PREVARA U ATENI

Izmislili najezdu krvopija da otjeraju turiste, sve istražuje policija: ‘Napustite apartmane, kazna je 500 eura!‘

Atena i drugi dijelovi Grčke suočavaju se sa stambenim problemima koji su uglavnom uzrokovani porastom broja stanova za kratkoročni najam

Ilustracija

 Vojko Bašić/arhiv/hanza Media/

Grčko ministarstvo zdravstva traži pomoć policije protiv prevaranata koji su pokušali prestrašiti strane turiste i otjerati ih iz unajmljenih stanova Ateni tako što su izmislili krizu sa stjenicama.

U priopćenju ministarstva ističe se da su plakati zalijepljeni ispred stambenih zgrada u središtu grada, ukrašeni lažnim logotipima ministarstva i općine Atena, "apsolutno lažni".

Na plakatima, upućenim "Dragim posjetiteljima" na pogrešno napisanom engleskom, tvrdilo se da su zdravstvene vlasti naredile evakuaciju lokalnih "privatnih apartmana" "kako bi se zaštitilo javno zdravlje stalnih grčkih stanara".

Navodeći nepostojeću najezdu stjenica, zaprijetili su posjetiteljima kaznom od 500 eura ako ne napuste smještaj i pristojno su im poželjeli ugodan boravak u Grčkoj.

Osim krize troškova života, Atena i drugi dijelovi Grčke suočavaju se sa stambenim problemima koji su uglavnom uzrokovani porastom broja stanova za kratkoročni najam - uglavnom za turiste.

To je pomoglo potaknuti rast troškova dugoročnog najma za Grke, od kojih su mnogi izbačeni iz stanova u središtu Atene. Vrijednosti nekretnina također rastu, dijelom zbog programa "zlatne vize" koji nudi boravak stranim investitorima.

Turizam je vodeći pokretač grčkog gospodarstva, a očekuje se da će 2023. biti rekordna godina što se tiče turista.

Ministarstvo zdravstva priopćilo je da je zatražilo od policije da učini sve što je potrebno kako bi se pozabavila prijevarom. Rečeno je da "nikome nije dopušteno terorizirati i dezinformirati javnost" o pitanjima javnog zdravlja.

Grčka nije zabilježila veće probleme s krvopijama koje su nedavno izazvale šok u Francuskoj kada su putnici objavili fotografije i videozapise koji navodno prikazuju insekte u pariškom lokalnom prometnom sustavu, brzim vlakovima i u zračnoj luci Charles de Gaulle. Osim Francuskom stjenice su se pronađene i u nekoliko hrvatskih gradova, posebice su se proširile po Splitu i Rijeci.

Stjenice, koje su uglavnom nestale iz svakodnevnog života do 1950-ih, ponovno su se pojavile u posljednjim desetljećima i postale su sve otpornije na kemijske tretmane.

Mogu biti prisutne u madracima, ali i u odjeći i prtljazi te izlaze noću kako bi se hranili ljudskom krvlju. Također često uzrokuju psihološki stres, probleme sa spavanjem, tjeskobu i depresiju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
09. studeni 2024 10:49