PROSVJEDI DESNICE

London, Liverpool, Hull... Engleska tone u nasilje, Starmer sazvao ‘Cobra sastanak‘, iz Škotske stižu pozivi: ‘Šalji vojsku!‘

Val nasilnih prosvjeda počeo je ubojstvom triju djevojčica u britanskom gradu Southportu

Prizori prosvjeda diljem Engleske

 /Profimedia

Nasilni nemiri nastavili su se u nedjelju diljem Ujedinjenog Kraljevstva, od Londona, Liverpoola, Southporta, Belfasta, Hartlepoola, Hulla, Stoke-on-Trenta, Nottinghama, Sunderlanda do Rotherhama gdje je napadnut hotel u kojem su smješteni tražitelji azila. Premijer Keir Starmer obećao je da će antimigrantski i islamofobni nasilnici požaliti zbog svojih postupaka.

Nemiri su započeli nakon što su prošli ponedjeljak tri djevojčice ubijene u napadu nožem u Southportu (sjeverozapadna Engleska). Zbog te tragedije na društvenim su mrežama izbile glasine i dezinformacije o navodnoj vjeri i podrijetlu napadača.

Sedamnaestogodišnjak identificiran kao Axel Muganwa Rudakubana, rođen u Cardiffu, optužen je za ubojstvo i pokušaj ubojstva. Roditelji su mu rođeni u Ruandi.

"Jamčim vam da ćete požaliti što ste sudjelovali u ovim neredima“ bilo izravno ili "izazivajući na internetu", izjavio je šef laburističke vlade koja je došla na vlast prije samo mjesec dana.

Obećao je da će njegova vlada učiniti "što god je potrebno da se ti nasilnici privedu pravdi što je prije moguće".

"Izdvojene su manjinske zajednice, vidimo nacističke pozdrave na ulici, napade na policiju, bezobzirno nasilje uz rasističku retoriku, neću bježati od toga da sve to nazovem onim što jest: nasilje krajnje desnice", poručio je Starmer.

Stotine ljudi okupilo se u Rotherhamu ispred hotela u kojem su smješteni tražitelji azila. Izbili su sukobi s policijom.

Nekoliko sudionika razbilo je prozore, zapalilo vatru, bacalo projektile na policiju, dok su drugi vikali „Izbacite ih van“. Neki sudionici uspjeli su ući u hotel, iako nije bilo jasno je li u njemu bilo tražitelja azila.

Nasilje u Ujedinjenom Kraljevstvu traje već četvrti dan. Do nemira i sukoba između policije, prosvjednika, a ponekad i antirasističkih protuprosvjednika, došlo je u desetak gradova - uključujući Liverpool (sjeverozapad), Hull (sjeveroistok), Belfast (Sjeverna Irska), Leeds (sjever) i u Southportu.

Ovakav prosvjed nije zabilježen od 2011., nakon smrti Marka Duggana kojeg je ubila policija u sjevernom Londonu.

Keir Starmer od ponedjeljka daje podršku policiji u borbi protiv onoga što je u nedjelju ponovno opisao kao „ekstremno desničarsko nasilje“.

„Ako ciljate na ljude zbog boje njihove kože ili njihove vjere, to je krajnja desnica“, istaknuo je.

U subotu su deseci tisuća pristaša kontroverznog Tommyja Robinsona, aktivista i osnivača nacionalističke Engleske obrambene lige ispunili Trafalgar Square u Londonu.

U čitavoj priči gotovo pa najnevjerojatnije zvuči činjenica da novoizabrani zastupnik u britanskom parlamentu Nigel Farage, čini se, ne vjeruje u službenu policijsku verziju o ubojstvu triju djevojčica.

Na svom X kanalu objavio je video u kojem postavlja pitanje zašto policija ubojstva u Southportu ne tretira kao terorizam, a sugerirao je i da se istina o identitetu stvarnog osumnjičenika prešućuje.

"Zapanjen sam činjenicom da svaki put kad se nešto užasno dogodi, bude nam rečeno da nije u pitanju terorizam ili da je riječ o mentalnom zdravlju. Govore nam da ne moramo time opterećivati svoje male glave", rekao je kasnije u emisiji na TV kanalu GB News.

Mnogi se sada pitaju kako će na nasilne prosvjede odgovoriti laburisti koji se suočavaju s pozivima da ne koriste metode britanske desnice. Starmerova administracija mogla bi pokušati suprotstaviti se dezinformacijama na društvenim medijima, naročito X-u, gdje se, smatraju mnogi i zapalila iskra ovih prosvjeda.

Oni drugi, uključujući i bivšeg škotskog premijera Hamzu Yousefa, pozivaju Starmera da zabrani Robinsonov EDL (Engleska obrambena liga) te da na istu pošalje vojsku.

U međuvremenu će se, kako noćas piše BBC, u Downing Streetu već u ponedjeljak održati hitan sastanak koji Britanci po tradiciji zovu Cobra sastanak (cobra meeting, op.a.)

Ovaj tip sastanaka, pri kojem se sastaje odbor za hitne slučajeve, skup ministara, visokih državnih službenika, uključujući one iz policije i obavještajnih službi, nazvan je po sobi za briefing u Downing Streetu, rezidenciji britanskog premijera.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. rujan 2024 13:55