ŠTO SE VIDI U KARTAMA

Ekspert DHMZ-a dao nam je prvu dugoročnu prognozu za proljeće: Evo što nas čeka u naredna tri mjeseca, spominje se i jedan fenomen

Oborina bi u mjesecu ožujku trebalo biti manje, ali bi to, kako se čini, mogli nadoknaditi travanj i svibanj

Prognostičarske karte i prizor iz Maksimira

 Lucija Ocko/Cropix/Noaa/

Proljeće 2025., koje je službeno započelo 20. ožujka u 10:01, prema svim naznakama bit će malo toplije od prosjeka. To pokazuje i dugoročna prognoza DHMZ-a, iako prognostičari upozoravaju da su dugoročne prognoze manje pouzdane od kratkoročnih.

Što još predviđaju o proljeću koje je upravo stiglo?

Temperature više od prosjeka

‘Srednja sezonska temperatura tijekom klimatološkog proljeća (ožujak, travanj, svibanj) predviđa se viša od višegodišnjeg srednjaka uz vrlo veliku vjerojatnost ostvarenja prognoze. Pritom u cijeloj Hrvatskoj u sva tri mjeseca postoji signal za toplije od prosjeka uz moguće veće pozitivno odstupanje srednje mjesečne temperature u ožujku‘, poručuju prognostičari DHMZ-a.

‘Srednja sezonska količina oborine predviđa se uglavnom oko prosjeka ili ponegdje veća od njega uz umjerenu vjerojatnost ostvarenja prognoze. Pritom bi srednja mjesečna količina oborine mogla biti manja ili oko klimatološkog srednjaka u ožujku, a signal za višak oborine postoji u travnju i svibnju, osobito na Jadranu i uz njega‘, kažu iz DHMZ-a.

Utjecaj La Niñe

Uz nastavak trenda povećanja temperatura, portal Severe Weather kaže da će na proljeće pred nama utjecati još nešto - La Niña.

Proljeće, kao prijelazno razdoblje između zime i ljeta, i inače karakterizira dinamično vrijeme, a ove će godine tome pridonijeti i vremenski fenomen La Niña, čiji se utjecaj u Europi obično ne osjeti. No ova bi godina po tome mogla biti drugačija.

I dugoročna prognoza za proljeće 2025. u Europi portala Severe Weather, pokazuje vjerojatni utjecaj La Niñe - fenomena u tropskom dijelu Tihog oceana koji je jedan od najvažnijih pokretača vremenski prilika ovog proljeća. Tako se predviđa dominantan sustav visokog tlaka nad središnjim dijelom kontinenta, a niski nad zapadom i sjeverozapadom.

PROČITAJTE VIŠE - Hrvatska se nalazi usred anomalije, temperature idu do 20 °C! Meteorolog objasnio što se događa

La Niña je, zapravo, drugo ime za niske temperature mora u tropskom dijelu Tihog oceana. Stvarni sustav ocean-atmosfera naziva se ENSO (El Niño Southern Oscillation). U ovoj se regiji izmjenjuju hladne i tople faze, a svaka faza ima drugačiji utjecaj na globalno vrijeme.

Predviđa se da će utjecaj La Niñe ostati zamjetan barem do ranog proljeća. No utjecaj tako velikih anomalija na atmosferu može trajati i duže, čak čitavu proljetnu sezonu.

Kakav će biti kraj ožujka?

Severe Weather obično koristi dva prognostička modela - onaj Europskog centra za srednjoročne prognoze vremena (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts - ECMWF) i onaj Meteorološke službe Ujedinjenog kraljevstva (United Kingdom Met Office - UKMO).

Proširena prognoza ECMWF-a pokazuje većinom viši tlak u središnjoj i istočnooj Europi. Zona niskog tlaka nalazi se u krajnjem sjevernom Atlantiku i iznad sjeverozapadne Europe, a izgleda vrlo slično proljetnom utjecaju La Niñe.

image

Visibabe u Dravskom parku u Varaždinu

Zeljko Hajdinjak/Cropix

Što se temperature tiče, zamjetan je topliji uzorak za većinu središnjih i sjevernih dijelova Europe. Na to utječu zona visokog tlaka i jugozapadno strujanje iz područja niskog tlaka u Atlantiku. Također, vidljiva je i tendencija normalnih do nižih temperatura nad jugozapadnom i dijelovima srednje Europe i jugoistoka.

Za ostatak ožujka se tako prognozira manje oborina u većem dijelu srednje i istočne Europe zbog utjecaja područja visokog tlaka. No, više oborina zato mogu očekivati južni, zapadni i sjeverni dijelovi, pod utjecajem zone niskog tlaka sa sjevernog Atlantika i nad zapadnim Sredozemljem.

Što donosi proljeće pred nama?

Portal Severe Weather pojašnjava da prognostički modeli pokazuju prosječnu sliku kroz tri proljetna mjeseca (ožujak-travanj-svibanj) i prevladavajuće vremenske prilike. No čak i da su modeli potpuno točni, to ne znači da će takvi vremenski uvjeti trajati sva tri mjeseca zaredom. Zato valja naglasiti da su to samo sugestije kako bi prevladavajući vremenski obrasci mogli izgledati tijekom sezone.

Predviđanje obrasca tlaka iz ECMWF-a pokazuje opći signal visokog tlaka nad Europom, što je tipično za proljeće La Niñe, pa postoji mogućnost da je ovaj obrazac donekle povezan s njezinim globalnim utjecajem.

PROČITAJTE VIŠE - Objavljena dugoročna prognoza za proljeće: La Niña, zastoj polarnog vrtloga... evo što nas sve čeka

Također, zamjetna je anomalija površinskog tlaka (MSLP), koja pokazuje da je područje visokog tlaka iznad središnje Europe malo pomaknuto prema sjeveru. Područja niskog tlaka nalaze se na jugozapadu, jugoistoku i, naravno, nad sjevernim krajevima.

Kao rezultat toga, u zapadnom i središnjem dijelu te prema istoku očekuju se više temperature. Središnja i zapadna područja vjerojatno mogu vidjeti povremene atlantske fronte sa zapada i sjeverozapada pod utjecajem zona niskog tlaka iznad sjevernog Atlantika.

image

Šibenik

Niksa Stipanicev/Cropix

Snijeg na proljeće nije nešto neobično

Što se tiče oborina, u Europi se više oborina predviđa u jugozapadnim, središnjim i sjevernim krajevima. Uzrok tome je niži površinski tlak nad jugozapadnom Europom i šira zona niskog tlaka iznad sjevernog Atlantika za sjeverne dijelove.

U kombinaciji s nižim temperaturama, to bi u neke dijelove moglo donijeti i još malo snijega. Snježne oborine nisu nikakvo čudo u rano proljeće, no prema posljednjoj prognozi snježnih oborina za ožujak-svibanj 2025., veći dio kontinenta imat će manje snježnih oborina od prosjeka u zadnjih 30 godina.

image

Turisti u Zagrebu

Josip Bandic/Cropix

Ipak, jedna hladna fronta s dovoljno hladnim zrakom može donijeti veliku količinu snježnih padalina u središnjim dijelovima Europe, a to se vjerojatno neće pojaviti u mjesečnom prosjeku.

UKMO-ov model pokazuje nešto drugačiju prognozu od ECMWF-a i zonu visokog tlaka sa središtem iznad zapadne Europe te signal područja niskog tlaka iznad sjevernog Atlantika. Zona visokog tlaka proteže se i prema istoku, pokrivajući veći dio Europe.

Temperaturna prognoza pokazuje uglavnom toplije uvjete od normalnih u većem dijelu kontinenta, osobito u sjevernim i sjeveroistočnim regijama.

image

Povratak roda

Zeljko Hajdinjak/Cropix

Što se oborina tiče, nad dijelovima središnje i zapadne Europe vidimo uglavnom suše uvjete. To je uglavnom očekivano, s obzirom na prognozu visokog tlaka iz ovog modela. Ali sjeverna i južna Europa mogle bi imati više oborina u proljeće, što ukazuje na utjecaj zone niskog tlaka na sjeveru i zone nižeg tlaka nad Sredozemnim morem.

I model UKMO-a predviđa manju vjerojatnost snježnih padalina, no to je i očekivano s temperaturama iznad normale i dominantnim sustavom visokog tlaka nad kontinentom.

Više proljetnog snijega predviđa se u sjeverozapadnoj Skandinaviji, gdje su temperature još dovoljno niske, a područje niskog tlaka donosi obilje oborina.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
29. ožujak 2025 15:32