ZADNJI PUT PRETJERAO

MILORAD DODIK IZNERVIRAO ZAPAD 'Više nećemo tolerirati vaše prijetnje suverenitetu BiH'

 Danijel Soldo / CROPIX

Diplomati Europske unije i najutjecajnijih zapadnih država u Bosni i Hercegovini upozorili su vlasti Republike Srpske da će planirani referendum u tom entitetu o statusu Suda i Tužiteljstva BiH smatrati prijetnjom suverenitetu i integritetu države "što se neće tolerirati", stoji u zajedničkoj izjavi objavljenoj u utorak u Sarajevu.

Izjavu su potpisali šef Delegacije EU u BiH Lars Gunnar-Wigemark, veleposlanik Britanije Edward Ferguson, veleposlanice Sjedinjenih Država Maureen Corrmack i Francuske Claire Bodonyi te otpravnik poslova njemačkog veleposlanstva Adrian Pollmann.

Oni su u ponedjeljak zajedno s predstavnikom talijanskog veleposlanstva boravili u Banja Luci i prenijeli takvu poruku dužnosnicima u vlasti RS uoči zasjedanja entitetskog parlamenta koji bi trebao službeno odlučiti o zahtjevu predsjednika RS Milorada Dodika za raspisivanje referenduma.

Dodik je zatražio da parlament donese odluku o raspisivanju referenduma, vjerojatno tijekom rujna, na kojemu bi se stanovnici RS izjašnjavali o tome treba li postojati Sud i Tužiteljstvo BiH i trebaju li se odluke tih pravosudnih tijela primjenjivati na teritoriju RS.

Referendumsko pitanje, kako ga je formulirao Dodik, krajnje je sugestivno jer govori o tim institucijama kao o onima "nametnutim protuustavnim odlukama" visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH.

Pri tom se uopće ne spominje činjenica da je zakone o Sudu i Tužiteljstvu BiH donio državni parlament 2004. godine u čemu su sudjelovali i zastupnici iz Dodikovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).

U izjavi zapadnih diplomata stoji kako su pravosudna tijela na državnoj razini "ključno važna za suverenitet i stabilnost BiH".

"Duboko smo zabrinuti zbog činjenice da predloženi referendum predstavlja protuustavni pokušaj ne da se reformiraju nego da se potkopaju ta tijela kao i stoga što bi to predstavljalo izravnu prijetnju suverenitetu i sigurnosti cijele zemlje. To ne može biti tolerirano", stoji u izjavi.

U njoj se konstatira da je posljednje što BiH u ovom trenutku treba sukobljavanje koje će dovesti u pitanje provedbu nužnih reformi.

U ime Europske unije posebice je istaknuto upozorenje da bi provedbom referenduma BiH sigurno bila zaustavljena na putu ka članstvu u Uniji.

Navedeno je kako bi organiziranje referenduma uz dovođenje u pitanje europske budućnosti BiH bilo i uzaludno trošenje novaca za nešto što ne može imati nikakav pravni učinak.

Došao ideju referenduma nakon izručenja Orića u BiH

Blok stranaka koje podupiru Dodika ima tijesnu većinu u entitetskom parlamentu, a oporba je do sada bila suzdržana u odnosu na Dodikov zahtjev optužujući ga za političku manipulaciju.

Predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mladen Bosić izjavio je kako Dodik nije ponudio nikakvo objašnjenje što kani i što je uopće moguće poduzeti ukoliko referendum uspije.

Ukoliko entitetski parlament narednog tjedna podrži raspisivanje referenduma Dodik očekuje kako bi on mogao biti organiziran u prvoj polovici rujna.

Stajalište je država-članica Europske unije i SAD da referendum kojega planira Dodik ne može imati nikakav pravni učinak jer je zakone o Sudu i Tužiteljstvu BiH donio parlament BiH.

Dodiku je istodobno upućeno upozorenje kako bi raspisivanjem referenduma na razini entiteta o nečemu što su ovlasti države bio prekršen Daytonski sporazum, sa svim posljedicama koje iz toga proizlaze.

Nekadašnji visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Wolfgang Petritsch je u kolumni koju su objavili lokalni mediji ocijenio kako će se RS provedbom ovakvog referenduma dovesti u poziciju u kojoj je danas, primjerice, Južna Osetija.

"Provedba ovakvog referenduma značila bi da se RS izdvaja iz pravnog okvira definiranog Daytonom, a to bi značilo da RS dovodi u opasnost svoje međunarodno priznanje, koje je potvrđeno Daytonskim sporazumom. U tom slučaju, RS bi se izolirala od međunarodnog pravnog okvira i došla u opasnost da u međunarodnoj zajednici bude promatrana kao tvorevina koja nema međunarodni status kao, primjerice, Južna Osetija, koju priznaje samo Rusija i nitko drugi. Ja bih građane RS pitao je li to što oni žele", napisao je Petritsch.

Dodik je na "aktiviranje" referenduma o pravosudnim tijelima na državnoj razini pozvao nakon što je u Švicarskoj po srbijanskoj tjeralici za ratne zločine u lipnju uhićen ratni zapovjednik obrane Srebrenice Naser Orić.

Dodika je razljutilo to što je Švicarska odlučila izručiti Orića BiH, a ne Srbiji, pri čemu je ustvrdio kako Sud i Tužiteljstvo BiH služe samo za progon Srba, a ne čine ništa na procesuiranju počinitelja ratnih zločina nad Srbima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 20:29