MISTERIOZNI PRELETI

Nepoznate letjelice već tjednima nadlijeću važan strateški objekt u Njemačkoj, vojska im ne može ništa

Naravno da baza ima sredstva za ometanje bespilotnih letjelica, ali u ovom slučaju to nema nikakvog učinka

Ilustrativna fotografija

 Timm Ziegenthaler/stocktrek/profimedia/Timm Ziegenthaler/stocktrek/profimedia

Već je i list Süddeutsche Zeitung izvijestio o više preleta bespilotne letjelice nad vojarnom u Schwesingu nedaleko od Sjevernog mora i granice s Danskom, a te incidente agenciji AFP potvrdilo je i operativno zapovjedništvo Bundeswehra u Berlinu. Minhenski list citira povjerljivo dnevno izvješće vojarne prema kojem je od 9. do 29. siječnja evidentirano šest preleta, očigledno letjelica kakve ne mogu kupiti obični građani.

Jer vojarna Schwesing je baza njemačke protuzračne obrane gdje se obučavaju njemački, ali i vojnici iz Ukrajine u posluživanju protuzračnog sustava Patriot. Naravno da ta baza onda ima i sredstva za ometanje bespilotnih letjelica, ali makar bi to bilo djelotvorno za letjelice kakve se inače mogu naći u trgovini, u ovom slučaju to nije imalo nikakvog učinka, piše Deutsche Welle.

Štoviše, prema dnevnom izvješću te su letjelice drsko i to "s upaljenim pozicionim svjetlima minutama lebdjele na mjestu" i i pratile što se događa u vojarni, citira SZ. Sve ukazuje da to nisu bile obične letjelice, nego dronovi neke strane sile poslane nad vojarnu zbog špijunaže.

Paljba je (još) zabranjena

Problem je za njemački Bundeswehr što je tek u iznimnim slučajevima ovlašten upotrijebiti oružanu silu, što znači da im zapravo nije dopušteno oboriti takvu letjelicu. S obzirom na to da je i prije bilo takvih letjelica i nad njemačkim vojarnama i nad ključnim infrastrukturnim objektima u ovoj zemlji - bilo je preleta čak i nad američkom bazom u Ramsteinu, njemačka vlada još je u siječnju željela promijeniti zakon i dopustiti aktivnu protumjeru, ali malo je vjerojatno da će to biti promijenjeno u mandatu ove vladajuće koalicije.

Utoliko je i ove slučajeve Bundeswehr tek mogao prepustiti civilnom, kriminalističkom uredu pokrajine Schleswig Holstein kao prekršaj postojećih propisa u zračnom prometu, makar je i u izvješću vojarne navedeno kako nisu mogli utvrditi osobu koja je upravljala tim letjelicama, piše Deutsche Welle.

Vojna policija i Vojna protuobavještajna služba (MAD) pretpostavljaju kako ta osoba uopće nije niti bila u Njemačkoj, nego su letjelice poletjele i njima se upravljalo s nekog od brodova na Sjevernom ili Baltičkom moru.

Prema informacijama iz njemačkog ministarstva obrane, u bazu u Schwesingu poslani su dodatni sustavi za lokaliziranje i ometanje takvih letjelica, ali one se nakon toga više nisu pojavljivale.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. veljača 2025 20:59