SVE PALO U VODU

Čak tri države upravo su saznale da su u trgovinskom ratu sa SAD-om: ‘Nada se rasprsnula kao balončić od sapunice!‘

Nada medija i poslovnog svijeta da imenovanje Bessenta za šefa Treasurya znači više opreza kod uvođenja tarifa umrla je preko noći

Donald Trump i Elon musk

 Kena Betancur/Afp

Manje od 24 sata trajala je nada da Donald Trump unatoč predizbornim najavama možda neće zaustaviti pozitivni proces globalizacije koji je obilježio 20. stoljeće, a lansiran je je iz Europe kroz industrijsku revoluciju još u 18. stoljeću.

Manje od 24 sata, naime, trajale su spekulacije tržišnih sudionika i medija da je imenovanje iskusnog hedge fond menadžera Scotta Bessenta za šefa Tresuryja (pandan europskim ministrima financija) dokaz da će nova administracija biti oprezna jer je Bessant više puta javno upozorio kako bi trenutačna implementacija širokih tarifa bila opasna. Čim se doznalo da je Trump imenovao Bessenta tržišta su se poveselila da će stoga Trumpova administracija tarife uvoditi postepeno i oprezno.

CNN je citirao direktore koji su davali izjave u stilu ‘ogromno olakšanje‘, a Financial Times je još jučer konstatirao da je imenovanje Bessenta zaustavilo dramatično jačanje dolara prema euru, iako se radilo o blagoj promjeni nakon razdoblja brutalnog jačanja američke valute od 7 posto, itd.

A onda je na društvenoj mreži X Donald Trump ugasio očekivanja normalnije politike; objavio je ne samo da će uvesti široke tarife na svu robu iz NR Kine, nego i 25 postotne tarife na kompletni uvoz iz Kanade i Meksika. U međunarodnoj trgovini ovaj potez može se opisati samo kao brutalan – kao objava trgovinskog rata susjedima i Kini.

Trump tvrdi kako su granice s Meksikom i Kanadom ‘ridikulozno otvorene‘ te je upozorio da će držati tarife sve dok se ne zaustavi krijumčarenje fentanila kao i invaziju migranata. Trenutačno je nakon Trumpove objave dolarski indeks blago porastao, dok su snažno pali kanadski dolar i meksički pezos.

Kineski juan također je blago je pao. Radi se o radikalnoj izjavi Donalda Trumpa s dubokim implikacijama na tečaje velikih valuta, kompletne tečajne mehanizme, valutna područja, ekonomske aktivnosti, političku scenu i, naravno, međunarodnu trgovinu. Meksiko i Kanada čine više od 40 posto ukupnog američkog uvoza koji je prema podacima američkog Ureda za ekonomske analize u 2023. dosegao oko 3000 milijardi dolara.

Trump ostao dosljedan

Nebitno je li pravi razlog nametanja ogromnih tarifa Meksiku i Kanadi doista imigracija i šverc droge ili robusne izvozne aktivnosti. Kina primjerice u Meksiku godinama razvija robusne proizvodne kapacitete. Donald Trump je ostao dosljedan; nakon što su krenule prve spekulacije, bazirane na kadrovskim rješenjima, kako bi politike Trumpove administracije mogle izgledati više kao ‘busines as usual‘ (uobičajeni posao), pobjednik izbora 2024. hitno je de facto poručio da ne bi trebale podgrijavati nade kako je on, budući predsjednik, spreman hodati kao po jajima i oprezno pogledavati lijevo i desno, ne bi li uočio kakvu Scilu ili Haribdu. Njegov plan, evidentno, je ploviti samo naprijed, a tko će sve ostati važni član Trumpove posade u Bijeloj kući tek treba vidjeti.

U prošlom Trumpovom mandatu Bijela kuća je bila mjesto gdje su se suradnici dovozili i odvozili kao na tekućoj traci; pozdravljali su se kao neviđeni genijalci, a najčešće ispraćali kroz gorljive svađe i skandale.

Prve reakcije NR Kine na poruku Trumpa da će doista provoditi obećanja iz izborne propagande na kineskoj su državnoj televiziji proglašene ‘neodgovornima‘.

- Ekonomska globalizacija je nepovratan povijesni trend, izjavio je kineski potpredsjednik Han Zheng u utorak na otvaranju globalnog sajma opskrbnih lanaca u Pekingu. Dodao je da će Kina ‘raditi na izgradnji otvorenog svjetskog ekonomskog sustava i očuvanju stabilnosti te neometanog funkcioniranja globalnog industrijskog opskrbnog lanca‘.

Reakcije Kanade i Meksika mogu se opisati jednom riječju; snuždeno. Kanadski zamjenica ministra Chrystia Freeland rekla je da su trgovinske veze sa Sjedinjenim Državama najjače i najbitnije te upozorila da Kanada više uvozi iz Sjedinjenih Država nego Kine ili Japana. Konstatirala je da uz ovaj pristup da uopće ne znaju kako početi trgovinske pregovore.

Razbijen balončić od sapunice

Priča o tome kako su investitori i mediji brzo počeli interpretirati smjer Trupove politike kroz imenovanja brzo je dobila uzbudljiv završetak. Koliko god su informacije o imenovanju Bessenta budile dojam da ćemo gledati ipak mirniji scenarij od divlje vožnje najavljene tijekom kampanje rasprsnule su se kao balončić od sapunice. Trump kao da preferira da nepredvidljivost karakterizira njegovu politiku.

Trump je iznenadio i imenovanjima u odnosu na imenovanja iz svog prvoga mandata. Na kraju bi moglo ispasti da bi Trumpovim imenovanjima mogli biti najmanje zadovoljni klasični američki konzervativci koji u podjeli kolača nakon izborne pobjede dobivaju one manje među kadrovskim mrvicama buduće administracije. Kad američki demokrati ne bi bili toliko inficirani woke i cancel kulturom, možda bi čak konstatirali da nemaju ništa protiv Trumpovih imenovanja.

Velika novina koja se u zadnje dvije godine pretvorila u propagandni bilten Demokratske stranke jučer je objavila veliki članak u kojem opisuju da su konzervativci u panično-bijesnom modu jer je njihov lider, Donald Trump, upravo za ministricu rada imenovao manje poznatu republikanku koja je najpoznatija po tome što je – prijateljica sindikata.

U dijelu poslovnih krugova vlada panika jer je Lori Chavez-DeRemer jedna od rijetkih republikanki koja uporno podržava pro-sindikalnu legislativu na isti način kao njezin politički protivnik iz Demokratske stranke u distriktom koji obuhvaća dijelove.

Chavez-DeRemer samo je jedno od niza Trumpovih imenovanja koja nemaju veze s kadrovskim vizijama establishmenta Republikanske stranke. Musk, Kennedy ili Bhattacharya svakako nisu prezimena koja su do prije samo nekoliko mjeseci američki desničari vidjeli kao one koji će nositi Bijelu kuću.

Svi su očekivali više ‘užasnih‘ trumpovskih rješenja, kao što je imenovanje Matta Gaetza za glavnog državnog odvjetnika. Mainstream mediji taman su se zahuktali u kritiziranju imenovanja krajnjeg radikala na osjetljivu poziciju, ali je razotkriveno da se u jednoj istrazi Gaetz sumnjiči za opskurno sudjelovanje u razgranatom lancu sex traffickinga. Objavljeni su čak i dijagrami s fotografijima članova mreže i iznosi uplata, pa je Gaetzu velika karijera u Trumpovoj bijeloj kući propala prije nego je počela.

Nitko nije siguran hoće li Musk, Kennedy, Bhattachary ili Chavez-DeRemer ostati uz Trumpa tjedan dana ili četiri godine. Prva Trumpova administracija ukazivala je na kraća razdoblja, a prva imenovanja nakon izborne pobjede 2024. govore nam da su se kadrovski ukusi Trumpa promijenili; sada se doima još ambicioznijim. Povijest se može donekle ponavljati, ali i ne mora.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 09:40