BRZO PRESTROJAVANJE

Facebook gasi ‘woke‘ unutar vlastitih redova, odnos prema manjinama se mijenja, a ovo je tek početak...

Amazon, McDonald‘s, Ford, Walmart, Harley-Davidson i drugi objavili su da odustaju od politike poticanja zapošljavanja manjina

Mark Zuckerberg i Donald Trump 

 Jeff Kowalsky/Afp

Tri dana nakon što je vlasnik Mete Mark Zuckerberg objavio da u SAD-u odustaju od provjere činjenica na njezinim društvenim mrežama Facebooku, Instagramu i Threadsu, od petka su prekinuli s politikom poticanja zapošljavanja manjina poput crnaca i homoseksualaca. Nekoliko dana prije inauguracije predsjednika Donalda Trumpa, kompanija je objavila da prekida programe raznolikosti, jednakosti i inkluzivnosti (DEI - diversity, equity, and inclusion), koji su dugo trn u oku konzervativaca. Borbu za smanjenje nejednakosti konzervativna Amerika vidi kao pretjerano woke, kao ljevičarsko pretjerivanje.

DEI se u Americi odnosi na programe promoviranja korporacijske jednakopravnosti i veće participacije pripadnika svih skupina koje su u povijesti bile diskriminirane, od crnaca do invalida i starijih. Cilj je bio promicanje ravnopravnog zapošljavanja radnika bez obzira na njihov spol, nacionalnost, seksualnu orijentaciju, invaliditet, dob ili politički stav. Mnoge kompanije su pokrenule inicijative za inkluzivnost nakon masovnih prosvjeda Black Lives Matter 2020., nakon što je policajac ubio Georgea Floyda, navodi BBC. To su bili najveći prosvjedi za rasnu pravdu u SAD-u nakon šezdesetih.

Apple ne odustaje

Meta je u svom internom memorandumu navela da se "pravni i politički krajolik u Sjedinjenim Državama mijenja", piše britanski The Guardian, s obzirom na suprotstavljene stavove o diverzitetu i inkluzivnosti. Ukinuli su funkciju direktora za diverzitet, raspustili kompletan tim koji se time bavio, ukinuli ciljeve zapošljavanja koji su zahtijevali zapošljavanje određenog broja žena i manjina te objavili da kod odabira dobavljača više neće davati prioritet tvrtkama u vlasništvu manjina, piše NYT.

image

Mark Zuckerberg i Donald Trump

Jeff Kowalsky/Afp

Tvrtke u Silicijskoj dolini dosta su bile napadane zbog pretjerane dominacije muškaraca i bijelaca među zaposlenima. Prema posljednjim podacima, Meta je udvostručila broj crnih i latinoameričkih zaposlenika u SAD-u dvije godine prije cilja, s 3,8 posto i 5,2 posto na 4,9 posto odnosno 6,7 posto, navodi The Guardian. U općoj populaciji SAD-a ima 12 posto crnaca i 19 posto Latinoamerikanaca. Prema posljednjim podacima iz 2022., samo 37 posto zaposlenika Mete činile su žene.

PROČITAJTE VIŠE Zuckerberg se kod Rogana obrušio na Bidena: ‘Vrištali su i psovali nas, pritiskali nas da maknemo sadržaj o nuspojavama cjepiva‘

Osim Mete, poticanje zapošljavanja pripadnika manjinskih skupina napuštaju velike kompanije kao što su Amazon, McDonald‘s, Walmart, Ford i Lowe‘s, no Apple je među kompanijama koje ne odustaju. Vlasnik Mete Mark Zuckerberg na ovaj se korak odlučio tri dana nakon što je objavio da kompanija koja u vlasništvu ima Facebook, Instagram i WhatsApp odustaje od kontrole istinitosti sadržaja koji se širi društvenim mrežama, što je Trump nazivao cenzurom. U prosincu je Amazon u dopisu zaposlenicima objavio da do kraja 2024. "ukida zastarjele programe" koji se odnose na inkluzivnost. I Meta i Amazon poručili su da će i dalje zapošljavati ljude iz različitih skupina, samo odustaju od dosadašnjeg sistematskog pristupa tome. Meta planira prestati nuditi obuku o "pravednosti i uključivanju", te umjesto toga obučavati zaposlenike kako da smanjuju pristranost prema svima, bez obzira na njihovo porijeklo i identitet.

Tamponi u muškom WC-u

Istog je dana u Metinim uredima u Silicijskoj dolini, Teksasu i New Yorku, kako piše NYT, voditeljima naloženo da uklone tampone iz muških kupaonica, koje je tvrtka osigurala za nebinarne i transrodne zaposlenike koji koriste muški WC i koji su možda trebali higijenske uloške, rekli su zaposlenici.

image

Mark Zuckerberg

Drew Angerer/Afp

Korporacijska Amerika prestrojava se uoči drugog Trumpova mandata. Financijske tvrtke JPMorgan Chase i BlackRock ovaj su se tjedan povukle iz grupa koje se bave rizicima od klimatskih promjena. Trump, naime, negira klimatske promjene. Ovi su potezi znak ubrzanja procesa koji je počeo prije dvije godine, navodi BBC, dok su republikanci pojačavali napade na kompanije poput Disneyja i BlackRocka, optužujući ih za "woke-aktivizam". Kritičari politike pozitivne diskriminacije, odnosno poticanja zapošljavanja manjina, pozivaju se na dvije sudske presude. Američki vrhovni sud je 2023. ukinuo privatnim sveučilištima pravo da potiču upis crnaca. Sud je također poništio odluku Nasdaqa po kojoj su tvrtke izlistane na toj burzi morale u upravi imati barem jednu ženu, pripadnika rasne manjine ili LGBTQ osobu, ili objasniti zašto nemaju.

PROČITAJTE VIŠE Žene odsad na društvenim mrežama možete nazivati otiračima, a homoseksualce bolesnicima

Među velikim kompanijama koje su ukinule DEI programe su proizvođač motocikala Harley-Davidson i proizvođač poljoprivredne opreme John Deere. Mnoge će globalne tvrtke iskoristiti drugi Trumpov mandat da bi konačno ukinule te programe, kaže za CBS Daniel Snell, suosnivač Arrivala, britanske konzultantske tvrtke. Neki se javno pokušavaju dodvoriti Trumpu, a drugi će to učiniti tiho, s vremenom, ističe on. Istovremeno mnogi menadžeri politike inkluzivnosti vide kao ometajuće za poslovni učinak i rast, tumači britanski konzultant.

Opet u Mar-a-Lagu

Nakon posjeta Donaldu Trumpu u studenom, Mark Zuckerberg odlučio je ublažiti Metinu politiku kontroliranja govora na društvenim mrežama, navodi NYT. Zuckerberg je u petak navodno ponovo bio u Mar-a-Lagu, Trumpovoj rezidenciji na Floridi. Kad bi mijenjala svoje politike, Meta bi obično tražila zaposlenike da se izjasne i cijeli bi proces trajao mjesecima. Sad je sve bilo riješeno u nekoliko tjedana, a većina zaposlenika za promjene je doznala u utorak, iz medija. Div iz Silicijske doline objavio je da na američkom tržištu temeljito mijenja pravila u svojim aplikacijama, ublažavanjem ograničenja o tome kako ljudi mogu razgovarati o spornim društvenim temama kao što su imigracija, rod i seksualnost, piše NYT. q

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. siječanj 2025 23:32