Čak 110 slonova uginilo je na području Bocvane od ožujka, a tamošnje vlasti izvijestile su da su uzroci smrti misterij, s obzirom da je definitivno potvrđeno da ih nitko nije otrovao niti su žrtve krivolova, piše Daily Mail.
Krajem svibnja u delti Okavongo pronađena su 54 uginula slona, i to u manje od dva tjedna nakon što je pronađeno 12 uginulih slonova. U ožujku su uginula još 44 slona.
- Devedeset posto novih slučajeva uginulih slonova koje smo pronašli su zapravo lešine koje ranije nismo pronašli - kazao je za Bloomberg News Dimakatso Ntshebe, koji je u vladi Bocvane, države s najvećom populacijom slonova na svijetu, nadležan za pitanja prirode i divljine.
Kazao je i da na svim pronađenim lešinama nema znakova koji bi ukazivali da su slonovi nastradali zbog krivolova. Kako piše lokalni medij Botswana Safari News, analiza je otkrila i da su uginuli slonovi bili negativni na antraks.
Nakon što je u svibnju pronađeno 12 uginulih slonova, Ntshebe je kazao da je vrlo mala vjerojatnost da su životinje otrovane jer bi u tom slučaju, kako je ustvrdio, druge životinje koje su se hranile lešinama umrle, a to se nije dogodilo.Napori da se otkrije uzrok smrti slonova sprječavaju ograničenja po pitanju putovanja koja su nametnuta zbog pandemije koronavirusa.
Procjenjuje se da u Bocvani obitava 135 tisuća slonova koji su postali i političko pitanje jer su u prošlosti uništili usjeve i napadali mještane.
Prošle godine, predsjednik zemlje Mokgweetsi Masisi ukinuo je zabranu lova na slonove, a u veljači je održana velika aukcija za lovce za odstrjel 70 slonova. Aukciju je organizirala lokalna tvrtka Auction It u prostorima Ministarstva okoliša, zaštite prirode i turizma u glavnom gradu Gaborone.
Masisi se tada branio od kritika zbog odluke svoje vlade da ukine zabranu lova, rekavši da taj potez neće ugroziti populaciju slonova, piše Daily Mail.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....