KRAJ DUGOG ČEKANJA

Bugari i Rumunji od prvog dana nove godine u Schengenu

Ministri Europske unije uspjeli su postići potreban konsenzus nakon što je Austrija odustala od rezerve koju je imala do sada

Bugarska i Rumunjska bile su na čekanju još od 2011., a tehničke uvjete za članstvo u Schengenu, prema ocjenama Europske komisije, ispunile su prije nekoliko godina

 Daniel MIHAILESCU/AFP/Profimedia

Države koje su najdulje bile u čekaonici za ulazak u Schengen su konačno postigle svoj cilj. Bugarska i Rumunjska će od 1. siječnja sljedeće godine biti dio ove zone slobode kretanja, odlučili su u četvrtak ministri unutarnjih poslova zemalja članica Europske unije.

Prema toj odluci će se prvog dana sljedeće godine ukinuti kontrole na unutarnjim kopnenim granicama između Bugarske i Rumunjske. Ministri EU su potreban konsenzus uspjeli postići nakon što je Austrija odustala od rezerve koje je imala do sada.

- Ovo je velika pobjeda za Bugarsku, Rumunjsku i cijelu Europu - priopćilo je mađarsko predsjedništvo Europske unije.

Bugarska i Rumunjska su još od 2011. godine bile na čekanju, a tehničke uvjete za članstvo u Schengenu su prema ocjenama Europske komisije ispunile prije nekoliko godina, čak i prije Hrvatske koja je zasad posljednja, ali prije Bugarske i Rumunjske, ušla u Schengen. Mnoge zemlje koje su se protivile članstvu Bugarske i Rumunjske u Schengenu su kao argument koristile činjenicu da je nad tim državama EU držala takozvane mehanizme verifikacije i suradnje zbog vladavine prava i borbi protiv korupcije. U međuvremenu je Europska komisija okončala taj monitoring koji je postojao još od ulaska tih dviju država u EU 2007. godine.

Prošle su godine ukinute kontrole putovnica na zračnim lukama za putnike iz Bugarske i Rumunjske prema drugim zemljama Schengena i obratno. Sada se to proširuje i na kopnene granice.

Prema priopćenju Europske komisije, od prosinca 2023. Rumunjska i Bugarska su poduzele sve neophodne mjere da bi osigurale nesmetanu primjenu šengenskih pravila.

Šengenska zona sada pokriva 29 europskih država koje su ukinule granične kontrole među sobom, omogućujući slobodno i neograničeno kretanje ljudi. Ta zona sada obuhvaća gotovo sve članice Europske unije, osim Irske i Cipra. Ali dio Schengena su Norveška, Švicarska, Lihtenštajn i Island, koji nisu članice Europske unije. Za nove članice EU ulazak u Schengen je obveza, a ne samo slobodni izbor.

Ukidanje kontrola na unutarnjim granicama između zemalja članica Europske unije građani smatraju jednim od najvećih uspjeha projekta ujedinjenja Europe. To je olakšalo putovanje, ali i prekogranično kretanje radnika.

Međutim, upravo u vrijeme kada se zona Schengena širi prijemom novih članica, njezin opstanak je ozbiljno ugrožen. Mnoge članice Europske unije su suspendirale Schengen i uvele kontrole na granicama da bi spriječile nezakonite migracije. Tako su učinile i Slovenija na granici s Hrvatskom, Austrija na granici sa Slovenijom, Njemačka na granici s Austrijom, a odnedavno i Nizozemska na granicama s Belgijom i Njemačkom. Prema pravilima Schengena, privremena suspenzija je moguća, ali samo kao krajnja i privremena mjera koja se mora opravdati postojanjem rizika po nacionalnu sigurnost. No neke zemlje već godinama drže kontrole na unutarnjim granicama Schengena iako se Europska komisija tome protivi. Komisija je nemoćna i ne poduzima nikakve mjere prema tim zemljama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. siječanj 2025 14:44