DISIDENTI O PROŽIVLJENIM UŽASIMA

Castrovi uznici: Živjeli smo sa štakorima i škorpionima

Zbog gotovo srednjovjekovnih uvjeta u zatvorima neki su se zatvorenici ozljeđivali ili čak pokušavali zapaliti
(FromL) Cuban dissident Omar Rodrigues Saludes, Julio Cesar Galvez Rodriguez, Ricardo Gonzalez Alfonso, Jose Luis Garcia Paneque and Lesxter Gonzalez give a press conference in Madrid on July 15, 2010. Seven Cuban dissidents arrived in Spain on July 14, 2010, following Cuba's surprise deal with the Roman Catholic Church on July 7 to gradually free 52 detainees after dissident hunger striker Guillermo Farinas nearly starved to death. AFP PHOTO/DOMINIQUE FAGET
 AFP

MADRID - Zatvorima u kojima Kuba drži političke zatvorenike slobodno šeću štakori i škorpioni, a uvjeti su toliko loši da su se neki zatvorenici pokušali i ubiti, ispričali su disidenti kojima je Havana ovog tjedna dopustila prebacivanje u Španjolsku.

- Higijena i zdravstvena situacija nije bila loša, bila je još gora od toga. Živjeli smo sa štakorima, žoharima, škorpionima i izmetom. Događale su se epidemije denga groznice i tuberkuloze - rekao je Julio Cesar Galvez, 65-godišnji novinar i jedan od prvih sedam disidenata kojima je dopušteno da napuste Kubu u utorak.

Uspjeh diplomacije

Disidenti su pušteni zahvaljujući dogovoru koji su vlasti u Havani prije tjedan dana postigle s Katoličkom crkvom, da se u iduća tri mjeseca iz kubanskih zatvora oslobodi 52 zatvorenika. Dogovor je velik uspjeh španjolske diplomacije, ali i pobjeda kubanskog disidenta Guillerma Farinasa, koji je štrajkom glađu tražio puštanje kubanskih političkih zatvorenika. Sedmoricu disidenata koji su stigli u utorak pratila su 33 člana uže obitelji, a u srijedu i četvrtak stigla su još četvorica disidenata te 25 članova njihovih obitelji.

Hrana i blato

Galvez, koji je služio 15-godišnju kaznu zbog toga što je u tajnosti radio za američke medije, kaže da je u zatvoru Villa Clara u ćelijama od po nekoliko četvornih metara smještano i do 40 zatvorenika. Vode za piće nisu imali dovoljno, a ona koju su i imali bila je kontaminirana. Hrana je pak često bila pomiješana s blatom.

- Juhu smo zvali juha od žirafe jer ste morali istegnuti vrat da biste vidjeli što je u njoj - rekao je.

Drugi disident koji je također stigao u ponedjeljak, 60-godišnji Ricardo Gonzalez Alfonso, rekao je da su disidenti smještani u zatvore stotinama kilometara od svojih domova kako bi se obiteljima otežali posjeti.

Normando Hernandez, jedan od dvojice disidenata koji su stigli u srijedu, rekao je da su neki zatvorenici bili toliko očajni zbog zatvorskih uvjeta da su se namjerno ozljeđivali kako bi bili prebačeni u bolnicu ili kako bi prisilili vlasti da poboljšaju uvjete.

- Vidio sam ljude kako si guraju igle u crni dio očiju. Vidio sam zatvorenike kako se zamataju u madrace od pjene i potom zapaljuju, zatvorenike koji si u oči ubrizgavaju urin i izmet, zatvorenike koji si ubrizgavaju benzin u intimne dijelove samo kako bi im se pomoglo - rekao je.

Protiv komunističkog režima bore se Crkva, pjesnici, majke i blogeri

Štrajkaši glađu - Katastrofalno stanje kubanskih disidenata ponovno je došlo u središte međunarodne javnosti u veljači, kada je zatvorenik Orlando Zapata Tamayo umro nakon dugotrajnog štrajka glađu. Štrajk je potom počeo Guillermo Farinas, koji je tražio puštanje političkih zatvorenika.

Elizardo Sanchez -Jedan od najpoznatijih kubanskih disidenata uhićen je zajedno s još 74 druga protivnika režima 2003., tijekom Crnog proljeća. Sada vodi Kubansku komisiju za ljudska prava i nacionalnu pomirbu, udrugu koja je ilegalna, ali je vlasti toleriraju, i koja tvrdi da je u zatvorima 167 političkih zatvorenika.

Dame u bijelom - Vjerojatno najpoznatiju disidentsku skupinu u Kubi čine žene i majke političkih zatvorenika. Od Crnog proljeća svake nedjelje nakon mise marširaju središtem Havane i traže da se njihovi muževi i sinovi puste na slobodu. Godine 2005. dobile su nagradu Saharov za slobodu.

Katolička crkva - Do 1990-ih članovi Komunističke partije nisu smjeli ići u crkvu, a nakon toga je Crkva bivala sve glasnija. Dosad najveće puštanje zatvorenika na slobodu dogodilo se 1998. nakon posjeta pape Ivana Pavla II., kada je Castro pomilovao 300 disidenata.

Yoani Sanchez - Blog Generation Y te 34-godišnjakinje smatra se pouzdanim izvorom vijesti o Kubi, a mjesečno bilježi 14 milijuna posjeta. Lani je dobila novinarsku nagradu njujorškog sveučilišta Columbia, ali joj nije bilo dopušteno otputovati u New York na dodjelu.

Raul Rivero - Pjesnik disidentskog pokreta sada živi u Madridu. Bio je među 75 aktivista uhićenih 2003. Tada je osuđen na 20 godina, ali je pušten potkraj 2004. U zatvoru mu je bilo dopušteno pisati samo ljubavne pjesme.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 03:40