OTKRIVAMO

Za projekt koji su odbacili EU revizori Jakovina tražio milijun kn iz proračuna

 Goran Mehkek / CROIX

Jesu li ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina i ravnatelj Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Ante Pezo oštetili državni proračun za više od milijun kuna? Dokumentacija koja je procurila iz Ministarstva upućuje na to.

Naime, po nalogu ministra Jakovine, ravnatelj Pezo je poduzetnicima Maji Kardum Ranilović i Branku Kardumu ukupno na račun IPARD programa isplatio 1,113.750 kuna, iako je revizija Europske komisije izrazila sumnju u nepravilnosti oko ugovaranja projekta, zbog čega isplata nije izvršena iz EU sredstava.

Stoga su im Jakovina i Pezo odlučili sredstva isplatiti iz državnog proračuna RH.

Zašto su Kardumi isplaćeni iz proračuna? I po kojim kriterijima i osnovi? Priča počinje kada se obitelj Kardum, otac Branko, sin Branimir i kći Maja Kardum Ranilović, prijavljuju na IPARD natječaj u sklopu mjere 302 - Diversifikacija i razvoj ruralnih gospodarskih aktivnosti. Ulažu u rekonstrukciju i opremanje autohtonih kućica na Plitvicama, a a radi se o tri kuće. Prolaze složenu proceduru ugovaranja, dovode projekte do kraja i s njima se sklapa IPARD ugovor.

To su nam rekli i u Ministarstvu te navode da oni, nakon što kontrolori Agencije provedu kontrolu na terenu, podnose zahtjev za isplatu ugovorenih sredstava. Sin Branimir prvi završava kuću, prolazi kontrolu i Agencija mu 10. siječnja 2013. isplaćuje 556.875 kuna. Nakon njega kontrolu prolaze i ostala dva člana obitelji, ali nakon zahtjeva za isplatu sredstva ne dobivaju.

Projekt su, naime, u međuvremenu posjetili revizori EK koji su utvrdili sljedeće - Branimir Kardum, Maja Kardum Ranilović i Branko Kardum u krvnom su srodstvu, svoja ulaganja su proveli na istom području, pa postoji sumnja da je na ovaj način došlo do umjetnog cjepkanja projekta kako bi se ostvario dvostruki maksimalni iznos potpore (dva puta po 75.000 eura).

To mišljenje revizije potvrđuju nam i u Ministarstvu, a naš izvor iz Agencije upućen u slučaj, navodi kako se o svemu znalo u Agenciji i prije revizora EK, jer je menadžment upozorila unutarnja revizija.

Nalaz revizije EK Ministarstvu je dostavljen 6. prosinca 2013., a ministar Tihomir Jakovina 17. prosinca upućuje dopis ravnatelju Agencije Anti Pezi, u kojem stoji da se poduzetnicima Kardum isplati novac, svakome po 556.875 kuna, ali iz sredstava državnog proračuna RH, i to s pozicije “T401118 IPARD”.

Na naše upite o reviziji iz Ministarstva su nas upozorili da EU revizori u dopisu nigdje ne navode a priori da projekt ne treba isplatiti te kažu kako su “ne želeći dovoditi u pitanje neobvezujući stav EK za ta dva projekta odlučili isplatiti sredstva iz državnog proračuna”.

- Budući da je cjelokupni postupak ugovaranja odrađen u skladu s važećim pravilnicima, neisplata sredstava mogla je dovesti do moguće tužbe, u kojoj bi Ministarstvo i Agencija neminovno izgubili spor. To bi prouzročilo znatne materijalne troškove, budući da bi korisnicima zbog kašnjenja u isplati trebala biti isplaćena i odgovarajuća zatezna kamata. Zato je, s korisnicima Majom Kardum Ranilović i Branimirom Kardumom (misli se na Branka), raskinut IPARD ugovor, s tim da su sve obveze preinačene u novi ugovor koji je s korisnicima sklopilo Ministarstvo poljoprivrede, stoji u dopisu iz Ministarstva.

No naš izvor pojašnjava kako EK ne daje upute kada isplatiti, a kada ne isplatiti neki projekt, te da je odluka o tome dana Agenciji za plaćanja. Agencija samostalno donosi odluke temeljem pisanih, od EK odobrenih procedura. Revizori EK procjenjuju je li Agencija provela sve kontrole koje će osigurati da su odobreni oni projekti koji su u skladu s kriterijima IPARD programa.

- Očito je da su u svom dopisu otkrili da su Agencijine službe u ovom slučaju učinile propuste u administrativnim kontrolama i kontrolama na terenu - upozorava naš sugovornik.

Ključno je pitanje, ako je sve u redu, zašto Kardumi nisu isplaćeni iz IPARD sredstava i zašto se to rješava već godinu i četiri mjeseca? To nije jasno ni njima, kažu Kardumi.

- Skoro godinu i pol tražili smo objašnjenje i isplatu, ali nismo mogli ni do ravnatelja ni do ministra. Mi smo sve napravili po pravilima i nismo dobili niti jednu primjedbu. Iako smo obitelj, riječ je o tri odvojena projekta, dakle, zasebno je vlasništvo, računi, knjigovodsto... - pojašnjavaju Kardumi, koji su prije mjesec dana pozvani da potpišu novi ugovor s Ministarstvom.

Osim toga, ako je sve u redu, nije bilo razloga ni za raskidanje ugovora s njima. Pitanje je i zašto Ministarstvo, primjerice, nije platilo projekte i onda ih branilo od sumnji revizora s obrazloženjem da je sve po proceduri ili zašto nisu odbili isplatu i onda se sudili s korisnicima.

- Pravo je korisnika da se prilagođava uvjetima pravilnika, ali ministar nema nikakvog prava dodjeljivati sredstva vlastitim diskrecijskim odlukama koje nisu utemeljene ni na kakvom natječaju ili nečem sličnom. Takva dodjela sredstava bez natječaja i otvorenosti za široki krug korisnika smatra se državnom pomoći, što EU ne dopušta. Ako se svima koji iz nekog razloga padnu na IPARD-u omogući financiranje iz drugih izvora, onda je to razumljivo, premda ne sasvim ispravno, ali ovakav način rješavanja predmeta zapravo kompromitira uspostavljene sustave i procedure jer se osmišljavaju modeli kako pomoći pojedincu, a ne cijeloj zainteresiranoj skupini - rekao je naš sugovornik.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 03:49