AMNESTY TVRDI

Buknuo je veliki skandal u Srbiji, pljušte optužbe za špijuniranje, spominju se Izraelci, bijes i u Oslu: ‘Neprihvatljivo!‘

Amnesty Internatonal navodi forenzičke dokaze i svjedočanstva aktivista koji tvrde da su bili ‘hakirani‘

Aleksandar Vučić

 Sarah Meyssonnier/Afp

Srbijanski dužnosnici instalirali su špijunski softver domaće proizvodnje na telefone desetaka novinara i aktivista, piše Amnesty Internatonal (AI) u izvješću objavljenom u ponedjeljak, navodeći forenzičke dokaze i svjedočanstva aktivista koji tvrde da su bili ‘hakirani‘.

"U više slučajeva, aktivisti i novinari su izvijestili o sumnjivoj aktivnosti na svojim mobilnim telefonima nakon što su ih ispitali srbijanska policija i sigurnosne službe", navodi AI u izvješću.

U dva slučaja je za otključavanje telefona, prije nego su zaraženi srbijanskim Android spyware sustavom NoviSpy, korišten softver izraelske tvrtke za nadzor Cellebrite DI.

Uz pomoć špijunskog sustava NoviSpy, kopirani su kontakti u telefonima koji su potom prebačeni na server pod kontrolom srbijanske vlade.

NoviSpy, iako je tehnički manje napredan od vrlo invazivnog špijunskog softvera kao što je Pegasus, omogućuje srbijanskim vlastima snimanje osjetljivih osobnih podataka s ciljanog mobitela i omogućuje daljinsko uključivanje mikrofona ili kamere na mobitelu.

"Srbijanske vlasti koriste tehnologiju nadzora i taktike digitalne represije kao instrumente šire državne kontrole i represije usmjerene protiv civilnog društva", stoji u izvješću AI-a.

U njemu se, između ostalog, i spominje da srpski MUP koristi i forenzički alat za izvlačenje podataka iz mobilnih telefona koji je dobila na poklon od Norveške, a nabavljen je preko Agencije UN-a za projektne usluge (UNOPS).

Radi se o paketu koji je isporučen MUP-u Srbije od 2017. do 2021. kako bi se toj zemlji pomoglo u borbi protiv organiziranog kriminala.

Amnesty dodaje da je norveška vlada privremeno bila obustavila isporuku uređaja tvrtke Cellebrite Srbiji 2018. Norveško veleposlanstvo u Beogradu izrazilo je zabrinutost zbog tog programa, ali ga je UNOPS naposljetku isporučio u lipnju 2019.

Izraelci: ‘Istražujemo, kontaktirali smo ih‘

Prema AI-u, Srbija je primila uređaje tvrtke Cellebrite u okviru širokog paketa pomoći kako bi se Srbiji pomoglo da ispuni zahtjeve vezane uz proces integracije u EU.

Zamjenica norveškog ministra vanjskih poslova Maria Varteressian rekla je za Reuters da su optužbe iznesene u izvješću "alarmantne, i ako se pokažu točne, neprihvatljive". Dodala je da će se norveške vlasti sastati sa srbijanskim vlastima i UNOPS-om krajem mjeseca.

"Očekujemo da UNOPS istraži te optužbe", rekla je Norvežanka.

Srbijanski MUP, ministarstvo vanjskih poslova i obavještajna agencija BIA nisu se odazvali zahtjevu za komentarom.

Prozvode Cellebritea naveliko koriste brojne policije diljem svijeta, uključujući i američki FBI.

Točne optužbe?

Marketinški direktor tvrtke David Gee je rekao da bi, ukoliko se optužbe AI-a pokažu točnim, to predstavljalo kršenje sporazuma o dozvoli za krajnjeg korisnika te bi rezultiralo suspenzijom korištenje njihove tehnologije.

The Times of Israel javlja da je tvrtka Cellebrite DI priopćila kako istražuje navode da su srpski dužnosnici koristili njezin softver za hakiranje telefona desetaka novinara i aktivista kako bi instalirali špijunski softver na njihove uređaje.

Cellebrite proizvode naširoko koriste razna tijela za provođenje zakona, uključujući FBI, za otključavanje pametnih telefona i traženje dokaza na njima. Direktor marketinga Cellebritea David Gee potvrdio je da tvrtka istražuje optužbe Amnestyja.

"Ako su te optužbe točne, to bi potencijalno moglo predstavljati kršenje našeg licencnog ugovora za krajnjeg korisnika", rekao je Gee za Reuters. Ako je to slučaj, kako navodi, Cellebrite bi mogao obustaviti korištenje svoje tehnologije od strane srpskih vlasti.

Postavljanje softvera za nadzor na uređaje "apsolutno nije ono što radimo", istaknuo je Gee i doda da je Cellebrite počeo kontaktirati srbijanske dužnosnike, ali je odbio iznijeti detalje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 21:03