Život je nekada bujao u Kolmanskopu, gradić u udaljenom dijelu Namibije bio je dom za više od 1000 ljudi.
Brojni su putnici namjernici, uglavnom iz Njemačke, dolazili ovamo u nadi da će pronaći bogatstvo.
Sada leži na pušten i prepušten milostima prirode, kao sablasni podsjetnik na prošlost. No, nije uvijek bilo tako.
Povijest Kolmanskopa počinje s jednim čovjekom, Zachariasom Lewalom.
Davne 1908. godine radnik na željeznici uklanjao je pijesak sa pruge kada je naletio na kristalno sjajni predmet. Donio ga je svom šefu te otkrio da je zapravo riječ o dijamantu i tako je započela dijamantna groznica u tom dijelu pustinje Namib.
Stotine rudara pohrlile su u to područje, uglavnom Nijemci. Među pješčanim dinama izniknuo je grad u bavarskom stilu.
Kolmanskop je bio centar dijamantne groznice. U scru pustinje dogodio se građevinski boom. U roku od dvije godine izgrađena je dvorana za ples, elektrana, škola, kazalište, kockarnica i bolnica s prvim za rendgenom u južnoj hemisferi. Imali su i prvi tramvaj u Africi.
Doba prosperiteta međutim nije potrajalo.
Razvoj Kolmanskopa dosegnuo je svoj vrhunac 1920-tih godina i bio je jedna od najbogatijih zajednica u Africi. Mjesto je bilo toliko bogato dijamantima da su ih doslovno brali iz pijeska. Između 1911. i 1914. pronadeno je oko 1000 kilograma dijamanata.
Ubrzo nakon Prvog svjetskog rata cijena dijamanata je pala, a na drugim lokacijama pronađena su područja bogatija dijamantima i stanovnici su se počeli iseljavati.
Godine 1954. Kolmanskop je bio napušten, 40-tak godina nakon otkrića prvog dijamanta. Kada je otišla i posljednja obitelja, grad je ponovno preuzela priroda. Pijesak je počeo ulaziti u nekad raskošna zdanja.
Neke zgrade i dalje su u vrlo dobrom stanju i svjedoče o nekadašnjem sjaju Kolmanskopa dok je većina ostalih građevina pretvorena u ruševne kuće duhova koje djelomice izviruju iz pješčanih dina stvarajući pritom fascinantne prizore.
Kolmanskop bi ostao napušten grad, da se nije dogodila renesansa gradova duhova, pa je tako otvoren za posjetitelje kao turistička atrakcija.
No, samo za avanturiste. Naime, morate si sami osigurati prijevoz kroz pustinju, a prije toga ishoditi sve potrebne dozvole. Navodno su lokalni stanovnici spremni za sitne novce turistima pokazati srce dijamantne groznice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....