EINDHOVEN - Jedno po jedno iznosili su iz ih aviona, siročad s Haitija umotanu u deke koje su ih štitile od hladne nizozemske zime.
Neku od 123 djece iz Boeinga 767 nizozemski su spasioci iznijeli dok su im spavala u naručju, druga su se čvrsto držala za njih dok su velikim očima gledala svoju novu domovinu. Jedan je dječak bio bos, drugi je mahao novinarima i rekao nešto što je zvučalo kao nizozemski pozdrav “Dag”. Vjerojatno je to naučio u nizozemskom sirotištu u Haitiju.
Zagrlio novu majku
Jedanaest je sati trajao let do vojnog aerodroma u Eindhovenu, gdje su siročiće čekale nove obitelji. Roel Eefting i njegova nevjenčana supruga Imelda Hutten svog su sina Jersena Silvestera čekali četiri i pol godine, a kada su nakon dugačke procedure trebali krenuti po njega, Haiti je pogodio potres.
- Ovo je predivan osjećaj - rekao je Eefting dok je snimao dječaka kako grli svoju novu majku koju je upoznao prije nekoliko minuta.
Djeca iz aviona bila su u procesu posvajanja, neka i godinama. Većina ih je već znala tko će im biti roditelji, a neka su se s njima već i srela. Za devetoro njih haićanske su vlasti već bile izdale odobrenja za posvajanje, ali još nije određeno tko će ih posvojiti. Četrnaest će ih biti usvojeno u Luksemburgu. Macky Schouten, direktorica Nizozemske agencije za posvajanja, rekla je da je djecu bilo teško prebaciti do ionako zakrčenog aerodroma u Port-au-Princeu.
Psiholozi u avionu
- Morali su doći iz različitih sirotišta, u situaciji koja je bila vrlo opasna - rekla je Schouten. Na letu su ih pratili liječnici i psiholozi specijalizirani za PTSP. Djeca su spavala većinu puta, a onda su se dva i pol sata prije slijetanja probudila, jela i počela raditi ono što djeca rade. - U avionu je nastalo veliko igralište - rekla je Schouten.
Haiti je i ranije imao oko 380.000 siročadi, a još su tisuće djece ostale bez roditelja u potresu. Dosad je, uz 123 djece koja su prebačena u Nizozemsku, još 33 djece prebačeno u Francusku te 54 u Sjedinjene Države. I dok je prvi impuls mnogima možda bio pomoći da se što više djece spasi iz tragičnih uvjeta i posvoji u inozemstvu, UNICEF je upozorio da bi takva posvajanja trebala biti zadnja opcija i da prije toga treba pokušati dijete spojiti s rođacima koji će se za njih brinuti u kulturi koju poznaju.
- Kada na vijestima vidite dijete koje je izgubilo obitelj, prirodni je instinkt da želite otići tamo, zagrliti ga i paziti na njega. Ponekad je međunarodno posvajanje pravo rješenje, ali češće to nije slučaj - priopćila je organizacija SOS Children’s Villages, koja upozorava da odvođenje male djece u nepoznato okruženje može biti golema trauma i dovesti do dugotrajnih psiholoških problema. Tri velike organizacije - Save the Children, World Vision i britanski Crveni križ - zatražile su da se odmah zaustave sva nova posvajanja jer bi brzanje moglo olakšati prijevare, zlostavljanje i porobljavanje djece.
“Nova posvajanja nose rizik trajnog razdvajanja obitelji, što bi moglo nanijeti dugotrajnu štetu djeci koja su već ranjiva, a moglo bi i skrenuti fokus s pokušaja da se dostavi pomoć na Haiti”, iznijeli su u zajedničkom priopćenju.
I direktor Nacionalnog vijeća za posvajanje u Washingtonu Chuck Johnson zabrinut je “zbog nekih vrlo altruističnih udruga koje imaju dobre namjere, ali koje moraju danas razmišljati o tome kako će se na njihove poteze gledati za nekoliko godina”. - Moramo biti sigurni da nitko nije uklonio dijete iz zemlje u kojoj i dalje ima obitelj koja se spremna za njega brinuti - rekao je.
Potezanje sumnjivih veza
No, pozvao je na što brže izvlačenje djece čije je posvajanje bilo odobreno prije potresa. Ranije ovog tjedna u SAD je stiglo 54 siročadi, koja su gotovo sva već bila pri kraju procedure posvajanja. No, za nekoliko djece nije poznato tko je povukao veze i isposlovao da avion dobije dozvolu da poleti. U trenutku potresa 900 djece bilo je u procesu posvajanja u SAD-u, a u Francuskoj i Nizozemskoj još 1500.
Sporna usvajanja
- Kindertransport - U osvit Drugog svjetskog rata, od 1938. do 1939. godine, iz nacističke Njemačke je u Britaniju vlakovima prebačeno 10.000 židovske djece. Roditelji su molili organizatore da odvedu njihovu djecu i tako ih spase.
- Kubanska kriza - U operaciji Pedro Pan tijekom 60-ih godina 14.000 djece prebačeno je iz Havane u Miami. Akciju su organizirali Katolička crkva i CIA prema ideji kubanske srednje klase koja se bojala za svoju djecu tijekom ranih godina Castrova režima. Ta su djeca odrastala bez roditelja, a danas kažu da im je to ostavilo traume za cijeli život.
- Operacija BabyLift - Američka je vojska 1975. godine iz Vijetnama odvela 2500 djece koju su usvojile obitelji iz cijelog svijeta. Ispostavilo se da neka od te djece nisu bila siročad. Dio je djece, kada su odrasli, kolektivno tužio američke vlasti.
- Tsunami - Kada je 2004. godine tsunami pogodio jugoistočnu Aziju, oko milijun i pol djece ostalo je bez roditelja, prema brojkama UN-a. I tada su se ljudi masovno raspitivali o tome kako ih usvojiti, no organizacija Save the Children poručila je da su “usvajanja, posebno u drugu zemlju, neprikladna u fazi krize”.
- Zoeina arka - Šest djelatnika francuske humanitarne organizacije Zoeina arka optuženo je 2007. godine u Čadu za otmicu djece nakon što su 103 djece, za koju su tvrdili da su siročad iz Darfura, pokušali odvesti u Francusku, gdje su ih čekali posvojitelji. Ispostavilo se da je većina djece bila iz Čada, a nisu sva bila siročad. Francuzi su osuđeni na osam godina zatvora.
Deseci tisuća eura za dijete
U hrvatskom zakonodavstvu nema nikakvih prepreka da hrvatski građani posvajaju djecu s Haitija, odnosno iz inozemstva. U takvim slučajevima posvojenje se obavlja po zakonima zemlje iz koje se djeca posvajaju. U većini stranih zemalja postupke posvojenja ne vodi država, već specijalizirane agencije. Svoje usluge naplaćuju, a cijene se penju i do nekoliko desetaka tisuća eura. Posvajatelji prije početka postupka trebaju obaviti potrebne obrade u Hrvatskoj, a zatim pronaći licenciranu agenciju. ( K. T.)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....