NEKAD I SADA

Fotografije otkrivaju: Glečeri na Himalaji tope se brže no ikada

 AFP

Utjecaji globalnog zatopljenja sve se više primjećuju u okolišu koji nas okružuje. Najbolji primjer za to jest usporedba fotografija Mount Everesta iz 1921. te 2007. godine.

Prva fotografija s gotovo početka 20. stoljeća, koju je načinio britanski planinar George Mallory, pokazuje Mount Everest prekriven snijegom te velik glečer koji se spušta u podnožje planine.

Druga slika, načinjena 2007., pokazuje isti kadar, no međutim, promjena je i više nego očita. Najviši planinski vrh sada više nema toliko snijega, a glečer koji se prije nešto više od 80 godina spuštao prema dolini osjetno je manji.

Najnovija fotografija upućuje na značajno snažnije topljenje leda, a fotografirao ju je alpinist David Breashears na zahtjev Udruženja "Asia Society". Riječ je o glečeru Rongbuk na sjevernom dijelu Mount Everesta, na Tibetu, piše Telegraph.

- Fotografije otkrivaju gotovo zastrašujući istinu. Leda na Himalajama ima sve manje. Ledena masa nestaje sve brže - objasnio je Breashears.

Podsjetimo, topljenje glečera na planinskom lancu Himalaja postalo je kontroverzno nakon što se UN-ovo stručno tijelo zaduženo za tu vrstu pitanja moralo ispričati javnosti zbog pogreške u proračunu. Naime, objavljeno je bilo kako će do 2035. svi glečeri nestati s Himalaje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 22:18