EUROPARLAMENTARAC

ZAŠTO JE ANDREJ PLENKOVIĆ KAPITULIRAO PRED KARAMARKOM? Mnogi mu govore 'super si, samo tebe čekamo', ali u javnosti šute

Za savjet je pitao i kolege iz EP-a, neki su htjeli da se kandidira, ali su mu drugi rekli da pričeka
 Matea Petrović/CROPIX

Iako stranački izbori u HDZ-u još nisu raspisani, sve su manji izgledi da će se u utrku za predsjedničko mjesto uključiti Andrej Plenković, kao jedini pravi protukandidat Tomislavu Karamarku.

Iako se Plenković još javno ne izjašnjava, u analizi koju objavljuje najnoviji Globus navode se četiri razloga zbog kojih su sve manje šanse da se europski parlamentarac i potpredsjednik Odbora za vanjske poslove EP-a odluči za kandidaturu.

Bolje je pričekati

Prije svega postojala bi opasnost da ga sadašnji vrh HDZ-a optuži da ruši Vladu u kojoj je Karamarko prvi potpredsjednik. Naime, u slučaju stranačkog poraza utjecaj sadašnjeg šefa HDZ-a, u tom za naše prilike dosad neviđenom manevriranju između premijera i Mosta, bio bi sveden na minimum. Drugo, iako u HDZ-u, iza kulisa, mnogi zagovaraju Plenkovića za novog šefa, nitko zasad nema hrabrosti da to kaže javno. Treće, Andrej Plenković iza sebe ima dva poraza u političkoj karijeri, kao šef kampanje Mate Granića 2000. godine i kao kandidat za zamjenika Jadranke Kosor na stranačkim izborima na kojima je trijumfirao Karamarko. I četvrto, mandat u Europskom parlamentu traje mu još tri i pol godine pa bi, još u punoj političkoj snazi, dočekao stranačke izbore za četiri godine.

Kako Jutarnji saznaje, Plenković se oko moguće kandidature konzultirao i s europskim kolegama u parlamentu, od kojih ga neki nagovaraju da se suprotstavi Karamarku, a drugi tvrde da je bolje pričekati. Naime, u europskoj političkoj praksi, što zna i Plenković, nema mnogo primjera da se ruši šef stranke koja obnaša vlast.

Rejting u stranci

Zbog svega toga šanse Andreja Plenkovića na stranačkim izborima ipak nisu idealne, iako mnogi smatraju da bi pobijedio glatko. Ako bi izgubio, to bi se bez sumnje odrazilo na njegov rejting u stranci, a ima i onih koji tvrde da odustajanjem od kandidature Plenković potpisuje konačnu kapitulaciju u HDZ-u. - Ako i izgubi od Karamarka, ostat će u igri. Ako sada propusti šansu, novu neće imati jer će ga hadezeovci smatrati kalkulantom - tvrdi jedan veteran stranke.

Andrej Plenković slovi kao izuzetno uspješan političar u Europskom parlamentu, a sve vrijeme otkako radni tjedan provodi u Bruxellesu i na brojnim putovanjima pomno prati što se događa u zemlji i održava kontakte s mnogim utjecajnim članovima stranke. Kad ga nagovaraju da se suprotstavi Karamarku, Plenković odgovara da u politici treba biti realan i ocijeniti sve okolnosti. Mnogi mu nezadovoljnici u stranci govore “super si, samo tebe čekamo”, ali se javno ne izjašnjavaju. U svojoj programskoj viziji Plenković stranku vidi na desnom centru i sigurno nije sretan što se koketira s marginalnim strankama, desnijim od HDZ-a.

Govori jezike

Za razliku od Karamarka, Plenković je iznimno elokventan, sjajno se snalazi u krugovima visoke europske politike, govori jezike i vrlo je komunikativan. Kad bi vodio HDZ, bio bi prije svega okrenut vrućim, ali ključnim temama, poput rasta, otvaranja novih radnih mjesta, položaja mladih. Plenkovićeva konačna odluka ovisi i o tome što će se događati do izbora u HDZ-u. Počne li Vlada napokon funkcionirati, i položaj Tomislava Karamarka bit će učvršćen. U protivnom, sve su opcije otvorene, pa i ta da u trku za uskoči Andrej Plenković.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. studeni 2024 01:48