ŠTITI IH

ZAVJET ŠUTNJE Nijemci pokušali slomiti Josipa Perkovića, no o udbaškim suradnicima nije rekao ni riječi

Proteklih su ga mjeseci svakodnevno pokušavali pridobiti za suradnju. Nisu uspjeli
 Goran Sambolec/CROPIX

Iza zidina münchenskog zatvora Stadelheim, Udbinim šefovima Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču ovoga ljeta nije nimalo lako. Karijere im završile, oni se skrasili u mirovini, a našli se u ulozi zatvorenika. I to ni manje ni više nego u Njemačkoj, koja slovi za zemlju strogog pravosuđa i koja ih tereti za organiziranje likvidacije Inina direktora Stjepana Đurekovića, piše Slobodna Dalmacija.

Njih su dvojica u odvojenim ćelijama. Susrest će se tek na Visokom zemaljskom sudu gdje će im sljedećih mjeseci suditi. Iz onoga što je vidljivo i čime raspolažu njemački istražitelji i sudstvo, čekaju ih teški dani.

Nakon Perkovića, Državno odvjetništvo u Karlsruheu podignulo je i optužnicu protiv Mustača, zbog sumnje u počinjeno kazneno djelo pomaganja u ubojstvu Đurekovića. Ovo je treća optužnica u slučaju Đureković, nakon one protiv Krunoslava Pratesa i Perkovića. U optužnici se navodi da je Mustač od 1982. do listopada 1985. bio voditelj SDS-a i nadređeni Perkoviću kojemu je, vjerojatno u proljeće 1982., naredio organiziranje i ubojstvo Đurekovića.

U tu svrhu, kako se navodi u optužnici, Josip Perković je stupio u kontakt s Krunoslavom Pratesom, koji je 2008. godine osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog sudioništva u ubojstvu Đurekovića, i uputio ga u planove o ubojstvu.

Potom je Prates izradio kopiju ključa garaže u Wolfratshausenu, koju je Đureković koristio kao tiskaru, te ključeve predao Perkoviću, a ovaj ih osobno ili preko treće osobe predao izvršiteljima ubojstva, koji su 28. srpnja 1983. dočekali i usmrtili Đurekovića.

Što očekuje one koji su optuženi da su organizirali Đurekovićevo smaknuće i u njemu sudjelovali ako se potvrde navodi optužnice?

Mustač i Perković za sada poriču bilo kakvu umiješanost. Za Perkovića se zna da će mu suđenje početi 13. listopada 2014.

Prema riječima sutkinje Andree Titz, voditeljice Službe za odnose s javnošću suda u Münchenu, Sudsko vijeće odredilo je i privremeni raspored suđenja. Kako bi se proveli svi predviđeni dokazi zakazano je 61 ročište.

Tako bi suđenje Perkoviću trebalo trajati do 28. travnja 2015.

Vijeće je zaključilo da iz činjeničnog stanja za koje se optužnicom tereti Perkovića ne proizlazi samo kazneno djelo pomaganja, nego da se radi i o sudioništvu u ubojstvu. Za tu težu kvalifikaciju predviđena je kazna doživotnog zatvora.

Zanimljivo je da je postupku protiv Pratesa član sudskog vijeća bio sudac dr. Manfred Dauster, koji je sada predsjednik sudskog vijeća u slučaju Perković, a to znači - dobro upoznat sa svim pojedinostima optužnice.

Proteklih dana, doznajemo, optuženog Josipa Perkovića je posjetila i kćerka uz koju je jako emocionalno vezan i bio je to dirljiv susret.

S druge strane, neke udruge hrvatskih iseljenika će tijekom suđenja Perkoviću i Mustaču pokrenuti u Münchenu velike prosvjede, pozivajući sve žrtve Udbe i njihove obitelji da im se priključe.

Perković dosta vremena provodi i na zatvorskom bolničkom odjelu, jer sve mu to nije lako izdržati psihički i fizički. Ćelija u kojoj se nalazi dosta je skučena, s vrlo malo svjetla.

Njemački istražitelji proteklih su mjeseci svakodnevno razgovarali s Perkovićem i pokušavali ga pridobiti za suradnju. Navodno su ga istražitelji pitali o mnogim konkretnim imenima udbaša, njegovih suradnika, ali on nije bio spreman na izjave.

Hoće li taj stav promijeniti na suđenju i hoće li njegovi iskazi pridonijeti rasvjetljivanju i otvoriti Pandorinu kutiju nekih drugih brutalnih likvidacija brojnih drugih hrvatskih političkih emigranata na njemačkom teritoriju od 1967. pa do 1989., ostaje za vidjeti, piše Slobodna Dalmacija .

.



Jednosatna emisija o zločinu

I njemački mediji se vrlo intenzivno pripremaju za suđenje. Ugledna njemačka televizijska kuća iz Bavarske uoči suđenja Perkoviću emitirat će jednosatnu emisiju u kojoj će milijunskom njemačkom gledateljstvu prikazati cijeli slučaj Perković i ubojstvo Stjepana Đurekovića

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 04:47