25 u Njemačkoj i jedna u Švedskoj, a oboljelo je 2648 ljudi. S druge strane, europski zdravstveni autoriteti tvrde da je Njemačka u slučaju dosad neviđene zaraze novim sojem bakterije E. coli reagirala kaotično. O tome svjedoči i činjenica da se još uvijek ne zna izvor zaraze, a teško je reći hoće li se ikad i saznati.

Nijemci se optužuju i za nepromišljene reakcije kad su za zarazu najprije optužili španjolski krastavac, pa rajčicu, potom i salatu te konačno klice grahorica premda su analize pokazale da to povrće nije izvor E. coli. Direktor za zarazne bolesti Svjetske zdravstvene organizcije, dr. Guenael Rodier, kazao je da su istražitelji trebali naći izvor zaraze u tjedan dana od prvih zabilježenih slučajeva, jer je nakon tog roka teško povezati pacijente s kontaminiranom hranom.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 07:26