PANIKA U SAD-u

‘Havanski sindrom‘ na američkom tlu: Zaposlenici State Departmenta postali žrtve misterioznih napada

‘Havanski sindrom‘, skup neobičnih simptoma prvi puta je zahvatio diplomatsko i obavještajno osoblje 2016. godine na Kubi
Pentagon
 AFP

Američki State Department pokrenuo je istragu o nizu neobjašnjivih incidenata s kojim se suočava njihovo osoblje na američkom tlu, saznaje CNN. Misteriozni napadi na osoblje u SAD-u slični su onim s kojim su se suočili zaposlenici američkog veleposlanstva na Kubi prije nekoliko godina. Oni su prijavljivali simptome poput vrtoglavice, iscrpljenosti, mučnine, glavobolje ili zujanja u ušima.

Dužnosnici Ministarstva obrane izvijestili su o incidentima članove Odbora za oružane snage u Senatu i Zastupničkom domu o tom pitanju ranije ovog mjeseca. Posebno je alarmantno što se u istrazi pokušava razotkriti kako se jedan od takvih misterioznih napada mogao dogoditi u studenom 2020. u blizini Bijele kuće kada se jedan od dužnosnika Vijeća za nacionalnu sigurnosti, prema izvorima upoznatim s tom temom, razbolio u blizini Elipse, velikog ovalnog travnjaka unutar zgrade Pentagona. Još jedan od dužnosnika iz Bijele kuće je 2019. godine izvijestio o sličnom napadu dok je šetao svog psa nedaleko od Washingtona.

Oboljeli su prijavili slične simptome osoblju CIA-e i State Departmenta koji su bili mete u inozemstvu, a dužnosnici su ubrzo počeli istraživati ono što su nazvali ''havanskim sindromom'' - skup neobičnih simptoma koje je prvi puta zahvatilo diplomatsko i obavještajno osoblje 2016. godine na Kubi.

Kako saznaje CNN, obavještajni i obrambeni dužnosnici nerado javno govore o čudnim incidentima, a neki koji su bili pogođeni požalili su se da CIA nije ozbiljno shvatila moguće napade na osoblje u početku. Napadi su na kraju doveli do dramatičnog smanjenja broja zaspolenih u predstraži u Havani pod Trumpovom administracijom. Osoblje u Rusiji i Kini prijavilo je slične neobjašnjive incidente.

U Washingtonu već dugo postoje glasine o sličnim incidentima unutar SAD-a koji su pogodili diplomate i dužnosnike CIA-e. Istražitelji još nisu ustvrdili jesu li misteriozni incidenti u SAD-u povezani s onima koji su se dogodili u inozemstvu. Dužnosnici Ministarstva obrane koji su ranije ovog mjeseca informirali zastupnike rekli su da je moguće da Rusija stoji iza incidenta. No, još ne postoje uvjerljivi dokazi za iznošenje takvog zaključka. Među osumnjičenima se nalazi i Kina.

Iako nije poznato što bi moglo uzrokovati neke od gore navedenih simptoma, jedno od istraživanja State Departmenta pokazalo je da bi oni mogli biti rezultat napada mikrovalnom energijom. Izvješće Nacionalne akademije znanosti iz ožujka pokazalo je da je "usmjerena, impulsna radiofrekvencijska energija" najvjerojatniji uzrok neobičnog niza simptoma. Iako je izvještaj pažljivo napisan kako ne bi preuveličao svoje nalaze, ponudio je neke od dosad najjasnijih javnih dokaza da bi incidenti mogli biti ciljani napadi. Pojedini zaposlenici zadobili su ozbiljne ozljede tijekom navodnih napada, a barem je jedan službenik CIA-e prošle godine bio prisiljen povući se i dijagnosticirana mu je traumatična ozljeda mozga.

Pred kraj Trumpove administracije, Pentagon je pokušao u svoje ruke preuzeti rješavanje problema smatrajući da CIA i State Department ne čine dovoljno da ga riješe. Chris Miller, koji je u to vrijeme vršio dužnost ministra obrane, za CNN je izjavio da su čelnici Pentagona uspostavili radnu skupinu za praćenje izvještaja o takvim simptomima koji pogađaju osoblje Ministarstva obrane u inozemstvu. Miller je rekao da je to bio pokušaj koji je osmišljen kao ''birokratska igra moći'' da prisili CIA-u i SAD da ozbiljnije shvate problem s kojim se suočava osoblje.

Miller je rekao da je izvješća o tim simptomima počeo doživljavati ozbiljno nakon razgovora s jednom žrtvom koja je imala bogato vojničko iskustvo.

''Kada mi je taj časnik sve objasnio u vojničkom stilu, shvatio je da je ovo stvarno. On je već bio u velikim borbama i znao je'', rekao je.

CIA je oformila radnu skupinu u prosincu 2020. godine, a svoj interes proširila je pod novim direktorom Williamom Burnsom, koji je tijekom saslušanja uoči imenovanja obećao da će pregledati dokaze o navodnim napadima na osoblje CIA-e u inozemstvu, o kojima se već dugo izvještava. State Department je u ožujku imenovao visokog dužnosnika koji će voditi odjel za napade "sindroma Havane".

Ipak, smatra se da su potezi Ministarstva obrane među najoštrijima, potencijalno objašnjavajući zašto je obrambeni dužnosnik, umjesto obavještajne zajednice ili FBI-ja, informirao zakonodavce o incidentu u Elipsi. Miller je imenovao Griffina Deckera, državnog službenika iz američkog Zapovjedništva za specijalne operacije, kako bi pratio ''sindrom Havane''.

Decker i Jennifer Walsh, koja je bila vršiteljica dužnosti zamjenice ministra obrane za politiku, u posljednja su dva tjedna informirali zastupnike o mogućim napadima, rekla su za CNN dva izvora upoznata s brifinzima.

"Ne postoji ništa što ministar obrane shvaća ozbiljnije od sigurnosti, zdravlja i dobrobiti našeg osoblja koje služi širom svijeta u obrani naših vrijednosti i sloboda", rekao je glasnogovornik Pentagona John Kirby.

"Sve zabrinutosti temeljito se preispituju i poduzimaju se odgovarajuće radnje kako bi se umanjili rizici za naše osoblje."

Glasnogovornik Bijele kuće rekao je da usko surađuju s odjelima i agencijama na rješavanju ''neobjašnjivih zdravstvenih incidenata i osiguravanju sigurnosti Amerikanaca širom svijeta''.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 22:43