RIZIK SURADNJE

Amerikanci najavili sankcije Naftnoj industriji Srbije: ‘Ruski vlasnici koriste dio profita za financiranje agresije na Ukrajinu‘

Naftna industrija Srbije od 2008. godine u većinskom je vlasništvu ruske državne tvrtke Gazprom Njeft
 Andrej Privizer/alamy/alamy/profimedia/Andrej Privizer/alamy/alamy/profimedia

Ruski vlasnici Naftne industruje Srbije (NIS) koriste svoj dio profita za financiranje brutalne agresije protiv Ukrajine i ugrožavanje stabilnosti na Balkanu i Europi, a ne za ulaganje u budućnost Srbije, poručilo je veleposlanstvo SAD-a u odgovoru beogradskim medijima nakon najave mogućih sankcija NIS-u.

U povodu najave da bi SAD mogao uvesti sankcije NIS-u, američko veleposlanstvo nije moglo komentirati tu vijest, ali je istaknulo kako je dugo poznato da postoji rizik suradnje s ruskim tvrtkama, posebice u energetskom sektoru.

Mogućnost da će nova američka administracija izabranog predsjednika Donalda Trumpa uvesti sakcije NIS-u najavio je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić 13. prosinca, ustvrdivši kako postoji "neka vrsta službene potvrde" da će odluka stupiti na snagu 1. siječnja zbog ruskog vlasništva u NIS-u.

U odgovoru za Euronews Srbija, iz veleposlanstva su naglasili da je NIS nacionalni resurs za Srbiju, ali da ruski vlasnici koriste dio profita za financiranje agresije na Ukrajinu.

"NIS je dragocjen nacionalni resurs za Srbiju koji je vrijedio više od dvije milijarde dolara 2008. godine, kada je Gazprom kupio više od polovice svojih akcija za mali dio njihove tržišne vrijednosti, a sada je najprofitabilnija kompanija u Srbiji", navelo je američko veleposlantvo u Beogradu.

Naftna industrija Srbije od 2008. godine u većinskom je vlasništvu ruske državne tvrtke Gazprom Njeft i njezine krovne kompanije Gazprom.

Prema podacima Središnjeg registra vrijedonosnih papira, Gazprom Njeft i Gazprom imaju 56,15 posto vlasništva, dok je 29,87 posto u vlasništvu Srbije.

Beograd se od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. odbija pridružiti zapadnim sankcijama Moskvi i nastavlja održavati veze sa dužnosnicima u Kremlju.

Srbija u energetskom sektoru dominantno ovisi o ruskom plinu, ali je poduzela mjere za preusmjerenja pravaca opskrbe i dobavljača.

Posljednji sporazum o isporukama plina, koji su u jeku invazije na Ukrajinu u svibnju 2022. dogovorili predsjednici Rusije i Srbije Vladimir Putin i Aleksandar Vučić, traje do ožujka 2025. godine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. siječanj 2025 18:07