- Nije me uopće iznenadilo to što se dogodilo. Imao sam osjećaj da bi Prigožin nakon pobune mogao loše završiti. Takvo što u Kremlju ne praštaju - rekao je neovisnom ruskom portalu Meduza neimenovani sugovornik iz Putinove administracije. Jevgenij Prigožin, nakon "samoukinutog" puča 24. lipnja, prestao je za Putina biti "čovjek od povjerenja", niti se njime više "moglo upravljati", kaže sugovornik iz vrha ruske vlasti.
I analitičari američkog Instituta za proučavanje rata (ISW) smatraju da je ruski predsjednik Vladimir Putin "gotovo sigurno" dao naredbu vojsci da sruši Prigožinov zrakoplov, odnosno da ga likvidira. Takve stvari u Rusiji ne prolaze bez Putinova blagoslova. Gotovo svi analitičari uvjereni su da je Putin presudio Prigožinu i osvetio mu se za "javno poniženje koje mu je priredio pokušajem vojne pobune", kada je uzdrmao njegov autoritet, bez obzira na to što je Prigožin tvrdio da "puč nije bio uperen protiv Putina", nego upravo suprotno - da mu ukaže na "nesposobne u armijskom vrhu", zbog kojih se ukrajinska avantura ne odvija onako kako je zamišljeno.
Neki ruski mediji, poput prokremaljske agencije RIA novosti, te prorežimski politolog Sergej Markov pak "podržavaju" tezu da su "Ukrajinci ubili Prigožina" jer nema "tko drugi". - Putinu on nije bio problem, a ni Šojguu - kaže Markov. RIA novosti pišu: ako ukrajinski dronovi mogu doletjeti do Moskve, zašto ne bi i do privatnog zrakoplova čelnika ruske plaćeničke vojske.
No, očito su te verzije tek pokušaj da se pozornost barem malo skrene "s očitog", ali i da pred svojom javnošću opravdaju danonoćno granatiranje ukrajinskih gradova. Naime, nije ovo prvi put da se Putin na drastičan način rješava onih koji su se ogriješili o njega ili mu više ne trebaju. Doduše, likvidacija političkih protivnika nije neuobičajena u ruskoj političkoj povijesti, još od srednjeg vijeka. Poznato je koliko je Putin tašt i da je veliko zlopamtilo. Urednik na neovisnoj ruskoj TV postaji Dožd, koja emitira iz inozemstva, Mihail Fišman, kaže je Putin dao signal: nisam slab i nikada nikome ništa neću oprostiti - ubit ću svakoga tko protiv mene snuje zlo! Prigožinu je javno zajamčio sigurnost - ovaj mu je, čini se, povjerovao te se ponašao previše nemarno, a Putin je samo čekao povoljan trenutak. - Putinu, očito, više odgovara da ispadne nepouzdan i brutalan nego slab.
Za Fišmana tako funkcionira logika političkog terora: demonstrativno i hladnokrvno ubojstvo neizbježno izaziva strah, mada smatra da će ovakva likvidacija dodatno narušiti Putinov imidž u javnosti. - Bojat će ga se, ali ugled mu se i dalje srozava - kaže Fišman.
Poznata ruska politologinja Tatjana Stanovaja kaže kako je za značajan dio politizirane i konzervativne ruske javnosti Prigožinova smrt zaslužen ishod.
- Prigožinova smrt izravna je prijetnja svima koji su do kraja ostali uz njega ili su ga otvoreno podržavali. To će prije zastrašiti nego potaknuti prosvjede. Stoga ne treba očekivati posebne reakcije. Bit će ogorčenosti i nezadovoljstva, ali ne i političkih posljedica - tvrdi Stanovaja. I politolog Aleksandar Baunov iz moskovskog Carnegie centra kaže kako je u diktaturi jedan od načina kažnjavanja - približavanje neprijatelju ili izdajici prije nego što bude uništen, ili barem sklapanje mira i pretvaranje da mu je oprošteno. To je kao u filmovima o mafiji: zaraćene skupine i njihovi šefovi se udruže da bi poslije pucali jedan na drugog iz torte - kao u "Kumu", u kojem se svi pomire prije nego što se počnu međusobno uništavati, objašnjava Baunov. No, većina analitičara smatra da ova klasična kremaljska likvidacija neće bitno utjecati na političku strukturu ni promijeniti pravac trenutne ruske politike, usmjerene na rat.
- Ovo se neće značajnije odraziti na unutarnjopolitičke odnose i situaciju u Rusiji i u Kremlju - kaže Meduzin sugovornik iz Putinove administracije.
No, po ruskim portalima pojavila se i verzija, prema kojoj je jedan od razloga "Prigožinovljeve likvidacije" - Afrika, odnosno njegovi "aktivi" koje ima u nekim tamošnjim zemljama.
Prema raznim informacijama, Prigožin, odnosno Wagner, za svoje usluge koje pruža raznim afričkim vođama, dobio je pravio na upravljanje mnogim rudnicima urana i zlata, a u bankama na njihovim računam, navodno, se nalaze milijardske svote, koje bi u ovom trenutku Kremlju dobro došle, za krpanje sve većih proračunskih rupa, zbog sve skupljeg rata u Ukrajini, ali i sankcija koje, polako ali sigurno daju rezultate. Podsjetimo se na stalni pad rublje i rast inflacije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....