>>> NOVO 20:12 Predsjednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev obratio se za pomoć Organizaciji dogovora o kolektivnoj sigurnosti, neku vrstu postsovjetskog NATO-a pod kapom Moskve. Prorežimski mediji optužuju da iza prosvjeda stoji SAD i još neki strani centri moći (Bijela kuća je takve izjave nazvala glupošću), a prosvjednike se naziva teroristima, koji ugrožavaju integritet i cjelovitost zemlje.
Naime, Tokajev smatra da je zemlja podvrgnuta „agresiji izvana“.
Čini se da je samo u nekoliko dana žestokih prosvjeda (počeli 3. siječnja zbog poskupljenje autoplina) režim u Kazahstanu pao!
Dugogodišnji Elbasi - vođa nacije - Nursultan Nazarbajev koji je na vlasti od 1989. godine (povukao se s mjesta predsjednika 2019. ali je i dalje bio vladar iz sjene) sprema se, ako već i nije, napustiti zemlju! Radio Eho Moskve objavio je kako je Nazarbajev, spreman napustiti zemlju, zbog "odlaska na liječenje".
Tu informaciju radio je dobio od izvora u ruskom ministarstvu vanjskih poslova, a nije isključeno da je Nazarbajev već i pobjegao iz države.
U nekadašnjem glavnom gradu Almatiju (bivša Alma Ata) razjareni prosvjednici ruše Nazarbajevljeve spomenike, zauzeli su niz državnih zgrada pa i gradsku upravu, ali i tamošnji međunarodni aerodrom. Radio ne navodi gdje bi to na "liječenje" otputovao Nazarbajev, ali vjerojatno se radio o nekom od ruskih "lječilišta".
Isključen internet
Mediji javljaju kako se ne zna što će biti s letovima za Minsk i Moskvu, a iz tih gradova već su obustavili svoje letove prema Kazahstanu. U zemlji je nekoliko prorežimskih tv postaja prestalo s radom, a studiji nekih od njih su pobunjenici uništili, dok su zaposlenici bježali pred razjarenim pobunjenicima.
Prosvjednicima su se pridružili i radnici najvećeg metalurškog zavoda u Kazahstanu u gradu Balkaš. Prosvjedi se šire zemljom, a u Kazahstanu je isključen internet, a ne radi ni mobiteli. Deseci tisuća ljudi izašli su na prosvjede koji su ubrzo poprimili političke obrise, zabranjeni opozicijski pokret Demokratski izbor pozvao je svoje pristaše da izađu na ulice, a policija ih brutalno rastjeruje uz pomoć gumenih metaka i suzavca. Došlo je i do žestokih sukoba, pogotovo u gradu Almatiju. Ozlijeđeno je stotinjak policajaca i više od 500 demonstranata, a najmanje toliko ih je i privedeno.
Agencije javljaju da ulicama vlada kaos, a izgleda da je režimu koji zemljom upravlja od stjecanja neovisnosti početkom 90-ih godina 20. stoljeća, došao definitivni kraj. Prosvjednici oboružani letvama, lancima i ostalim priručnim "oružjem" upali su u zgradu Gradskoga poglavarstva odakle su se ubrzo začuli pucnji, a buknuo je i požar. Masa prosvjednika u Almatiju je razorila i zapalila sjedište vladajuće stranke Nur Otan (Svjetlo domovine) koju predvodi kazahstanski predsjednik Kasim-Žomart Tokajev. Po ulicama gore automobili, kamioni i autobusi, a prosvjednici pozivaju policiju da im se pridruži.
Razbijeno je, opustošeno i opljačkano više od 180 trgovina i restorana. Sadašnji predsjednik Kasim-Žomart Tokajev, kojeg je na to mjesto instalirao sam Nazarbajev, tijekom dana donio je nekoliko odluka kojima želi spasiti što se spasiti dade, pa je tako i vječnog 81-godišnjeg Nazarbajeva smijenio s funkcije šefa kazahstanskog Vijeća nacionalne sigurnosti, raspustio dosadašnju vladu i svog bliskog suradnika zamjenika predstojnika predsjedničkog ureda Kasimbeka Kušebaeva postavio za novog šefa Komiteta nacionalne sigurnosti.
Predsjednik Tokajev prihvatio je ostavku premijera Askara Mamina te uveo izvanredno stanje prvo u glavnom gradu Nur-Sultanu i još nekim pobunjenim regijama poput Airauska i Aktjubinska, i to od 5. do 19. siječnja s mogućnošću produljenja, da bi ga sada proširio na cijelu zemlju. No, ne zna se što će biti, jer očito režim više ne kontrolira situaciju, pogotovo u nekim dijelovima zemlje. najavljuje se da bi u "akciju" mogla stupiti i vojska. U većem dijelu zemlje obustavljeni su željeznički promet i sva prometna komunikacija s glavnim gradom jer se režim pribojava da bi prosvjednici iz drugih krajeva Kazahstana mogli pohrliti u Nur-Sultan.
Vraćanje državne regulative
U glavnom gradu policija je zatvorila centar i zabranila pristup svim državnim institucijama, Predsjednik Kazahstana odmah je donio i odluku da se ukida mjera koju je donijela vlada o tome da cijene goriva diktira tržište i ponovno će vratiti "državnu regulativu". Iako je donesena odluka da se cijena autoplina vrati sa 120 tenga (oko 0,27 dolara) za litru na oko 60 tenga (0,12 dolara), čini se da se prosvjedni val koji se širi zemljom ne može zaustaviti. Osim toga, uveo je moratorij na poskupljenje komunalija, grijanja i osnovnih namirnica u trajanju od 180 dana.
Očito je da je nakon autoplina vlada namjeravala podići cijene komunalija i mnogih drugih proizvoda pa je sada, u strahu za vlastiti opstanak, predsjednik odlučio primiriti napetu i zapaljivu situaciju u zemlji u kojoj od raspada SSSR-a vlada "ekipa" oko Nursultana Nazarbajeva.
Podsjetimo, on je 2019. godine prepustio funkciju šefa države Kasimu-Žomartu Tokajevu, ali je postao doživotni član Ustavnog vijeća koje ima ovlasti da može odbiti ili staviti veto na svaku odluku parlamenta i predsjednika. U zemlji ne postoji oporba, a iz egzila je vodi bivši pripadnik režima i bankar Muhtar Abljazov koji poziva Kazahstance na ustanak. Poskupljenje autoplina bilo je očito kap koja se pretvorila u pobunu protiv režima. Kazahstan je jedan od najvećih proizvođača nafte i plina kojeg na području bivšeg SSSR-a ima najviše nakon Rusije. Zalihe nafte se procjenjuju na više od 30 milijardi barela, a plinske zalihe na više od 300 milijuna tona.
Iz Kremlja su objavili da "pozorno prate situaciju" u Kazahstanu te da tamošnje vlasti nisu zatražile pomoć Rusije. Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov izjavio je kako se nada da se "naši prijatelji mogu nositi sa situacijom" te da će to oni "sami riješiti jer je to unutarnja stvar Kazahstana". U vezi s napetostima u Kazahstanu Aleksandar Lukašenko je razgovarao s Vladimirom Putinom i predsjednikom Tokajevom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....