USPJEH U BAVARSKOJ

ZAPEO U UTROBI NAJDUBLJE JAME 'Bio je dolje 7 dana. Kad je HGSS stigao, izvučen je za 48 sati'

 HGSS/Cropix

Prigodom promocije svoje nove knjige “K2 – Trijumf i tragedija” sinoć u Blatu, Stipe Božić je, kako piše Slobodna Dalmacija , komentirao spašavanje ozlijeđenog njemačkog speleologa iz najdublje i najduže jame u Njemačkoj.

Naime, 52-godišnji Johann Westhaueser s još dvojicom kolega istraživao je Riesending-Schachthöhle, najdublju i najdužu jamu u bavarskim Alpama, kada mu je još 7. lipnja, na dubini od 860 metara i četiri kilometra od ulaza, s 50 metara visine na glavu pao kamen.

Teško je ozlijeđen, i zbog teškog pristupa terenu, strmih i uskih prolaza u spilju, zahtjevna akcija izvlačenja potrajala je 11 dana. Bilo je angažirano 70-ak spasilaca iz Njemačke, Austrije, Italije i Švicarske, a zahtjev za pomoć upućen je i Hrvatskoj te se 26 pripadnika Hrvatske gorske službe spašavanja priključilo akciji.

– On je bio sedam dana dolje, a da ga Nijemci nisu makli procjenjujući da mu prvo trebaju stabilizirati stanje. Kada smo se mi uključili, izvučen je za 48 sati. To je dokaz koliko je HGSS zapravo jak u speleospašavanju, a koliko neki još ne shvaćaju da to trebamo razvijati. Mi bismo Johanna u Hrvatskoj izvukli za tri do četiri dana, a ovako je sve skupa trajalo 11 dana. A, eto, svi imaju svoje prioritete.

Mi speleospašavanje dosta razvijamo i na to smo ponosni. Njemački speleolog je dobro, stabilno u bolnici i bit će uskoro pušten. Zadobio je težak potres mozga, koji se u međuvremenu već smirio, jer je dolje hladno – kazivao je Stipe Božić.

Sudjelovanje u ovoj akciji speleospašavanja potvrda je da Hrvatska pripada u sam svjetski vrh spašavanja, s obzirom da su naši GSS-ovci sudjelovali u jednom od najzahtjevnijih i najopasnijih dijelova. Presudno je bilo njihovo iskustvo na sličnim terenima.

– Ne samo da su sudjelovali u tom vrlo važnom i zahtjevnom, pa i opasnom dijelu, nego su to odradili u rekordnom vremenu, premda mi u spašavanju ne priznajemo nikakve rekorde. Za nas je rezultat isključivo sigurnost i spašeni ljudski životi. Znači, brzina nije bitna. Ovo se provelo iznimno brzo, trostruko brže nego što se očekivalo – zaključuje Vinko Prizmić, pročelnik HGSS-a.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 08:02