KLIMATSKI SAMIT

Domaćin COP29 optužio Zapad za licemjerje i branio eksploataciju nafte i plina

Za kritike je posebno optužio Europsku uniju i SAD, povijesno najvećeg svjetskog zagađivača

Ilham Alijev

 Vyacheslav Oseledko/Afp

Predsjednik Azerbajdžana, domaćin ovogodišnjeg UN-ova klimatskog samita, obrušio se u utorak na kritike Zapada na račun naftne i plinske industrije njegove zemlje.

Obraćajući se sudionicima samita, na kojem sudjeluje gotovo 200 država, Ilham Alijev je svoju zemlji opisao kao žrtvu "dobro orkestrirane kampanje kleveta i ucjena".

Nekoliko trenutaka nakon Alijeva, na pozornicu je stupio glavni tajnik UN-a Antonio Gutteres koji je rekao da je promicanje fosilnih goriva apsurdna strategija.

Tako suprotstavljena mišljenja ukazuju na izazove u središtu klimatskih pregovora: dok se države poziva da se prebace na obnovljive izvore energije, brojne zemlje uključujući one sa Zapada i dalje se oslanjaju na fosilna goriva.

"Kao predsjednik COP29, naravno da ću se snažno zalagati za zelenu tranziciju i mi to radimo. Ali u isto vrijeme moramo biti realistični", rekao je Alijev, koji je nacionalne zalihe nafte i plina nazvao "Božjim darom".

"Zemlje ne bi trebalo optuživati zato što ih imaju i zato što ih prodaju, jer tržište ih treba. Ljudi ih trebaju", dodao je.

Za kritike je posebno optužio Europsku uniju i SAD, povijesno najvećeg svjetskog zagađivača.

"Nažalost, dvostruki standardi, držanje lekcija drugim državama i političko licemjerje postali su model ponašanja nekih političara, nevladinih organizacija pod državnom kontrolom i medija u nekim zapadnim zemljama koji prenose lažne vijesti", istaknuo je Alijev.

Promatrači su podijeljeni oko govora azerbajdžanskog predsjednika, a neki kažu da nimalo ne pridonosi rezultatima dvotjednog samita.

"Koristiti klimatsku konferenciju da bi se promovirala fosilna goriva....to je provokativno, pokazuje duboko nepoštivanje zemalja koje su na prvoj liniji klimatskih promjena", rekao je Romain Ioualalen iz nevladine organizacije Oil Change International.

Napetosti također ukazuju na nepovjerenje između bogatih država i zemalja u razvoju koje osjećaju da bogate nacije nisu učinile dovoljno za rješenje problema koji su stvorile.

"Razvijene zemlje ne samo da ne ispunjavaju svoju povijesnu dužnost da smanje emisije, nego zahvaljujući fosilnim gorivima udvostručuju gospodarski rast", izjavio je klimatski aktivist Harjeet Singh. "To licemjerje izlaže riziku našu kolektivnu budućnost", istaknuo je.

Savjetnik za klimu SAD-a Ali Zaidi odbacio je kritike Alijeva, rekavši da bi svijet ostvario klimatske ciljeve da se sve države dekarboniziraju tempom kojim to čini Amerika.

Europska unija nije željela komentirati govor predsjednika Azerbajdžana.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 08:54