SAMO BIZNIS...

Nestvarna ponuda Trumpa za Zelenskog: Vojna pomoć u zamjenu za bogatstvo vrijedno 15 bilijuna dolara!

Ne treba zanemariti ovu Trumpovu ponudu jer on ionako državne poslove gleda isključivo kroz čisto poslovne aranžmane

Volodimir Zelenski i Donald Trump tijekom susreta u rujnu

 Handout/Afp

Ukrajinske rijetke rude, metali i minerali u zamjenu za američko oružje i pomoć. To je, u razgovoru s novinarima u Ovalnom uredu, nedavno predložio američki poglavar Donald Trump. Taj njegov lakonski način vođenja politike podsjeća i nadmašuje najmaštovitije montipajtonovske skečeve. No, za razliku od "resorta Gaza", ovo bi mogao na kraju biti i jedan od najvrednijih aduta predsjednika Volodimira Zelenskog na najavljenim pregovorima o primirju ili završetku rata u Ukrajini.

Naime, Ukrajina je najbogatija država rijetkim metalima u Europi. I nije da ni u Kijevu nisu na to mislili. To bi, kako navodi Financial Times, mogla biti "pobjednička opcija" za najavljene pregovore o okončanju rata u Ukrajini. No, iza tog "plana", kako navodi britanski list, stoji republikanski senator Lindsey Graham koji je prvi počeo govoriti o toj razmjeni za vojnu i drugu pomoć Kijevu. Ukrajina je bogata rijetkim podzemnim bogatstvom: ima najveće svjetske zalihe kvalitetnog litija koje su praktički nedirnute, a on je bitan za električne automobile, potom značajne količine titana, strateški važne komponente za vojnu, zrakoplovnu i svemirsku industriju, te jednu od pet najvećih svjetskih zaliha grafita.

image

Donald Trump

Celal Gunes/afp/profimedia/

Uz to, Ukrajina je bogata i uranom, važnim "sastojkom" za funkcioniranje nuklearne energetike, a najveća su nalazišta u Dnjepru, području na koje najviše pikira Rusija, te u Kirovogradskoj oblasti. Tamo se nalaze tri poznata nalazišta. Osim toga, ima velike zalihe berilija, cirkona i tantala. Prema procjenama Forbesa iz 2023. godine, ukupna vrijednost ukrajinskog rudnog bogatstva iznosi oko 15 bilijuna dolara. Ne treba zaboraviti ni to da je Ukrajina jedna od najvećih svjetskih žitnica te da se čak 50 posto Afrike hrani ukrajinskim žitaricama. No, tu je i jedna zanimljivost - čak oko 70 posto tog bogatstva se nalazi na istoku Ukrajine, uglavnom u Doneckoj, Luhanskoj i Dnjeparskoj oblasti. Treba napomenuti da ruska vojska trenutačno kontrolira većinu Luhanska i Donecka, ali ono što je važno, upravo zbog tog rudnog bogatstva je Rusija ta područja proglasila svojima u rujnu 2023. godine te ih anektirala.

PROČITAJTE VIŠE Raste panika u Ukrajini, sve više se spominje tajni plan Putina i Trumpa

Nedavno je najvažniji suradnik Vladimira Putina, njegov prvi obavještajac Nikolaj Patrušev, u intervjuu za ruske medije rekao da ta područja nisu i ne mogu biti "predmet pregovora" jer je to "ruski teritorij", a Moskva ne može raspravljati o svojim područjima. Još jedan bliski Putinov suradnik, Dmitrij Medvedev, nedavno je najavio da bi "Rusija mogla anektirati još neka područja". Doduše, nitko ne priznaje ta ruska otimanja i priključivanje tuđih teritorija, ali treba spomenuti da Vladimir Putin očito računa na to rudno bogatstvo.

image

Volodimir Zelenski

Handout/Afp

Najveće zalihe titana su u Dnjepru, ali i Žitomirskoj i Kirovogradskoj oblasti. Neovisna ruska TV postaja Nastojaščeje vremja, koja emitira iz Praga, navodi kako je ukrajinski ekonomist Serhi Furse u nedavnom razgovoru rekao da SAD prije početka ruske agresije nije pokazivao velik interes za investiranje u ukrajinsko rudno bogatstvo te da su se američki investitori tek usput raspitivali o mogućim ulaganjima. No, stvari se očito mijenjaju s obzirom na to da trenutačno u iskapanju litija, urana i titana dominira Kina, pa je jasno da je ovo za SAD sada postalo pitanje strateške prirode, odnosno važnosti. S druge strane, njemački Spiegel navodi da je kancelar na odlasku Olaf Scholz (izbori su 23. veljače) kritizirao Trumpovu ideju riječima da je to "egocentrični i egoistični" zahtjev. Istaknuo je kako prije svega treba pomoći Ukrajini da nakon rata stane na noge te da se ti resursi iskoriste za potrebe izgradnje poslijeratne Ukrajine. Podsjetimo da će se 12. veljače u Bruxellesu susresti Trumpov državni tajnik Marco Rubio i ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha kako bi razgovarali baš o pripremama za mirovne pregovore.

image

Volodimir Zelenski

Handout/Afp

No, kako bilo, ne treba zanemariti ovu Trumpovu ponudu jer on ionako državne poslove gleda isključivo kroz čisto poslovne aranžmane. S obzirom na situaciju u kojoj se nalazi Ukrajina, ovakav aranžman ne treba odbaciti i Kijev će najvjerojatnije biti spreman to ponuditi u razgovorima sa SAD-om prije mirovnog okupljanja. Očito su našli slabu točku Trumpa na koju se on može zakačiti, pogotovo kada je i njemu jasno da sve te enormne rudne zalihe mogu pasti Putinu u ruke. Rusija ih ima dovoljno u Sibiru, ali bi osvajanjem Ukrajine ostavila Zapad bez mogućnosti da koristi potrebno rudno-mineralno bogatstvo kojim Ukrajina raspolaže, a ne treba, kako smo rekli, u svemu ovome zanemariti i veliki ukrajinski poljoprivredni potencijal. Kijev je odavno nudio Europi da im bude žitnica. U svakom slučaju, pitanje ruda i žita razmatrat će se u dogovoru oko mirovnog sporazuma, a to je važan pregovarački argument kojim Ukrajina raspolaže i na koji malo tko može ostati ravnodušan. Pogotovo Trump.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. veljača 2025 09:37