Izbjeglice i borci za ljudska prava optužuju Budimpeštu da brutalno zlostavlja migrante. U Srbiju se, navodno, često vraćaju izranjavani i s tragovima ugriza policijskih pasa. Mađarska to negira, ali državno tužiteljstvo dobiva odgovarajuće prijave – piše Deutsche Welle.
Mnoge izbeglice se iz Mađarske u Srbiju vraćaju premlaćene i izujedane, kažu u @MSF - https://t.co/PkQ5Hq2VhS pic.twitter.com/c9xe61f7R2
— DW (Srpski) (@DW_Srpski) March 13, 2017
Faysal dolazi iz Afganistana. Ima 16 godina i boravi u Srbiji. On je tzv. 'maloljetnik bez pratnje', u bijegu je i na putu prema Zapadnoj Europi.
Prije nekoliko dana morao se vratiti sa srpsko-mađarske granice.
- Presjekli smo ogradu i ušli u Mađarsku – prepričava Faysal, koji je, kao i još 800 izbjeglica, našao utočište u skladištima iza beogradske željezničke stanice.
Novinarima pokazuje ranu na ručnom zglobu i govori da je ona nastala od ugriza psa.
- Nažalost, mađarski policajci su nas našli. Vikali su i huškali pse na nas. Pod svaku su cijenu željeli saznati ime krijumčara koji nas je doveo do ograde na granici, ali mi nismo znali kako se on zove – prepričava 16-godišnjak.
Drugi mladić ima zavoj na desnoj ruci. Na svom iPhoneu novinarima pokazuje fotografiju rane, dok je još bila svježa. I on tvrdi da ga je ugrizao pas kojeg su Mađari u uniformama nahuškali na njega.
O ranama dvojice mladića brinu medicinski volonteri, u maloj ambulanti koju je u blizini skladišta otvorila organizacija Liječnici bez granica.
Oni govore o fenomenu koji uzastopno prate već nekoliko mjeseci.
- U posljednjih godinu dana imamo više od 100 slučajeva gdje su povrede na tijelima ljudi posljedica nasilja – za Deutsche Welle je izjavio doktor Momčilo Đurđević, koji smatra da ima još mnogo slučajeva koji im nisu prijavljeni.
Balkanska ruta već godinu dana je zatvorena, ali mnoge #izbeglice i dalje su na putu. Neke od njih i u Srbiji. https://t.co/5qmdfnXGTK pic.twitter.com/IpEqcgjBZt
— DW (Srpski) (@DW_Srpski) March 8, 2017
Zlostavljanje bez tragova
Od srpnja prošle godine Mađarska prema Srbiji vraća ilegalne migrante uhvaćene unutar pojasa od osam kilometara od granice na mađarskom teritoriju.
Prije nekoliko dana parlament u Budimpešti je odobrio novi zakon o azilu kojim je taj pojas praktično ukinut – odnosno, proširen je na teritorij čitave države.
Malobrojni potražioci azila koje Mađarska pušta na svoj teritorij preko dvije tzv. tranzitne zone formirane na samoj granici ubuduće će na rješavanje svojih zahtjeva moći čekati samo u tim zonama. A ako ih požele napustiti, to će smjeti učiniti samo u smjeru Srbije.
Izbjeglice koje bivaju vraćene u Srbiju često imaju povrede od udaraca, teške iritacije očiju od biber-spreja i rane od ugriza pasa.
Neka zlostavljanja, pak, ne ostavljaju tragove. Tijekom zime su mnoge izbjeglice rekle da su ih mađarski policajci tjerali da satima stoje u ledenoj vodi.
Dvije optužnice
Organizacije za ljudska prava su prikupile i objavile brojne izjave žrtava nasilja - doznaje Deutsche Welle.
Aktivisti smatraju da se fizičko nasilje primjenjuje kako bi se izbjeglice odvratilo od pokušaja da se provuku kroz ogradu.
Mnogi potražitelji azila dolaze s ratnih područja i iz društava u kojima je brutalnost dio svakodnevice, a zlostavljanja u Mađarskoj trpe i bez obzira na njih stalno iznova pokušavaju prijeći granicu, pa i po dvadesetak puta.
S druge strane, mađarsko Ministarstvo unutrašnjih poslova kategorički odbacuje optužbe za zlostavljanja i tvrde da je 'Krug pomagača Doktora bez granica, kao što je poznato, povezan s Georgom Sorosom'.
Naime, američkog milijardera smatra se svojevrsnim državnim neprijateljem u odnosu na mađarskog premijera Viktora Orbana, jer se zalaže za demokraciju i ljudska prava.
I uz sve navedeno, neki slučajevi zlostavljanja su postali poznati i u Mađarskoj, što je od Državnog tužiteljstva saznao internet-portal '24.hu'.
Oni donose kako su istražitelji u Segedinu 2015. prijavili 44 slučaja zlostavljanja izbjeglica u kojima su osumnjičeni policajci. Istrage su obustavljene zbog nedostatka dokaza u čak 31 slučaju, ali za dva su slučaja ipak podignute optužnice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....