PRIOPĆENJE HNB-a

ZAKLJUČAK NAKON SJEDNICE SAVJETA HRVATSKE NARODNE BANKE 'Likvidnost domaćeg financijskog sustava na iznimno je visokoj razini'

 
Hrvatska narodna banka
 Goran Mehkek / CROPIX

Likvidnost domaćega financijskog sustava, potaknuta ekspanzivnom monetarnom politikom, i nadalje je na iznimno visokoj razini, priopćeno je u srijedu sa sjednice Savjeta Hrvatske narodne banke (HNB), na kojoj se raspravljalo i o očekivanim kretanjima u ovoj godini, koju bi mogla obilježiti snažna kontrakcija gospodarske aktivnosti.

Prvi rezultati Državnog zavoda za statistiku pokazuju da se u prvom tromjesečju 2020., prema desezoniranim podacima, gospodarska aktivnost smanjila za 1,2 posto u odnosu na prethodno tromjesečje, pa se godišnja stopa rasta usporila na 0,4 posto.

U drugom se tromjesečju, kao posljedica pandemije koronavirusa i restriktivnih mjera uvedenih tijekom travnja i većeg dijela svibnja, može očekivati još izrazitije snižavanje realnog BDP-a, stoji u priopćenju.

Pad broja oboljelih od Covida-19 i postupno popuštanje mjera krajem svibnja, čini se, pridonijeli su djelomičnom ublažavanju kontrakcije u pojedinim segmentima gospodarstva, što je pratio i djelomičan oporavak indeksa pouzdanja proizvođača i potrošača u odnosu na rekordno nisku razinu zabilježenu u travnju, ističe se dalje u priopćenju.

I na tržištu rada, nakon snažnog pogoršanja pokazatelja u ožujku i travnju, prvi rezultati za svibanj upućuju na manje nepovoljna kretanja. Godišnja stopa inflacije potrošačkih cijena smanjila se s ožujskih 0,6 posto na u travnju zabilježenih -0,2 posto, a najveći doprinos tome dao je pad cijena naftnih derivata.

Prosječni tečaj kune prema euru aprecirao je tijekom svibnja u odnosu na prosječnu travanjsku razinu, a u posljednjih je nekoliko dana svibnja blago deprecirao. Kako bi stabilizirao tečaj kune prema euru u trenutku kada su se na tržištu pojavile veće pojedinačne kupnje deviza, HNB je u četiri navrata tijekom svibnja bankama izvan aukcija prodao manje iznose deviza, kaže se.

Likvidnost domaćega financijskog sustava, potaknuta ekspanzivnom monetarnom politikom HNB-a, i nadalje je na iznimno visokoj razini, čemu je pridonio i HNB-ov otkup državnih vrijednosnih papira u travnju. Godišnji se rast ukupnih plasmana u travnju usporio, pri čemu je zabilježeno usporavanje rasta kredita stanovništvu, a u manjoj mjeri i poduzećima, navodi se u priopćenju.

Savjet HNB-a raspravljao je i o očekivanim gospodarskim kretanjima za cijelu 2020. godinu, koju bi mogla obilježiti snažna kontrakcija gospodarske aktivnosti pod utjecajem smanjenja izvoza robe i usluga, kao i pada investicijske aktivnosti te potrošnje kućanstava.

Pored toga, navode u priopćenju iz HNB-a, u odnosu na prošlu godinu očekuje se usporavanje prosječne godišnje inflacije potrošačkih cijena, ponajviše zbog pojeftinjenja naftnih derivata. Vlada RH rebalansom proračuna u svibnju znatno je smanjila očekivane prihode proračuna u 2020., pri čemu sada u tekućoj godini očekuje manjak u proračunu opće države od 6,8 posto BDP-a.

Savjet HNB-a suglasio se s odlukama nadzornih odbora nekoliko kreditnih institucija o imenovanjima: u KentBanku predsjednik uprave u sljedećem mandatu bit će Hasan Ecesoy, dok će u Sberbanku član uprave biti Igor Repin, a suglasnost je dana i za ponovno imenovanje Marijana Kantolića za predsjednika uprave i Verice Ljubičić za članicu uprave Samoborske banke.

Također, Savjet HNB-a izdao je Erste&Steiermarkische Bank odobrenje za pripajanje Erste Factoring d.o.o.

Savjet je donio i Odluku o izdavanju i prodaji prigodnoga srebrnoga kovanog novca u povodu 75. obljetnice Dana pobjede nad fašizmom. Datum puštanja u prodaju tog prigodnoga kovanog novca je 19. lipnja 2020., uoči blagdana 22. lipnja – Dana antifašističke borbe, zaključuje se u priopćenju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 13:35