SPORNO PODRUČJE

DEMONSTRACIJA VOJNE MOĆI KAKVA NIJE VIĐENA OD DRUGOG SVJETSKOG RATA Japanci u more na koje pravo polažu Kinezi šalju svoj najveći ratni brod

Nosač helikoptera Izumo
 Kim Kyung-Hoon/File Photo / REUTERS

Japan planira u svibnju poslati svoj najveći ratni brod na tri mjeseca u Južnokinesko more, u najvećoj demonstraciji svoje vojne pomorske moći u toj regiji od Drugog svjetskog rata, rekla su tri izvora.

Kina polaže pravo na gotovo sve sporne vode i njezina rastuća vojna nazočnost izazvala je zabrinutost Japana i Zapada. Sjedinjene Države održavaju redovite zračne i morske patrole kako bi osigurale slobodnu plovidbu.

Nosač helikoptera Izumo, najveći japanski ratni brod, zaustavit će se u Singapuru, Indoneziji, Filipinima i Šri Lanci prije nego što se pridruži zajedničkim mornaričkim vježbama s indijskim i američkim plovilima u Indijskom oceanu u srpnju. Povratak u Japan predviđen je u kolovozu, rekli su izvori.

Izumo, dugačak 249 metara, velik je kao japanski nosači zrakoplova iz Drugog svjetskog rata i na njemu je aktivna eskadrila do devet helikoptera.

"Cilj je testirati sposobnosti Izuma njegovim slanjem u produženu misiju", rekao je jedan od izvora upoznat s planom. "On će vježbati s američkom mornaricom u Južnokineskom moru", dodao je izvor koji je želio ostati anoniman jer nema ovlasti za davanje izjava medijima.

Glasnogovornik japanskih pomorskih obrambenih snaga nije želio komentirati. Tajvan, Malezija, Vijetnam, Filipini i Brunej također polažu pravo na dijelove mora koje je bogato ribom, naftom i plinom i kojim godišnje prolazi 5 bilijuna dolara globalne trgovine.

Japan ne polaže pravo na te vode, ali ima odvojeni spor s Kinom u Istočnokineskom moru.

Japan želi pozvati filipinskog predsjendika Rodriga Dutertea, koji radi na poboljšanju veza s Kinom zadnjih mjeseci nakon što je kritizirao stari savez sa SAD-om, da posjeti Izumo kada brod dođe u Zaljev Subic, stotinjak kilometara zapadno od Manile, rekao je drugi izvor.

Japanska operacija dolazi u vrijeme kada se čini da SAD pod administracijom Donalda Trumpa zauzima oštrije stajalište prema Kini. Washington je kritizirao kinesku izgradnju umjetnih otoka i nagomilavanje vojnih postrojenja za koje strahuje da bi se mogli koristiti za ograničavanje slobodne plovidbe.

Peking je u siječnju priopćio da ima "nepobitan" suverenitet nad spornim otocima nakon što je Bijela kuća izjavila da će braniti "međunarodne teritorije".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. studeni 2024 11:32