PREOKRET U SLUČAJU

Zagorec tuži sve koji su vidjeli dragulje! Dunja Gotovina svjedoči protiv Petrača: 'Lagao je'

Gotovinina supruga Dunja Zloić je u vrijeme rata bila šefica kabineta bivšeg ministra Gojka Šuška
 CROPIX

ZAGREB - Hrvoja Petrača uskoro bi kao osumnjičenika trebala saslušati policija.

Nakon što mu je žalbe na presudu u slučaju dragulji, u kojemu je osuđen na sedam godina zatvora, odbio Vrhovni, pa Ustavni, te na kraju Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu, bivši general Vladimir Zagorec odlučio je sam podići optužnice protiv troje ključnih svjedoka koji su ga poslali u zatvor: Hrvoja Petrača, bivše pomoćnice ministra financija Terezije Barbarić te bivše pročelnice svojega kabineta Snježane Šiprak.

Zagorec, koji će se ubrzo približiti kraju odsluženja sedmogodišnje kazne zbog krađe rubina, smaragda i safira vrijednih pet milijuna dolara, najprije je protiv njih troje podnio kaznenu prijavu Državnome odvjetništvu zbog davanja lažnoga iskaza.

Po novom ZKP-u

Kada je tužiteljstvo prijavu odbacilo, kao oštećenik je protiv njih odlučio sam pokrenuti kazneni progon. No, prema novome ZKP-u, optužnica se može podići tek pošto se osumnjičenik ispita, a on se, naravno, ne mora odazvati na odvjetnikov poziv.

Zbog toga se od suda može zatražiti prvo takvo ispitivanje, nakon kojega oštećenik može podići optužnicu. Istražni sudac zagrebačkoga Županijskog suda prije nekoliko je dana donio odluku da se kao osumnjičenik ispita Hrvoje Petrač, a o Zagorčevim prijedlozima o Snježani Šiprak i Tereziji Barbarić još nije odlučeno.

Hrvoja Petrača tako će po nalogu suda, kao osumnjičenika, u sljedećih nekoliko dana ispitati policija, i to na osnovi prijave protiv njega da je, svjedočeći kako je Zagorec od trgovca oružjem Josefa Rothaichnera dobio dragulje - lagao.

Sud nije vjerovao

Zagorec je sudu također predložio da kao svjedoke o navodnom Petračevu lažnom svjedočenju ispita suprugu Ante Gotovine, Dunju Zloić Gotovinu, koja je u vrijeme rata bila šefica kabineta Gojka Šuška, zatim bivšega zapovjednika Vojne policije, Matu Laušića, svojega pomoćnika, umirovljenoga brigadira Josipa Fereka, svojega nasljednika na mjestu pomoćnika ministra obrane Dražena Jakopeca te dvojicu svojih tadašnjih vozača u Ministarstvu obrane Antu Lamešića i Ivicu Greguranića.

Jakopec i Ferek već su tijekom suđenja u slučaju dragulji bili ispitani kako svjedoci, no Fereku sud nije povjerovao, a Jakopec nije imao nikakva bitna saznanja vezana za postupak.

Zagorec je predložio i da se kao dokaz pribavi tzv. plava knjiga RH Alana, odnosno izvješće koje je 2000., nakon odlaska s dužnosti, predao Hrvatskome saboru.

Ključni svjedoci

No, istražni sudac za sada je sve te Zagorčeve dokazne prijedloge odbio, smatrajući da je za podizanje optužnice dovoljno samo ispitati osumnjičenike.

Ako optužnica protiv Petrača, Snježane Šiprak i Terezije Barbarić bude potvrđena, doći će do paradoksalne situacije jer je upravo na osnovi njihovih iskaza Državno odvjetništvo uspjelo dokazati svoju optužbu protiv Zagorca, a presudu su potvrdili svi mogući sudovi.

Zagorec ovaj korak poduzima zato što smatra kako bi dokazivanjem da su ključni svjedoci protiv njega lagali mogao izboriti obnovu postupka.

Sud će kod ovoga slučaja morati ispitati i je li davanje lažnoga iskaza djelo koje se uopće može goniti po privatnome tužitelju.

Naime, riječ je o djelu gdje je u principu oštećeno pravosuđe, no Zagorec je, po svemu sudeći, uspio dokazati da je on kolateralna žrtva te zbog toga nastupiti kao oštećenik.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 19:09