Italija vrlo vjerojatno neće obnoviti suradnju s Kinom kroz inicijativu Pojas i put (BRI), koja ističe početkom 2024. godine, no treba joj vremena da raspravi to pitanje s Pekingom, rekao je u četvrtak visoki vladin dužnosnik.
Taj upućeni dužnosnik koji je htio ostati anoniman izjavio je da službena odluka o tome neće biti donesena prije ovomjesečnog summita skupine sedam vodećih gospodarstava G7 u Japanu, napomenuvši da je to vrlo osjetljiva tema.
Ured talijanske premijerke Giorgie Meloni odbio je komentirati te izjave.
Italija je 2019. postala prva i zasad jedina država skupine G7 koja se pridružila iznimno ambicioznom kineskom BRI programu, za koji su kritičari tvrdili da će omogućiti Kini preuzimanje kontrole nad osjetljivim tehnologijama i vitalnom infrastrukturom.
Tadašnji talijanski premijer Giuseppe Conte nadao se da će sporazum pomoći talijanskom gospodarstvu koje je kaskalo za ostalim najbogatijim državama svijeta, no u posljednje četiri godine nije bilo mnogo koristi od tog programa.
Izvoz u Kinu prošle godine iznosio je 16,4 milijarde eura u usporedbi s 13 milijardi eura u 2019. godini. S druge strane, kineski izvoz u Italiju porastao je na 57,5 milijardi eura s 31,7 milijardi eura u istom razdoblju.
Glavni talijanski trgovinski partneri u eurozoni, Francuska i Njemačka, prošle su godine znatno više izvozile u Kinu, unatoč tome što nisu bile dio BRI-ja.
Vladin je dužnosnik rekao da će Rim iskoristiti taj nedostatak gospodarskog razvoja kao argument za neobnavljanje sporazuma.
Sporazum istječe u ožujku 2024. i automatski će se obnoviti, osim ako bilo koja strana ne obavijesti drugu da se povlači iz njega, uz pismeno upozorenje najmanje tri mjeseca prije isteka.
Meloni je prošle godine, prije nego što je u rujnu dobila izbore, jasno dala do znanja da ne odobrava Conteovu odluku. "Ne postoji politička volja s moje strane da pogodujem kineskom širenju u Italiju ili Europu", kazala je tada.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....