LONDON - Lider britanskih konzervativaca David Cameron najavio je da će kampanju voditi cijelu noć s utorka na srijedu kako bi pridobio još koji glas prije sutrašnjih izbora.
Cameron je najavio da će u 24 sata, od utorka do sutra navečer, u finiš svoje kampanje unijeti “pravu energiju” jer postoje “još milijuni ljudi koje tek treba uvjeriti”.
Radnici u trećoj smjeni
Koga je lider konzervativaca planirao uvjeravati usred noći? Pekare, ribare i druge radnike u trećoj smjeni, sve kako bi dokazao da ničiji glas ne uzima zdravo za gotovo, kako su ga optužili liberali i laburisti nakon što je predstavio svoje planove za prve dane u Downing Streetu.
Posljednje ankete pokazuju da su konzervativci u maloj prednosti pred laburistima i liberalima, no još nije sigurno da će im to donijeti većinu. Britanija koristi većinski izborni sustav u kojem se u svakoj izbornoj jedinici bira kandidata s najvećim brojem glasova. Takav sustav ima svojih prednosti jer su zastupnici odgovorni točno određenoj skupini ljudi, a u britanskom sustavu polovicu tjedna provode u uredima u svojim izbornim jedinicama, gdje im se birači mogu izravno obratiti. No, to znači i da nije važan ukupan broj glasova, nego kako su oni raspoređeni. U određenim kombinacijama laburisti bi na ovim izborima i s manjim ukupnim brojem glasova mogli imati najveći broj zastupnika.
Marginalne jedinice
Ovaj sustav znači i da se kampanja ponajprije fokusira na tzv. marginalne jedinice, one u kojima je margina, tj. razlika između stranaka mala, odnosno u kojima nitko nema premoćnu većinu. Očekivalo se da će u takvim izbornim jedinicama Cameron voditi svoj ponoćni “blitz”, kako ga nazivaju britanski mediji.
Cameron se obrušio i na nova pravila dogovorena u državnoj administraciji, koja bi, ako ni jedna stranka ne bude imala apsolutnu većinu, omogućila premijeru Gordonu Brownu da ostane premijer još tjedan dana nakon izbora kako bi pokušao dogovoriti koaliciju s liberalnim konzervativcima. Iako se za nova pravila znalo i prije nego što je kampanja službeno počela, Cameron sada tvrdi da ga nitko o njima nije konzultirao i da ih planira ignorirati, formirati manjinsku vladu i iskoristiti zamah koji bi mu donijela izborna pobjeda.
Britanska tradicija predviđa jasan scenarij. Ako opozicija osvoji apsolutnu većinu, premijer ujutro podnosi ostavku kraljici, a ona lideru pobjednika daje mandat da sastavi vladu i njemu je prvi dan nakon izbora ujedno prvi radni dan. No, ako nitko nema apsolutnu većinu, formalno ne postoje jasna pravila.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....