CURE INFORMACIJE

Amerikanci konačno otvorili kineski špijunski balon i ostali u šoku što su pronašli, priča je dobila neočekivani zaokret!

Objavljena su saznanja analize sadržaja balona koji je na kraju srušio američki borbeni zrakoplov

Selfie pilota špijunskog zrakoplova s kineskim balonom

 /Ministarstvo Obrane Sad-a

Kineski špijunski balon koji je preletio Sjedinjene Države 2023. godine, što je u trenucima prijelomnih borbi u Ukrajini i redovitih ‘bliskih susreta‘ i misterioznih incidenata u zraku i na moru između aktera koji se nalaze na suprotnim stranama po pitanju ruskog rata u Ukrajini izazvalo veliku zabrinutost u SAD-u, bio je prepun američke tehnologije koja mu je omogućila špijuniranje Amerikanaca.

Ovu je informaciju u ponedjeljak, predstavivši je kao svoju ekskluzivu, prenio američki magazin Newsweek, pozivajući se na dva izvora koji imaju izravna saznanja o tehničkoj analizi koju je provela američka vojska.

Otkriće satelitskog komunikacijskog modula, senzora i drugih tehnologija najmanje pet američkih tvrtki u kineskom balonu, kako piše Newsweek, naglašava neuspjeh američkih nastojanja da se ograniči izvoz tehnologije koja bi mogla imati vojnu upotrebu glavnom rivalu Kini, kao i u zemlje kao što su Rusija i Iran, saveznici Pekinga. Također, postavlja se pitanje uloge privatnih tvrtki koje prodaju svoju opremu globalno u održavanju kontrole nad krajnjim korisnicima tehnologije dvostruke namjene, koja može imati vojno-obrambenu platformu, ali i civilnu upotrebu.

Jedan kineski patent koji je analizirao Newsweek opisuje komunikacijski sustav upravo za takav balon kakav je preletio SAD, a koji se temelji na korištenju satelitskog primopredajnika američke tvrtke, a koji bi koristili kontrolori balona u Kini za komunikaciju s njim i koji bi slao podatke natrag. Primopredajnik je, pritom, lako dostupan za nabavku na internetu.

Divovski bijeli balon ušao je u Sjedinjene Države preko Aljaske u siječnju 2023. i letio na velikoj visini preko Kanade i američkog srednjeg zapada, a izazvao je golemu pozornost javnosti i zabrinutost prije nego što ga je 4. veljače oborio borbeni zrakoplov F-22 u blizini obale Južne Karoline. Procijenjeno je da je balon bio visok oko 60 metara s visećim okvirom tamne boje promjera najmanje devet metara. U okviru se nalazio otprilike tri metra dugačak tehnički teret, koji je uključivao sofisticiranu opremu za nadzor, od koje je dio bio smješten u prijenosnom ručnom hladnjaku, kako navode izvori Newsweeka.

Iridium: ‘Ne možemo znati‘

Peking je tada priopćio da se radi o meteorološkom balonu kojeg je jak vjetar skrenuo s putanje te su prozvali Sjedinjene Države za pretjeranu reakciju, no, kako tvrde anonimni izvori za Newsweek, tehnički teret omogućio je balonu istraživanje i snimanje fotografija te prikupljanje drugih obavještajnih podataka.

Balon je također mogao nositi radijski upravljane jedrilice za prikupljanje detaljnih podataka, budući da je imao čitavo jedno prazno spremište, navode izvori. Kineski znanstvenici, stoji u dokumentima o svemirskom istraživanju koje je pregledao Newsweek, razvili su jedrilice koje se koriste u kombinaciji s takvim balonima.

PROČITAJTE VIŠE: Dokumenti o misterioznim kineskim balonima: Čini se da je Vlada SAD-a dobar dio zatajila javnosti

Analizu dijelova izvađenih iz špijunskog balona i onoga za što se čini da su dva druga balona čiji su dijelovi prikupljeni na drugim lokacijama, proveo je Nacionalni obavještajni centar za zrak i svemir (NASIC) u Ohiju, gdje njihov specijalizirani odjel ispituje stranu tehničku opremu, rekli su izvori. Newsweek ističe da nije imao uvid u samu analizu od 75 stranica.

Zračna baza Wright-Patterson u Ohiju, gdje je sjedište NASIC-a, izjavila je da "nema nikakve veze s ovim incidentom" i uputila da se upiti šalju Pentagonu. Pentagon je, pak, sve prebacio na FBI, a FBI je odbio komentirati. Administracija bivšeg predsjednika Joe Bidena ustvrdila je da je balon dio opsežnog programa nadzora kojim Kina upravlja u desecima zemalja.

Tehnologija koju su identificirali izvori odgovara onoj u nagrađenom patentu znanstvenika s Instituta za istraživanje zračnih informacija Kineske akademije znanosti (CAS) u Pekingu, koji je povezan s kineskom vojskom i njezinom industrijskom obrambenom bazom. Patent je uključivao modul za razmjenu kratkih poruka nazvan Iridium 9602, a koji je koji je proizveo Iridium, globalni pružatelj usluga satelitskih komunikacija sa sjedištem u Virginiji - smještenom manje od oko osam kilometara od sjedišta CIA-e.

image

Vađenje kineskog balona iz oceana nakon rušenja kod obala Južne Karoline

U.s. Navy/zuma Press/profimedia/U.s. Navy/zuma Press/profimedia

Patent je označen kao "Uređaj i metoda za sigurnosnu kontrolu i pozicioniranje balona na velikim visinama". Analiza materijala izvađenog iz balona pokazala je da je on sadržavao upravo komunikacijski sustav Iridium, kao i tehnologiju četiriju drugih američkih tvrtki i najmanje jedne švicarske tvrtke, rekli su izvori. "Kineska tvrtka im ne bi omogućila punu satelitsku pokrivenost u SAD-u", rekao je jedan od izvora, bivši zaposlenik savezne obavještajne službe.

Kineska akademija znanosti i kinesko veleposlanstvo u Washingtonu, ističe Newsweek, odbili su odgovoriti na pitanje je li balon koristio američku tehnologiju.

Ipak, veleposlanstvo je ponovilo staru kinesku tvrdnju da se balon slučajno našao iznad SAD-a. "To što je kineski civilni bespilotni zračni brod zalutao u američki zračni prostor bila je nesreća izazvana višom silom. Cepelin, korišten za meteorološka istraživanja, nenamjerno je dolutao u SAD zbog zapadnih vjetrova i njegove ograničene sposobnosti samoupravljanja. Kina je ove detalje stavila na raspolaganje američkoj strani, nakon ozbiljne provjere i u najkraćem mogućem roku", rekao je glasnogovornik Liu Pengyu.

U Iridiumu, gdje navode da je njihov najveći kupac Ministarstvo obrane SAD-a, kažu da ne mogu znati tko su njihovi krajnji kupci, a postoje i tržišta preprodaje za njihove proizvode. Iridium je potvrdio da ima partnere u Kini, ali ih je odbio identificirati, navodeći kao razlog komercijalnu konkurenciju. Rečeno je da nemaju bivših ni sadašnjih odnosa s CAS-om ili njezinim Institutom za istraživanje zračnih informacija.

"Sigurno ne dopuštamo da naši radio uređaji ili naši moduli završe i budu korišteni na način na koji ne bi smjeli", rekao je Jordan Hassim, Iridiumov izvršni direktor za komunikacije. "Ne postoji način da znamo čemu služi određeni modul. Moramo znati specifičan modul. Za nas bi to mogao biti kit koji nosi oznaku za praćenje, mogao bi biti polarni medvjed, istraživač koji se penje po planini", opisao je slikovito.

Lupanje potrganim vratima

Iridium je rekao da se 9602 modul za satelitsku komunikaciju može izvoziti u Kinu bez licence, osim za zabranjenu krajnju upotrebu ili krajnjeg korisnika, ali to je na partnerskoj tvrtki da utvrdi. Kad bi Iridium doznao za zlouporabu, odmah bi pokrenuo suradnju s partnerima, uključujući američku vladu, kako bi to onemogućili, rekao je Hassim.

Modul 9602, koji stane u dlan, tvrtka prodaje kao "kritične podatkovne komunikacije neophodne za istinski globalna rješenja". Može se kupiti putem interneta u SAD-u od brojnih dobavljača za manje od 150 američkih dolara.

Druge američke tvrtke čiji su dijelovi identificirani u balonu su Texas Instruments, Omega Engineering, Amphenol All Sensors Corporation i Onsemi, kako navode izvori. Tehnologija koju je izradio STMicroelectronics iz Švicarske također je bila u balonu. Texas Instruments i STMicroelectronics rekli su za Newsweek kako nisu znali da su njihovi dijelovi u balonu, ali da poštuju izvozne kontrole. Druge tvrtke nisu odgovorile na upite američkog lista.

Balon koji je preletio Ameriku 2023. nije bio jedini, budući da su kineski susjedi prijavili češće misije. Također, taj balon je daleko od jedinog primjera zapadne tehnologije koju protivnici koriste protiv samog Zapada i saveznika - drugi primjer je američka tehnologija pronađena u ruskim oružanim sustavima u Ukrajini.

Jedan izvor kaže da je, na iznenađenje istražitelja, tehnički teret balona uključivao jeftini, obični prijenosni hladnjak, kakav bi se mogao kupiti na benzinskoj postaji. "Ali pametno je sredstvo jer je lagan, pluta, održava stvari suhima", naveo je izvor, koji kaže da je hladnjak sadržavao tvrde diskove za pohranu informacija, uključujući fotografije.

Američki sustav kontrole izvoza bio je manjkav i nije funkcionirao na odgovarajući način kada je Kina posrijedi, kaže James Mulvenon, šef obavještajnog odjela konzultantske tvrtke Pamir Consulting, specijalizirane za savjetovanje kompanija koje ulažu u Kini. "Cinik u meni rekao bi da govorimo o tome da mi zalupimo vrata staje najjače što možemo nakon što je konj već izbio šarke. Revolucija modernizacije kineske vojske započela je 1998. Sada je 2025.", rekao je Mulvenon za Newsweek.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
11. veljača 2025 14:55