ishitrena odluka?

Je li trebalo obustaviti Johnson&Johnson? Neki stručnjaci protiv: ‘Samo usporedite ove brojke‘

Šest Amerikanki u dobi od 18 do 48 godina razvilo je krvne ugruške u roku od dva tjedna nakon primanja tog cjepiva
 Kamil Krzaczynski/AFP

Navodni problem s cjepivom protiv koronavirusa proizvođača Johnson & Johnson istovremeno je ozbiljan i rijedak, zbog čega je donositeljima odluka to poseban izazov.

Šest Amerikanki u dobi od 18 do 48 godina razvilo je krvne ugruške u roku od dva tjedna nakon primanja tog cjepiva. Jedna od njih je preminula, a još je jedna u kritičnom stanju. Neki Europljani su razvili slične komplikacije nakon primanja cjepiva Astra Zenece. Čini se da do takvih nuspojava nije došlo kod onih koji su primili cjepivo Pfizera i Moderne, proizvođača koji koriste drugačiju tehnologiju.

Regulatori su reagirali burno i odmah pozvali na obustavu korištenja cjepiva Johnson & Johnson u SAD-u kako bi se spriječile daljnje pojave takvih nuspojava i kako bi se omogućilo pažljivo praćenje simptoma, piše The New York Times.

Neki su stručnjaci pohvalili takav potez. Među njima je dr. Tom Frieden, bivši voditelj Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.

- Kad god postoje ozbiljne nuspojave, vrijeme je da se zaustavite, osluškujete, učite i planirate, kaže Frieden.

Natalie Dean sa Sveučilišta na Floridi kaže da je tako agresivna reakcija bila potrebna kako bi se zaštitilo dugoročno povjerenje u cjepiva.

No, neki drugi stručnjaci pak tvrde da će obustava cjepiva donijeti više štete nego koristi. Čak i ako cjepivo uzrokuje krvne ugruške, radi se o iznimno malom broju slučajeva. Gotovo sedam milijuna Amerikanaca je primilo cjepivo Johnson & Johnsona, a među njima je bilo više od milijun žena u dobi od 18 do 48 godina.

Stručnjaci ističu da, iako su šanse za dobivanje krvnih ugrušak nakon cijepljenja jedan na milijun, otprilike 125 Amerikanaca na njih milijun, u dobi između 18 i 48 godina, umrlo je od posljedica koronavirusa od početka prošle godine.

Zbog toga zdravstveni stručnjaci naglašavaju da su koristi cjepiva protiv koronavirusa veće od rizika za veliku većinu ljudi.

Virologinja sa Sveučilišta Georgetown, dr. Angela Rasmussen, napisala je da je ona primila cjepivo prošlog tjedna te da se zbog toga uopće ne brine. S njom se slaže i dr. Scott Gottlieb, bivši šef Agencije za hranu i lijekove te ističe da se ne treba brinuti.

Neki tvrde da regulatori nisu imali drugog izbora nego obustaviti cijepljenje.

- Ljudima treba dati informacije i omogućiti im da sami biraju, kaže Govind Persad sa Sveučilišta u Denveru, no upozorava na brojne smrtne slučajeve od covida-19.

Međutim, mnogi Amerikanci su ipak zabrinuti, a šteta za vjerodostojnost cjepiva Johnson & Johnson mogla bi biti trajna. Skepticizam prema cijepljenju već je i ranije bio problem, a mnogi se sada dodatno dvoume trebaju li primiti cjepivo Johnson & Johnson, ili bilo koje drugo.

- Ne možemo učiniti ništa da vratimo povjerenje javnosti, rekao je za CBS News jedan republikanski državni dužnosnik.

Administracija američkog predsjednika Joea Bidena sasvim će sigurno pokušati vratiti povjerenje javnosti u to cjepivo ako zaključe da su nuspojave zapravo vrlo rijetke te da ih se može držati pod kontrolom, jer je Johnson & Johnson ključni dio plana cijepljenja u SAD-u.

Do sada je to cjepivo primilo samo devet posto ukupno cijepljenih Amerikanaca, no i to bi se trebalo promijeniti. Planirano je da u idućih nekoliko mjeseci cjepivo Johnson & Johnsona čini više od trećine svih cjepiva u SAD-u. I bez toga bilo bi dovoljno doza da se do ljeta cijepe sve odrasle osobe, no u tom slučaju sve bi išlo sporije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 00:33