Ako je suditi prema povlasticama koje se dijele šakom i kapom, Aleksandar Vučić priprema Srbiju za nove parlamentarne izbore. Vučić je prije točno dva mjeseca poslao upozorenje da će se, ako ga oporba nastavi napadati, raspisati novi izbori na kojima će on predvoditi veliki državotvorni pokret, koji treba postati svojevrsni kišobran pod koji će ući njegov SNS i druge lojalne stranke.
Tako je ovih dana u Srbiji počela isplata državne pomoći za sve obitelji čiji su stambeni objekti oštećeni u nedavnim lipanjskim poplavama. Nakon jakih i obilnih kiša koje su izazvale štetu na stambenim objektima vlada premijerke Ane Brnabić usvojila je uredbu o pomoći i obnovi oštećenih obiteljskih stambenih objekata, a dijeli se od 200.000 do 800.000 dinara, što iznosi od 591 do 2395 eura.
Kako bi ublažio napade na sebe zbog dva masakra u Srbiji, Vučić je velikim skupinama stanovništva obećao novi paket financijske pomoći. To uključuje veće plaće u javnom sektoru, a najviše u prosvjeti i zdravstvu, povećanje jednokratnih novčanih pomoći od 10.000 dinara za svako dijete do 16 godina i smanjenje cijene kruha. Više od 1,1 milijun djece ima pravo na novu pomoć države za koju će biti ukupno izdvojeno oko 100 milijuna eura. Financijska pomoć se predviđa i za rijetke samohrane očeve.
Rekordne dividende
Osim toga, Naftna industrija Srbije (NIS) ove će godine isplatiti rekordnu dividendu od 143,3 dinara po dionici, odnosno ukupno 23,4 milijarde dinara, što je četiri puta više u odnosu na 2022., a isplata će vjerojatno biti već u kolovozu ili rujnu. Nedavno je najavljena i dividenda koju će isplatiti Telekom.
Tu su i umirovljenici koji čine velik dio biračkog tijela. Novim mjerama Vučićeva režima prosječna mirovina u Srbiji trebala bi narasti na oko 45.390 dinara ili 135 eura, a na novu linearnu povišicu imat će pravo svi najstariji građani, njih oko 1,65 milijuna. To prije izgleda kao socijalna pomoć, ali treba uzeti u obzir da sadašnja prosječna mirovina u Srbiji iznosi 37.825 dinara što nije ni 112 eura, a već od listopada trebala bi skočiti na 40.000 dinara. Do kraja godine umirovljenicima stiže i 800 dinara (2,36 eura) od besplatnih akcija koje su dobili od države prije deset i više godina.
Istodobno se tamošnje vlasti suočavaju s velikim poskupljenjima. Kako podsjeća Nova.rs, struja u Srbiji će od 1. studenoga poskupiti osam, a plin u prosjeku deset posto. U istom postotku energenti će poskupjeti i naredne godine, točnije od 1. svibnja 2024., s tim da će u sklopu druge revizije stand-by aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom biti ponovno razmotrena adekvatnost tog postotka poskupljenja. Sve to piše u izvještaju MMF-a koji je objavljen 5. srpnja, a odnosi se na 2,4 milijarde eura posuđenih Srbiji. Aleksandar Vučić je nekoliko puta u javnosti govorio da će "vidjeti" s predstavnicima MMF-a da najavljeno poskupljenje energenata u studenome izostane. To mu ne odgovara zbog izbora. Njegova vlast umanjuje i nedavne podatke kako je Srbija u svibnju u Europi bila treća po stopi inflacije, iza Turske i Mađarske, još dvije autokratske države.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....