BiH NAKON IZBORA

ČOVIĆ O IZMJENAMA IZBORNOG ZAKONA RAZGOVARAO S NIZOM DIPLOMATA Iz američke ambasade ga napali zbog uvjetovanja formiranja vlasti izmjenama zakona

 
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović
 REUTERS

Hrvatski član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović u srijedu je odvojeno razgovarao s veleposlanicima Hrvatske i Rusije te predstavnikom Europske unije o važnosti izmjene izbornog zakona kako bi se uklonile zapreke za uspostavu vlasti, a Hrvatima zajamčilo to da ih brojniji narodi ne mogu preglasavati.

Čović je istaknuo "važnost što žurnije izmjene Izbornog zakona", priopćeno je iz njegova ureda nakon sastanka s veleposlanikom Republike Hrvatske u BiH Ivanom Del Vechiom.

Na taj bi se način trebalo osigurati legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda sukladno presudi Ustavnog suda BiH u predmetu Bože Ljubića, navodi se u tekstu.

- Time će se osigurati sve nužne pretpostavke za žurnu i neometanu provedbu rezultata Općih izbora 2018., a BiH će potvrditi svoju euroatlantsku i političku stabilnost - priopćeno je nakon susreta Čovića i Del Vechija.

Čović se zatim u srijedu sastao i sa švedskim diplomatom Larsom Gunarom Wigemarkom koji u BiH djeluje kao posebni predstavnik Europske unije.

Cilj stranaka Hrvatskog narodnog sabora koje predvodi HDZ BiH je osigurati "punu jednakopravnost i konstitutivnost Hrvata BiH, koje su još jednom grubo izigrane na prošlim izborima", priopćeno je iz Čovićeva ureda nakon razgovora s Wigemarkom.

- Zato je ključno i važno izmijeniti Izborni zakon, kako bi se sve institucije vlasti mogle konstituirati sukladno načelu legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda - dodaje se.

Posebni predstavnik EU u BiH Lars Gunnar Wigemark u toj prigodi istaknuo je da će međunarodna zajednica podržati svako rješenje koje "jamči provedbu odluka Ustavnog suda BiH i međunarodnih sudova te omogućava daljnju provedbu reformske agende i nastavak euroatlantskog puta Bosne i Hercegovine".

U razgovoru Čovića i ruskog veleposlanika u BiH Petra Ivancova postignuta je suglasnost da je "nužno nastaviti potporu očuvanju načela konstitutivnosti sva tri naroda u BiH, kao temelja Daytonskog mirovnog sporazuma" i cjelovite i suverene Bosne i Hercegovine.

Sugovornici su dali i punu potporu europskom putu ove zemlje.

Veleposlanstvo SAD o Čoviću: Neodgovorno i nepošteno ponašanje prema građanima BiH

Neodgovornom i nepoštenom okvalificiralo je u srijedu veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini konstataciju predsjednika HDZ BiH Dragana Čovića da nema uvjeta za formiranje vlasti u toj zemlji na temelju rezultata izbora provedenih 7. listopada sve dok se ne provedu izmjene Izbornog zakona.

- Iako je nužno riješiti probleme u Izbornom zakonu BiH, držati budućnost ove zemlje taocem radi postizanja političke koristi neodgovorno je i nepošteno prema građanima BiH, uključujući i Hrvate u BiH - navodi veleposlanstvo SAD-a.

U službenoj reakciji koju je prenijela regionalna televizija N1 američko veleposlanstvo poziva na dijalog.

- Umjesto toga, političke stranke bi trebale raditi, unutar uspostavljenog političkog okvira, u duhu kompromisa kako bi unaprijedile svoje ciljeve - službeno je reagiranje veleposlanstva SAD.

Ovakvo stajalište američke diplomacije slijedilo je pošto je u utorak u Mostaru predsjedništvo Hrvatskog narodnog sabora (HNS), neformalne udruge koja okuplja neke od političkih stranaka s hrvatskim predznakom u BiH, zaključilo da nije moguće uspostaviti novu vlast u BiH sve dok se ne postigne dogovor o izmjenama Izbornog zakona sukladno presudi Ustvanog suda BiH iz 2016. godine.

To je zapravo odgovor članova vodstva HNS-a na konačne izborne rezultate koji su pokazali kako je Čović u utrci za hrvatskog člana Predsjedništva BiH poražen od Željka Komšića razlikom od oko 70 tisuća glasova dok je HDZ BiH sa svojim koalicijskim partnerima dobio većinsku potporu u svim dijelovima BiH u kojima su Hrvati većinsko stanovništvo.

- Mi nemamo pretpostavku za uspostavu vlasti. S te strane vrlo jasno je da je izbor za hrvatskog člana Predsjedništva nelegalan, neustavan i nelegitiman - izjavio je Čović interpretirajući stajališta članova vodstva HNS-a.

Iz američkog veleposlanstva podsjetili su da je u proteklih godinu dana međunarodna zajednica pokušala pomoći dijalog između političkih stranaka, u nastojanju da se riješe problemi u Izbornom zakonu, no zbog nedostatka političke volje za kompromisom dogovor je izostao.

- I dalje ostaje ključno i važno da partneri u BiH rade na pronalaženju rješenja sukladno europskim i demokratskim normama koje jamče kako političku ravnopravnost tri konstitutivna naroda u Bosni i Hercegovini tako i jednakost svih građana BiH, uključujući i onih koji se svojom voljom ne identificiraju kao pripadnici nekog konstitutivnog naroda - komentar je veleposlanstva SAD u Sarajevu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 02:45