Više nego sumnjiva, činjenično upitna lekcija iz povijesti, koju je ruski predsjednik Vladimir Putin održao ultrakonzervativnom, kontroverznom američkom voditelju Tuckeru Carlsonu tijekom nedavnog intervjua u Moskvi, izazvala je živopisnu reakciju bivšeg šefa mongolske države.
"Nakon Putinova razgovora, pronašao sam mongolsku povijesnu kartu", napisao je u ponedjeljak na društvenim mrežama Tsakhia Elbegdorj, koji je bio četvrti predsjednik zemlje od 2009. do 2017. godine.
Mnogi su se povjesničari narugali izjavi koju je Putin dao tijekom intervjua Carlsonu 6. veljače, za koju kažu da je bila manipulacija kako bi opravdao rat Moskve protiv Ukrajine, koji će uskoro ući u treću godinu.
Putin je ukrajinski narod opisao kao nepostojeći, koji nikada nije oformio jednu zajedničku državu sve do osnutka Ukrajinske Sovjetske Socijalističke Republike početkom 20. stoljeća. On je doveo u odnos i suprotstavio korijenima ruske civilizacije za koje je rekao da seže više od tisućljeća u prošlost.
Elbegdorj je objavio karte Mongolskog carstva iz 13. i 14. stoljeća. Jedna prikazuje veličinu golemog, ali kratkotrajnog carstva, koje se na svom vrhuncu rasprostiralo na više od 20 milijuna četvornih kilometara.
Druga karta prikazuje obrise carstva preko današnjih granica, uključujući cijelu Kinu, Kazahstan, Mongoliju i mnoge manje države, kao i velike dijelove Rusije.
Treća karta postavlja u odnos posjede Mongolskog kraljevstva s onima Rimskog Carstva na njegovom vrhuncu u 2. stoljeću, pokazujući da bi ovo potonje savršeno stalo u prvo.
Četvrta karta prikazuje Mongolsko Carstvo u usporedbi s kojim je rana Rusija patuljasta tvorevina - tada Moskovska kneževinu pod Ivanom Velikim - kakvo je nastalo nedugo nakon što je steklo neovisnost od mongolske Zlatne Horde u kasnom 15. stoljeću.
Kroz šalu umirujući Putina, bivši mongolski predsjednik je u svojoj objavi napisao: "Ne brinite. Mi smo miroljubiva i slobodna nacija", prenosi Newsweek.
"Vladimir Putin pokušava konstruirati priču unatrag, govoreći da je Rusija kao država započela svoj razvoj u 9. stoljeću", rekao je za BBC Sergej Radčenko - britanski povjesničar rođen u Sovjetskom Savezu - s Johns Hopkins School of International Studies.
"Mogli biste jednako tako reći da je Ukrajina kao država započela svoj razvoj u 9. stoljeću, upravo s istom vrstom dokaza i dokumenata (koje je Putin citirao u intervjuu)", rekao je Radčenko.
Putinov intervju također je potaknuo rasprave o povijesnim tvrdnjama među korisnicima društvenih medija u Kini, koja dijeli dugu granicu s Rusijom i Mongolijom.
"Povijesno gledano, Rusija bi nam trebala vratiti Vladivostok i golemi teritorij otet prije 100 i nešto godina", rekao je korisnik X-a (ranije Twitter) Robert Wu.
"Idemo dalje, današnja Mongolija i ruski Sibir bili su teritoriji Kine u dinastiji Tang s glavnim gradom u Xi‘anu", naveo je jedan korisnik kineske društvene medijske platforme Weibo, svojevrsne kineske inačice X-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....