PORAZNI REZULTATI

Indeks korupcije: BiH najlošija otkad se provode istraživanja, Srbija i BiH još lošije stoje

 Dragan Matic / CROPIX

Organizacija Transparency international (TI) priopćila je u četvrtak kako je Bosna i Hercegovina u prošloj godini imala najlošiji indeks percepcije korupcije otkako se provode istraživanja i pojasnila kako tome najviše pridonose nerazjašnjeni slučajevi poput ubojstava mladića Memića i Dragičevića.

Predstavljajući godišnji izvještaj indeksa percepcije korupcije (CPI) za 2019. godinu, kojim TI svake godine rangira zemlje širom svijeta u odnosu na percipiranu razinu korupcije u javnom sektoru, predsjedavajući Upravnog odbora TI BiH Srđan Blagovčanin rekao je kako se BiH nalazi na 89. mjestu. Ispred nje su pozicionirane Hrvatska i Crna Gora, a lošije su Srbija i Kosovo. BiH je svrstana u red zemalja koje najviše nazaduju u toj oblasti, te je u prošloj godini ostvarila najlošiji rezultat otkako se provode istraživanja.

Blagovčanin je istaknuo kako vlasti imaju upitan legitimitet što je posljedica neregularnih izbora u toj zemlji.

"BiH je u situaciji u kojoj je korupcija postala službena državna, entitetska i županijska politika i to je moguće vidjeti u svakom pojedinačnom potezu institucija i ukoliko analizirate bilo koje imenovanje, natječaj, propis, vidjet ćete da je riječ o osobnom interesu koji stoji iza njih”, rekao je Blagovčanin.

Po njegovim riječima u toj zemlji je slaba uloga parlamenta jer se zastupnici svode 'na puke glasnogovornike stranačkih lidera, bez mogućnosti da se bilo koji od antikorupcijskih zakona, kao što su zakoni o sukobu interesa, financiranju političkih stranaka ili Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću, nađu u situaciji da budu usvojeni'.

"Najbolji primjer za to su slučajevi Memić i Dragičević. Pravosuđe, ne da ništa nije uradilo kako bi otkrilo počinitelje, nego su uradili sve da ih prikriju pa su pojedinci bili nagrađeni visokim pozicijama, umjesto da budu sankcionirani", rekao je predsjedavajući Upravnog odbora TI BiH.

Ubojstva mladića Dženana Memića u Sarajevu i Davida Dragičevića u središtu Banja Luke godinama nisu razriješena, a obitelj nastradalih i odvjetnici tvrde kako je bilo puno propusta i zataškavanja u službenim institucijama kako bi se prikrili pravi počinitelji zločina.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 18:07