ANKETA

GALLUP ISPITAO UTJECAJ KRIZE NA GRAĐANE SAD-a Čak 63% Amerikanaca smatra da će 'lockdown' trajati mjesecima 

 AFP

Većina stanovnika SAD-a (51 posto) smatra da će svakodnevni život u njihovoj zemlji zbog svih protuepidemijskih mjera, zabrana i ograničenja koja su uvedena zbog širenja zaraze koronavirusom biti poremećen još barem nekoliko mjeseci.

U istraživanju javnog mnijenja koje je proveo Gallup, poznata američka anketna kuća, devet posto ispitanika smatra kako će njihov život (posao, školovanje, putovanje, korištenje javnog prijevoza, društveni događaji) zbog „korone“ biti poremećen do konca 2020. godine, a tri posto ispitanika misli da će problemi trajati i u sljedećoj godini. Samo 36 posto njih misli da će svi problemi koje je prouzročila epidemija nestati kroz nekoliko tjedana.

Dakle, čak 63 posto Amerikanaca pretpostavlja da će njihovi životi biti ozbiljno poremećeni još najmanje nekoliko mjeseci, ako ne i duže.

Zanimljivo, najviše optimista nije zabilježeno kod najmlađih ispitanika (od 18 do 29 godina starosti), već u dobnim skupinama između 30 i 49 godina i skupine od 50 do 64 godina – po 38 posto. Najpesimističniji, a moglo bi se lako pokazati i najrealističniji su Amerikanci stariji od 65 godina. Samo 31 posto njih misli da će sve zavrzlame vezane uz epidemiju trajati još nekoliko tjedana, dok čak 67 posto smatra da će problemi trajati još nekoliko mjeseci ili duže. Dva posto ispitanika ne može procijeniti trajanje „korona-krize“.

Velike su razlike zabilježene i kod politički suprotstavljenih Amerikanaca. Glasači Republikanske stranke puno su optimističniji od Demokrata – 43 posto simpatizera Republikanaca uvjereno je da će poremećaji nastali zbog epidemije trajati još samo nekoliko tjedana, dok isto to misli samo 28 posto glasača Demokratske stranke.

U Gallupovoj anketi istraživao se i intenzitet utjecaja svih poremećaja povezanih s epidemijom na kvalitetu života stanovnika SAD-a. Trideset posto ispitanika tvrdi kako „korona-kriza“ ima vrlo veliki utjecaj na njihov život, 36 posto Amerikanaca kaže kako situacija uzrokovana epidemijom „značajno“ utječe na njihov život, 21 posto njih odgovorilo je „ne baš puno“, dok samo 21 posto stanovnika SAD-a tvrdi kako svakojake komplikacije vezane uz epidemiju "uopće ne" utječu na njihove živote.

Očekivano, problemi povezani sa širenjem zaraze i svim ograničenjima i zabranama uvedenima u sklopu protuepidemiološkim mjera najviše pogađaju mlađu populaciju SAD-a, koja je društveno najaktivnija i najmobilnija. Čak 73 posto Amerikanaca u dobi između 18 i 29 godine života smatra kako „korona-kriza“ značajno ili jako puno utječe na njihove živote.

Zanimljivo, ispitanici koji preferiraju Demokratsku stranku u značajno većem postotku tvrde da epidemija ima „vrlo veliki utjecaj“ na njihove živote u odnosu na simpatizere Republikanaca (38 naspram 22 posto).

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 05:11