Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel u srijedu se "osobno obvezao" da će "ubrzati dopremu" cjepiva za covid-19 Ukrajini, rekavši da je to znak europske "solidarnosti".
"Osobno ću se obvezati" kako bi se "ubrzala doprema" cjepiva Ukrajini u okviru UN-ova programa Covax, rekao je Michel na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim u Kijevu.
Dodao je da EU radi na "povećanju obima proizvodnje kako bi idućih tjedana raspolagali velikim brojem doza koje se mogu upotrijebiti gdje god bude trebalo".
Ukrajina treba primiti osam milijuna doza cjepiva u okviru Covaxa, ali njihova isporuka, koja se očekivala sredinom veljače, kasni.
U međuvremenu Kijev je nabavio tek 500.000 doza AstraZenecina cjepiva proizvedenog u Indiji pod nazivom Covishield i prije tjedan dana počeo kampanju imunizacije.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen pozvala je početkom veljače zemlje članice EU-a da "ustupe dio" svog cjepiva Kijevu, ali zasad nijedna to nije učinila.
Michel je ujedno potvrdio potporu Bruxellesa Kijevu, rekavši da je on "najpouzdaniji partner Ukrajine".
"Nema Europe bez Ukrajine. Ujedinjuju nas iste vrijednosti: demokracija i vladavina prava", rekao je čelnik koji je u utorak obišao bojišnicu na istoku zemlje, gdje traje sukob ukrajinskih vlasti i proruskih pobunjenika.
Predsjednik Zelenski je pak rekao da "računa na potporu zemalja EU-a" u raspodjeli cjepiva. Kijev se nada da će uskoro dobiti još dva milijuna doza iz susjedne Poljske, dodao je.
Zelenski, kojeg oporba kritizira zbog toga što nije ranije nabavio cjepivo, pripisao je teškoće u opskrbi suparništvu bogatih zemalja koje imaju monopol na narudžbe i pozvao je EU u pomoć.
Ukrajina, bivša sovjetska republika s oko 40 milijuna stanovnika i jedna od najsiromašnijih europskih zemalja, dosad je prijavila gotovo 1,4 milijun zaraženih koronavirusom i 26.000 umrlih.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....