PROMATRAČI IZ SJENE

Kinezi se konačno oglasili o Trumpu, Ukrajini i Rusiji. Od svega, daleko je najzanimljivije ono što nisu rekli!

Peking želi osigurati svoju uključenost u bilo koji dogovor koji Trump želi sklopiti s Kremljom

Sergej Lavrov i Wang Yi

 Tang Chhin Sothy/afp/profimedia/

Kina je u četvrtak na sastanku skupine G20 u Južnoafričkoj Republici podržala nastojanja predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da postigne dogovor s Rusijom o okončanju rata u Ukrajini.

Manje od mjesec dana nakon što je postao predsjednik, Trump je promjenio američku politiku prema tom ratu, prekinuvši kampanju izolacije Moskve telefonskim pozivom upućenim ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i razgovorima između visokih američkih i ruskih dužnosnika, ali bez Ukrajine. Trump je zatim u srijedu osudio Zelenskog kao "diktatora", što je izazvalo izjave potpore ukrajinskom predsjedniku od strane članica G20 kao što su Australija, Njemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo.

image

Delegacije Kine i Rusije

Handout/Afp

"Kina podržava sve napore koji vode miru (u Ukrajini), uključujući nedavni konsenzus postignut između SAD-a i Rusije. Kina je voljna nastaviti igrati konstruktivnu ulogu u političkom rješavanju krize", rekao je Wang Yi drugim ministrima vanjskih poslova G20 okupljenima u Johannesburgu, prema priopćenju njegova ministarstva.

Wang, znakovito, nije ponovio stav koji je iznio na Muenchenskoj sigurnosnoj konferenciji prošlog petka da bi svi dionici rusko-ukrajinskog sukoba trebali sudjelovati u svim mirovnim pregovorima.

image

Ministar vanjskih poslova Kine daje izjavu ruskoj televiziji

Emmanuel Croset/Afp

Peking želi osigurati svoju uključenost u bilo koji dogovor koji Trump želi sklopiti s Kremljom, kako bi spriječio trenutno diplomatski izoliranu Rusiju da isklizne ispod njegova utjecaja i zato što mu veze s Rusijom omogućuju "pristup" k europskim dužnosnicima, koji su zabrinuti da bi mogli ostati isključeni iz bilo kakvih pregovora, kažu analitičari.

image

Wang Yi

Phill Magakoe/Afp

"Otišavši ravno k Putinu, predsjednik Trump je izbrisao ono za što se Peking nadao da bi moglo biti ključni dio njegove početne poluge. Umjesto toga, Kina bi sada mogla usmjeriti pozornost na raspravu o kineskoj ulozi u eventualnoj obnovi i održavanju mira - nešto što bi Pekingu dalo znatno veći interes za europsku sigurnosnu arhitekturu", smatra Ruby Osman, stručnjakinja za Kinu na Institutu za globalne promjene Tonyja Blaira.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. veljača 2025 03:50