SVE SU ZATAJILI

Deklasificiran dokument iz 2016. godine, uslijedilo je eksplozivno otkriće: Amerikanci su znali što Putin radi!

Postoje dokazi da je i nakon ruske invazije na Ukrajinu Vladimir Putin nastavio ubijati svoje neprijatelje u inozemstvu

Aleksandar Litvinenko

 David Levene/Eyevine/Profimedia/David Levene/eyevine/profimedia

Ured američkog direktora Nacionalne obavještajne službe, na zahtjev novinara Bloomberga, djelomično je deklasificirao dokument iz 2016. koji opisuje politička ubojstva protivnika Vladimira Putina u inozemstvu.

Reporter Jason Leopold je još 2017. godine, kad je za BuzzFeed radio na priči o ubojstvu ruskog biznismena Aleksandra Perepiličnija, zatražio otkrivanje ove informacije, no tad je odbijen. Podnio je drugačiji oblik zahtjeva 2021. i nedavno dobio odgovor od Ureda direktora Nacionalne obavještajne službe SAD-a. Dokument opisuje ubojstva počinjena od 1. siječnja 2000. do srpnja 2016. godine, iza kojih stoji Putinov režim, a pripremljen je za obavještajne odbore Zastupničkog doma i Senata SAD-a.

U to vrijeme 44-godišnji Perepiličnij umro je 10. studenoga 2012. Otišao je na večernji jogging i nije se vratio. Tijelo tog poslovnog čovjeka, koji je od 2009. živio u Velikoj Britaniji, otkrili su prolaznici, a kao službeni uzrok smrti utvrđen je srčani zastoj.

Nagađanja da je ruski financijer mogao biti ubijen povezana su s njegovim aktivnostima i okolnostima njegova odlaska iz Rusije. Godine 2010., nedugo nakon što je dobio politički azil u Velikoj Britaniji, Perepiličnij je počeo surađivati ​​sa švicarskim vlastima u istraživanju pronevjere i pranja novca u Rusiji. Ispričao je istražiteljima o krađi 5,4 milijarde rubalja iz ruskog proračuna, a iste prijevare istraživao je odvjetnik Hermitage Capitala, Sergej Magnitskij, koji je umro u moskovskom istražnom zatvoru "Matroskaja Tišina" 2009. godine. Pretpostavlja se da je Perepiličnij imao dokumente koji ukazuju na umiješanost ruskih snaga sigurnosti u krađe, pisao je nakon njegove smrti ruski disidentski portal Meduza.

Prvi slučaj koji se spominje u procjeni, piše Jason Leopold, datira iz 2004.. Tad je u Kataru ubijen čečenski terenski zapovjednik, jedan od čelnika Republike Ičkerije, Zelimhan Jandarbijev. Za njegovo ubojstvo osuđeno je nekoliko ruskih vojnih obavještajaca.

U dokumentu se spominje i poznati slučaj bivšeg službenika FSB-a Aleksandra Litvinjenka, koji je 2006. otrovan polonijem-210 u Londonu. U američkoj obavještajnoj procjeni stoji da je Moskva "gotovo sigurno" naredila ubojstvo, a autori izvješća su zaključili da je Putin vjerojatno osobno odobrio ubojstva još nekih osoba u inozemstvu. Aleksandar Perepiličnij spominje se u odlomku dokumenta gdje se navodi da Putinove mete uključuju disidente. Perepiličnij je, prema dokumentu, ubijen biološkim toksinom u Ujedinjenom Kraljevstvu 2012., "neposredno prije nego što je trebao svjedočiti o poreznoj prijevari povezanoj s Kremljom".

Politički čelnici u bivšim sovjetskim republikama također su pod prijetnjom progona, piše u američkom dokumentu. Kao primjer se navodi bivši ukrajinski predsjednik Viktor Juščenko koji je preživio trovanje 2004. godine. Osim toga, Kremlj je vjerojatno ciljao na nelojalne separatiste u istočnoj Ukrajini, poput zapovjednika bataljuna Batman Aleksandra Bednova, koji je ubijen 2015. u regiji Luhansk.

Jason Leopold napominje da, iako je dokument "malo zastario", još uvijek je značajan jer postoje dokazi da je i nakon ruske invazije na Ukrajinu Vladimir Putin nastavio ubijati svoje neprijatelje u inozemstvu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 06:24