NEOPHODNA ODLUKA

JEDNA OD NAJPOZNATIJIH PLAŽA SVIJETA ZATVORENA DO DALJNJEG Bit će potrebne godine da se slavni žal oporavi od najezde turista

 
 Profimedia, Huber images

Jedna od najpoznatijih plaža na svijetu koju je proslavio film Žal iz 2000. godine, zatvorena je do daljnjega kako bi se oporavila od štete koju su joj nanijeli milijuni turista.

Zlaćani pijesak i kristalno plavo more u uvali Maya, okruženoj stijenama Ko Phi Phi Leh, postala je jedna od najposjećenijih turističkih atrakcija na Tajlandu nakon što je ondje snimljen popularni film s Leonardom DiCaprijem u glavnoj ulozi.

Malena plaža pretrpjela je ozbiljnu štetu posljednjih godina kad ju je znalo posjetiti i do 5000 turista i 200 brodova dnevno.

Tajlandske vlasti objavile su da će plaža koja je privremeno zatvorena 1. lipnja, ostati zatvorena još najmanje godinu dana zbog velike štete koju su joj nanijeli silni posjetitelji.

Procjenjuje se da je zbog otpada, brodova i krema za sunčanje uništeno više od 80 posto koraljnog grebena oko zaljeva Maya.

'Obavili smo motrenja i procjene te ustanovili da tamošnji eko sistem opasno trpi zbog gotovo 5000 posjetitelja svakoga dana', rekao je ravnatelj odjela za nacionalne parkove Tajlanda, Songtam Suksawang.

, Image: 152476007, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy
Profimedia, Alamy

'Jako je teško popraviti stanje jer su dijelovi plaže i vegetacija na nekim dijelovima posve uništeni', kazao je Suksawang dodajući da će za oporavak trebati jako puno vremena.

Iako su dokazi o velikoj šteti nanesenoj zaljevu Maya poznati već godinama, tajlandske vlasti oklijevale su zatvoriti plažu jer ta lokacija donosi oko 400 milijuna bahta godišnja (10 milijuna eura).

Međutim, odjel za nacionalne parkove Tajlanda ipak je 1. listopada objavio da plaža ostaje zatvorena onoliko dugo koliko će biti potrebno da se eko sistem oporavi.

Radi ovakve odluke odahnuli su svi zaštitnici prirode koji su upozoravali da samo privremeno zatvaranje neće biti dovoljno. Naime, koralji rastu brzinom od pola centimetra godišnje, pa će biti potrebne godine da se greben potpuno oporavi.

Upravitelj parka u zaljevu Maya, Worapoj Lomlin, rekao je da je obnova koraljnog grebena već započela i da dobro napreduje jer je zasađeno oko 1000 novih koralja, a planira se još sličnih akcija.

Inače, sve zemlje te regije, od Filipina do Indonezije, pojačano se bave rješavanjem problema koje donosi pretjerani turizam.

U travnju je predsjednik Filipina, Rodrigo Duterte, objavio šestomjesečno zatvaranje resorta Boracay nazvavši to mjesto 'septičkom jamom'.

Indonezija je pak objavila izvanredno stanje radi silnog otpada uzduž otoka Balija nakon što su se pojavili brojni videi koji prikazuju nekad tirkizno more zatrpano smećem.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. siječanj 2025 04:01