NAJNOVIJI PODACI UN-a

KOLUMBIJA VIŠE NIJE NAJVEĆI PROIZVOĐAČ KOKE Peru preuzeo vodstvo, čak i nakon obaranja rekorda u suzbijanju droga

Peru je oduzeo primat Kolumbiji i sada je vodeći svjetski proizvođač lista koke. Prema podacima koje je u utorak objavio UN, Peru vodi i nakon što je lani postigao povijesni rekord u suzbijanju uzgoja.

Smanjili su površinu plantaža koke za 3,4 posto pa sada iznosi 62.500 hektara, ali Kolumbija je smanjila za 25 posto na 48.000 hektara i tako pala na drugo mjesto. Posljednji put Peru je dominirao proizvodnjom koke sredinom 90-tih.

Šefica peruanske agencije za borbu protiv narkotika Carmen Masias rekla je da je Kolumbijcima lakše boriti se protiv plantažera jer još od 2000. godine dobivaju pomoć iz Amerike, dosad vrijednu 6 milijardi dolara. U Kolumbiji, kooperanti američke vlade zaprašuju polja koke herbicidima iz zraka, dok se u Peruu plantaže uništavaju ručno. No Amerika posljednjih godina polako smanjuje pomoć Kolumbiji a povećava pomoć Peruu pa se u budućosti može očekivati da će i Carmen Masias imati bolje statistike.

Amerikanci svake godine na iskorjenjivanje koke u Peruu potroše 55 milijuna dolara na letove i socijalne programe kojima zbrinjavaju seljake kad ostanu bez prihoda od koke. Prošle godine Peru je uz njihovu pomoć eliminirao 14.000 hektara koke a ove godine pomoć je udvostručena na 100 milijuna dolara, polovica ukupne američke pomoći Peruu odlazi na uništavanje koke.

Peru ima još jednu specifičnost - većinu svog kokaina izvozi u Brazil, Argentinu i Europu, dok Kolumbija izvozi u Sjedinjene Države. Većina peruanskog kokaina šverca se avionima i kamionima preko Bolivije, trećeg najvećeg proizvođača koke na svijetu. Bolivijci su zasadili čitava prostranstva, ekvivalent trećini površine Perua.

Stručnjaci upozoravaju da veće plantaže koke ne znače i veću proizvodnju kokaina. S pravim hibridom koke i naprednom tehnikom rafiniranja s manjom se plantažom može proizvesti veća količina i kvalitetniji kokain nego s velikom plantažom i lošijim hibridima. Kolumbijci su broj jedan u naprednoj tehnologiji uzgoja i prerade koke.

Kad je preuzimao vlast 2001. peruanski predsjednik Ollanta Humala borbu protiv narkomafije proglasio je svojim prioritetom, prihvatio je veću američku pomoć i po njegovom se nalogu u Peruu iskorjenjivanje plantaža koke počelo financirati iz državnog proračuna, lani su potrošili ukupno 11 miljiuna dolara. Carmen Masias najavila je da će iduće godine udvostručiti financiranje.

Humala je počeo suzbijati i preostale jedinice peruanske ljevičarke terorističke organizacije Tupac Amaru koje štite narkomafiju u kolijevci preuanskog kokaina, u dolini Gornja Huallaga. Peruanska vojska lani je uhvatila vođu pobunjenika i izvela pred sud bivšu kongresnicu iz te regije, optuženu za trgovinu drogom.

Prema podacima UN-a, Peru je u dolini Gornja Huallaga lani srezao proizvodnju kokaina za 23 posto, ali plantaže su niknule na drugim područijma, najviše u amazonskom području Loreto na granici s Brazilom i Kolumbijom gdje je uzgoj od 2011. skočio čak 73 posto. Najviše koke uzgaja se u dolini Ene i rijeka Apurimac, poznatoj kao VRAE, tamo su koncentrirane pobunjeničke paravojske i 20 posto ukupne proizvodnje.

Carmen Masias odbacila je sumnje da peruanska vlada ne smije prići regiji VRAE i rekla je da nijedan dio Perua nije izuzet iz planova o iskorjenjivanju plantaža koke, ali nije dala nikakve naznake hoće li se vlada uhvatiti u koštac s tom regijom. Od 2008. pobunjenici su tamo ubili više od 100 peruanskih vojnika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. studeni 2024 17:04