VELIKO ISTRAŽIVANJE 10 DANA UOČI REFERENDUMA

Panika u Londonu: većina Škota glasat će za neovisnost!

Slično kao i u slučaju Katalonije, i ovdje se pristaše nezavisnosti pokušava plašiti isključenjem iz Europske unije
 AFP

Za deset dana, u četvrtak 18. rujna, više od četiri milijuna Škota s pravom glasa odlučivat će o tome hoće li Škotska razvrgnuti 307 godina stari savez s Engleskom ili će ostati u Velikoj Britaniji. Pravo glasa imaju svi stanovnici Škotske koji su se registrirali, uključujući i one od 16 godina. Jučer objavljena anketa uznemirila je duhove širom Velike Britanije jer su po njoj prvi put zagovornici nezavisnosti prešli 50 posto.

Prema anketi koju je za Sunday Times napravila agencija YouGov, 51 posto ispitanika glasalo bi za nezavisnost, a protiv 49 posto. Kako se približava datum referenduma, broj pristaša nezavisnosti raste. Prije mjesec dana protivnici nezavisnosti bili su u prednosti za 14 postotnih poena, ali se ta prednost topi usprkos snažnoj kampanji protiv nezavisnosti, kojoj su se priključili i David Bowie te autorica “Harryja Pottera” J. K. Rawling.

Bescarinska trgovina

Slično kao i u slučaju Katalonije, i ovdje se pristaše nezavisnosti plaši isključenjem iz Europske unije: ako Škotska izglasa nezavisnost, morat će ispočetka proći cijelu proceduru ulaska u EU i pritom izgubiti barem pet godina, koliko bi njeno gospodarstvo ostalo bez povoljnog bescarinskog trgovinskog sporazuma s Velikom Britanijom i ostatkom EU.

Veće ovlasti

I ako Škoti odluče ostati u starom državnom savezu, sigurno će uživati puno veću samostalnost, objavljuju londonski mediji. Ministar financija George Osborne jučer je izjavio da će ovih dana biti predstavljeni planovi o tome kakvu će dodatnu autonomiju dobiti Škotska u određivanju visine poreza, potrošnje, socijalne skrbi i transportne politike. I laburisti i konzervativci slažu se da Veliku Britaniju treba decentralizirati i da Škotska treba dobiti veće ovlasti, iako već i sad, kako upozorava londonski Guardian, više prima iz saveznog proračuna nego ostatak Velike Britanije. O tome što bi Škotska konkretno mogla dobiti stranke se tek trebaju usuglasiti.

- Za nekoliko dana vidjet ćete plan za davanje većih ovlasti Škotskoj. Tako će Škotska imati najbolje od dva svijeta, izbjeći će rizike i dobiti veću kontrolu nad svojom sudbinom - izjavio je jučer britanski ministar financija.

Popis stanovnika

Političari u Londonu boje se da će škotski referendum potaknuti i druge nezadovoljnike, poput onih u Sjevernoj Irskoj i Walesu. Bez obzira na ishod referenduma, Velika Britanija će morati olabaviti centralističku politiku. U petak je bivši britanski premijer Gordon Brown izjavio da je vrijeme da se shvati da neće samo Škotska osjetiti posljedice decentralizacije, nego i Engleska, Wales i Sjeverna Irska. “Ujedinjeno Kraljevstvo se približava saveznoj, federalnoj državi u mjeri u kojoj je to moguće u zemlji u kojoj 85 posto stanovništva dolazi iz jedne od četiri njezine sastavnice”, rekao je Brown, misleći na Englesku.

Prema popisu iz 2011., Velika Britanija imala je 63 milijuna stanovnika, od čega na Englesku odpadaju čak 53 milijuna, tj. 83,9 posto. Druga je po brojnosti Škotska sa 5,3 milijuna stanovnika (8,4 posto), treći Wales sa 3 milijuna, ili 4,8 posto, a Sj. Irska je najmanji dio kraljevstva sa 1,8 milijuna stanovnika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. siječanj 2025 19:42