TAMAN ZA KRAJ GODINE

Jedna rečenica iz Katra bila je dostatna da se Europa nađe u novom političkom cirkusu. Orban ima bizarni prijedlog

Katarska se prijetnja može gledati i u kontekstu dugoročnog nadmetanja s SAD-om na globalnom tržištu

Viktor Orban

 /Profimedia

Katar će prestati isporučivati ​​plin Europskoj uniji budu li države članice striktno provodile direktivu kojom se suzbijaju prisilni rad i šteta za okoliš, rekao je ministar energetike Sad al-Kabi Financial Timesu. Prijetnja zabrinjava, ali treba znati da direktiva EU na snagu stupa tek 2027. godine.

EU je do 2022. godine većinu plina, oko 40 posto, uvozila iz Rusije. Članice Unije su nakon ruske agresije na Ukrajinu odlučile prekinuti energetsku ovisnost o Moskvi koja je, kad je riječ o plinovodima, pala na oko osam posto, uz šest posto ukapljenog plina (LNG). Trenutačno je prvi dobavljač prirodnog plina Norveška s 30 posto, slijede SAD s 19,4 posto pa Sjeverna Afrika s 14,1 posto.

Katar je pri dnu sa svega pet posto, ali u slučaju da dođe do ozbiljnijih potresa na tržištu, taj bi opskrbni smjer bio važan. Osim toga, potrebno je zadržati što veću razinu diverzifikacije.

Izabrani predsjednik Donald Trump zatražio je od EU da poveća kupnju američkog plina i nafte, što je EU već stavila u planove ako kapaciteti s druge strane Atlantika budu mogli povećati isporuku. Katarska se prijetnja može gledati i u kontekstu dugoročnog nadmetanja s SAD-om na globalnom tržištu.

EU se krajem godine suočava s još jednom plinskom krizom.

Ukrajina je odlučila da neće produljiti sporazum o transportu ruskog plina, što bi članice lišilo osam posto sadašnje opskrbe.

Riječ je o zemljama Srednje Europe, neobalnim državama. Slovačka i Mađarska, dvije ruske saveznice u EU i NATO-u, neprestano dižu buku zbog odluke Kijeva, pa se sve pretvorilo u politički cirkus. Mađarski premijer Viktor Orbán na konferenciji u subotu rekao je da će moći namiriti gubitak preko Bugarske i Rumunjske.

Bloomberg i Reuters su prenijeli da je rekao i da je u pregovorima s Rusijom i Ukrajinom o nastavku transporta plina. "Sada pokušavamo s trikom... što ako plin, u trenutku kada uđe na teritorij Ukrajine, više ne bi bio ruski, nego bi već bio u vlasništvu kupaca? Dakle, plin koji ulazi u Ukrajinu više ne bi bio ruski, nego mađarski", rekao je Orbán, kako prenosi Reuters. Bloomberg je općenitiji. "Nismo odustali od naših planova za tranzit kroz Ukrajinu", citiraju premijera dodajući da se planiraju daljnji razgovori s Rusijom i Ukrajinom da bi se tranzit produljio nakon 2024.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
05. siječanj 2025 13:48